השגריר הרצוג בטקס
השגריר הרצוג בטקסצילום: שמוליק עלמני, שגרירות ישראל בוושינגטון

שגריר ישראל בוושינגטון מיכאל מייק הרצוג אירח אמש (שני) את מסיבת החנוכה של השגרירות. זהו האירוע הראשון אותו מארח השגריר הרצוג מאז נכנס לתפקיד.

השגריר בירך את האורחים ואמר, "נמצאים איתנו אורחים שמגיעים מארגונים שונים, בעלי קשת רחבה של השקפות, רקע והיסטוריה מגוונים. אני מאמץ את השונות הזו מכל הלב מכיוון שהיא חלק מהעוצמה שלנו. הדלת והלב שלנו תמיד יהיו פתוחים עבור כולכם."

בין האורחים נכחו באירוע מנהיג הרוב בסנאט הסנטור צ'אק שומר, הסנטור בן קרדין ושר החקלאות עודד פורר המבקר בימים אלה בוושינגטוןץ

החנוכייה ששימשה להדלקת הנרות נקראת ״פסטיבל האורות״ והיא הושאלה לטובת האירוע על ידי וויליאם ביגל וקירה אפשטיין-ביגל הפעילים בקהילה היהודית בוושינגטון. זוהי חנוכייה אחת מתוך שלוש חנוכיות שנוצרו על ידי האומן זאכרי אוקסמן שיצר אותן עבור נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון ואלה שימשו אותו בבית הלבן במהלך כהונתו. את הנר הראשון הדליקו השגריר הרצוג ושר החקלאות פורר ואת הנר השני הדליקו הסנטורים שומר וקרדין.

מנהיג הרוב בסנאט הסנטור צ'אק שומר אמר בנאומו, "מזמנו של משה רבנו ועד למכבים, מזמנם של הנאצים ועד לזמננו אנו, רבים ניסו להשמיד את העם היהודי ואת רוחו. כולם נכשלו. פרעה נכשל, אנטיוכוס נכשל, היטלר נכשל. אך העם היהודי המשיך להתקיים באמריקה ובארץ ישראל. עם ישראל חי".

מסיבת החנוכה, שהינה האירוע הפומבי הראשון שנערך בשגרירות מאז תחילת מגפת הקורונה, נערכה באופן סימבולי בכ"ט בנובמבר, ביום בו מציינים 74 שנים להצבעה בעצרת הכללית של האומות המאוחדות על תכנית החלוקה שקראה להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל.

הסנטור בן קרדין הדגיש את הקשר המיוחד בין ישראל לארה"ב ואמר, "המכבים הצילו את ירושלים ובנו את בית המקדש השני. זה מראה שעם קטן אך חזק יכול לעשות דברים נפלאים. הם היו במיעוט, חלשים יותר אך הם ניצחו. זוהי מדינת ישראל. זה מה שמדינת ישראל הצליחה לעשות באזור בו היא מדינה קטנה אך חזקה שערכיה מנחים אותה. וזו הסיבה שהיחסים המיוחדים בין ישראל לארצות הברית רק הולכים ומתחזקים עם הזמן ואנו כולנו גאים להגיד שאנחנו כאן על-מנת לוודא שהשותפות הזו תימשך לעוד דורות רבים".

בנאומו התייחס השגריר הרצוג לתפקיד החשוב של ישראל במזרח התיכון ובזירה הבינלאומית: "ישראל כיום מתמקדת בהגברת היכולת להגן על עצמה, וכפי שאנו יודעים היטב יש עדיין מדינות שקוראות לחסל את ישראל. אנחנו שואפים להביא תקווה לאזור כולו ולפעול ברוח ערכי ׳תיקון עולם׳. שיפור חיי תושבי המזרח התיכון והעולם כולו היא השליחות שלנו".

השגריר הוסיף, "המזרח התיכון מאופיין במאבק בין הכוחות שקוראים לקדמה ונאורות לבין כוחות שמתנגדים לקדמה ומנסים למשוך אותנו אל העבר. זהו מאבק בין אור לחושך וישראל מציעה שותפות אמיתית ומנהיגות לכל אלו שרוצים לראות עתיד בהיר יותר לאזור".