איפה הכסף? אילוסטרציה
איפה הכסף? אילוסטרציהצילום: ISTOCK

תאוות הבצע של הבנק עלתה לו ביוקר: רשת הבנקאות האוסטרלית "ווסטפאק" תשלם קנס בסך 81 מיליון דולר, בנוסף לעוד 58 מיליון דולר שישולמו כפיצויים ללקוחות, לאחר שראשי הבנק הודו כי במשך שנים ביצעו פעולות לא חוקיות ובהן גם חיוב של עמלות מחשבונות של לקוחות שכבר הלכו לעולמם.

הועדה האוסטרלית לניירות ערך, שהטילה את הקנס על הבנק, הודיעה כי בחודשים האחרונים התקיימו מספר חקירות נפרדות נגד הבנק לאחר תלונות רבות שהתקבלו, כולל מצידם של בני משפחות של לקוחות לשעבר שהלכו לעולמם, על כך שהבנק המשיך לגבות עמלות וחיובים שונים מחשבונותיהם.

בין היתר נמסר בהודעת הבנק כי הבנק גבה עמלות בסך 7 מיליון דולר במשך 10 שנים, מחשבונותיהם של 11 אלף לקוחות שמתו "עבור שירותי ייעוץ פיננסי שכמובן לא ניתנו עקב מותם של הלקוחות".

בנוסף חייב הבנק חיוב כפול על פוליסות ביטוח והסתיר את כמות העמלות מחלק מלקוחותיו. "ההתנהלות וההפרות הנטענות בהליכים אלה גרמו לנזק נרחב לצרכנים ונעו על פני עסקי הבנקאות, הייעוץ הפיננסי, הפנסיה והביטוח היומיומיים של ווסטפאק. בכל אחד מהנושאים הללו ווסטפאק נכשלה בסטנדרטים שלנו ובסטנדרטים שהלקוחות שלנו מצפים מאיתנו", נמסר בהודעת הוועדה לניירות ערך באוסטרליה.

גם מנכ"ל הבנק, פיטר קינג, אמר כי הבנק מודה בפעילות הלא חוקית שביצע ובכך שגבה עמלות לאורך שנים ארוכות מאנשים מתים.

"הנושאים שהועלו בחקירות האלו לא היו צריכים להתרחש. התהליכים ומערכות והניטור שלנו היו צריכים להיות טובים יותר. אנחנו נסדר מחדש את הדברים ומתנצלים ללא סייג בפני הלקוחות שלנו", אמר קינג.