שיחות הגרעין בווינה
שיחות הגרעין בווינה צילום: רויטרס

איראן והמעצמות חידשו את שיחות הגרעין ועיני העולם נשואות לווינה. האם לאחר 3 שנים מאז יצאה ארה"ב מן ההסכם ייחתם הסכם חדש? והאם הוא ייטיב עם ישראל?

הפרשן לענייני ערבים של חדשות 13 צבי יחזקאלי שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ואמר כי ישראל טעתה כשלא תקפה בעבר באיראן.

"הייתה פעם לסורים תוכנית גרעין וגם לאיראנים, ותראו מה התפתח מפצצה שסיפרת לעולם עליה ולא תקפת. לא בהכרח היינו צריכים לתקוף מאה אחוז".

כיום, ציין יחזקאלי, "האיראנים מרחק מאוד קרוב לפצצה. מה שמונח על שולחן המו"מ זה שהאיראנים קרובים לפצצה יותר מאי פעם וזה מה שיקפל את העולם".

לדבריו, על ישראל להכיר בבעיה האמיתית והיא שהמשא ומתן המתנהל בימים אלו "מאוד תלוי באיראנים, הם רוצים לחתור למצב שהם יקפלו את העולם כדי לקבל כסף ולהמשיך בפרויקט שלהם. או, לא לקבל כסף, לא ללכת להסכם ולהפחיד את העולם עם עניין הפצצה. הפתרון עכשיו זה שביידן יפעיל גם את האונה השנייה שאומרת יש לי גם מקל בתיאוריית המקל והגזר".

עוד הוסיף: "הייתי מפגין יכולות. זה יכול להרשים את האיראנים אם תעשה משהו שיראה שאתה מגיע למקומות שהם לא חשבו. סייבר, אנחנו עושים את זה אבל לא בעצימות גבוהה. איך יכול להיות שבכיר איראני אומר שהמטרה שלנו זה להשמיד את מדינת ישראל? הייתי מרים את ווליום ההתקפיות הסייברית.

''אתה יכול לפגוע יותר בעומק של תוכנית הגרעין האיראנית כי אתה במצב שמתקרב לאדום, עוד מעט זו תהיה אזעקת אמת".

ראש הממשלה נפתלי בנט קרא אתמול (שני) למעצמות שלא להסיר את הסנקציות על איראן, עם חידוש שיחות הגרעין בווינה.

"היום איראן תגיע למשא ומתן בוינה עם מטרה ברורה: להסיר את הסנקציות, בתמורה לכלום כמעט", אמר בנט. "לאיראן לא מגיע לקבל שום מענקים, שום עסקאות במחיר מציאה ושום הסרת סנקציות בתמורה לאכזריות שלהם. אני קורא לבעלות בריתנו ברחבי העולם: אל תיכנעו לסחטנות הגרעינית של איראן".

שר החוץ יאיר לפיד התייחס גם הוא לשיחות אירוע עם ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון בלונדון. "חברותנו עם בריטניה תבוא לידי ביטוי בחודשים הקרובים בנחישות המשותפת שלנו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, בכל מחיר", אמר לפיד. "ישראל תמיד תגן על עצמה, אבל אנחנו יודעים שאנחנו לא לבד. והיד שלנו מושטת לשלום".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו