הרב שמואל אליהו, הרב אליקים לבנון, הרב דוד חי הכהן
הרב שמואל אליהו, הרב אליקים לבנון, הרב דוד חי הכהן צילום: רפי פריימן

רבני איחוד "רבני תורת הארץ הטובה" התכנסו בתחילת השבוע (ראשון) בבית הכנסת העתיק במוצא בקריאה נגד פגיעה בתחומים יהודיים במדינה על ידי חקיקה.

בכנס השתתפו בכירי רבני הציונות הדתית, תלמידי הרב צבי יהודה קוק; הרב דוב ליאור, הרב יעקב אריאל, הרב זלמן מלמד, הרב שמואל אליהו, הרב חיים שטיינר, הרב אליקים לבנון, הרב דוד חי הכהן, הרב איסר קלונסקי ,הרב איתן אייזמן, הרב אורי כהן, הרב יעקב שפירא, הרב יעקב פילבר ועוד.

הרבנים מקיימים כבר למעלה משנה שולחן דיונים מיוחד במסגרת איחוד רבני תורת הארץ הטובה, תוך חלוקה לוועדות משנה ולנושאים שונים. מטרת הדיונים היא ליצור דעת תורה בעניינים ציבוריים ולהתוות כיוון ודרך לציבור.

במהלך הכינוס סוכמה שנת הפעילות האחרונה והוצגו פעולות הוועד. הרבנים ערכו דיונים בוועדות השונות סביב תחומי עיסוק בהן: וועדת חינוך, וועדת זהות יהודית, ועדת יישוב ארץ ישראל, וועדת משפחה ועוד.

בנוסף, הוצגה פעילותם של "צעירי תורת הארץ הטובה", גוף צעירים בני תורה מהציונות הדתית מכל רחבי הארץ הפועלים עם איחוד הרבנים מיום הקמתו. הרב עמית פנחס המרכז את וועדת צעירי תורת הארץ הטובה מסר כי "ניכר שמעורבותם ופעילותם של הרבנים בגיבויים ודחיפתם של כוחות צעירים מניעה מהלכים ציבוריים שאנו מאמינים שישפיעו משמעותית על תהלכי עומק בציבור הדתי ובמדינה כולה".

הרב יעקב אריאל נשא דברים וציטט את הרב אברהם יצחק הכהן קוק: "הברק האלוקי שבנשמת החשמונאים נתפוצץ לניצוצות כשיתקבצו לאבוקה אחת - ישוב להגלות". לדברי הרב אריאל, "מול כל הפרטים החשובים והנכונים, אל נשכח את הכלל הגדול. המדינה הזו, מדינת ישראל תהיה מדינת יהודית".

הרב דב ליאור אמר: "נלחמים כאן בצורה חוקית כדי לטשטש את זהותה היהודית של מדינת ישראל. זוהי המדינה של העם היהודי. רוצים לפגוע ברבנות הראשית. ולהכיר בזרמים אחרים. חשוב לזכור, אלו אינם זרמים ביהדות, אלה זרמים נגד היהדות. עלינו לעמוד בתוקף ולא להיכנע. כוונתנו לשם שמים, ולכן תהיה לנו סעייתא דשמיא לבלום את המגמה המסוכנת הזו".

חלק ניכר מהרבנים הביעו זעזוע ממהלכי החקיקה ופעולות הממשלה בתחום הגיור והכשרות וטענו כי הגיור המוצע הינו פתח שיחריב לא רק את יהדות הארץ, אלא אף את יהדות אירופה. הרבנים אף רמזו כי יהיה צורך בפעילות מרחיקת לכת בתחום רישום הנישואין והיהדות. הרבנים הדגישו כי הם רואים ברבנות הראשית גוף מרכזי בלעדי שבכל הסדר ובכל ארגון מעשי של תחום יהדותי במדינת ישראל צריך להיות הגוף החותם והמאשר.

מנהל איחוד רבני תורת הארץ הטובה, הרב יוסף ארציאל, מסר: "נחיצות המפגש לאחר שנה משמעותית וגדושה בפעילות של איחוד הרבנים ולנוכח שורה ארוכה של התמודדויות ציבוריות בתחום החקיקה היהודית וזהותה היהודית של המדינה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו