ניר חפץ
ניר חפץ צילום: Photo by Yonatan Sindel/Flash90

עד המדינה ניר חפץ, יועצו לשעבר של בנימין נתניהו, שב היום (לשישי) לדוכן העדים בבית המשפט המחוזי בירושלים.

לאחר שהדיון בתיק 2000 הסתיים, ביקש עד המדינה לקיים את חקירתו הנגדית בתיק 4,000 בדלתיים סגורות.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לקיים חלק מן הדיונים שעוסקים ב"תרגילי החקירה" שנעשו לחפץ בדלתיים סגורות. חפץ אמר: "ברגע שייצא המידע הזה יהדהדו אותו. מעוניין להיות פתוח וגלוי עד הסוף, אבל בדלתיים סגורות. יש גבול למה שבן אדם יכול לשאת".

השופטים דחו את בקשת הפרקליטות וחפץ. הצדדים יוכלו לבקש לקיים את הדיון בדלתיים סגורות במקרים בהם קיים חשש לפגיעה בפרטיות העד.

חפץ סיפר על החקירה שלו: ''האמצעים היו דרקוניים, לא דמיינתי שאמצעים כאלו יכולים להינקט, בלי שום פרופורציה לחשדות עליהם נחקרתי''.

''זה היה קרב'', תיאר. ''החוקרים רצו להיכנס לי לקרביים, רצו לראות הכל. כתבתי את זה על כל המסמכים שיעשה שימוש רק בחומרים שקשורים לחקירה ולא לחומרים פרטיים שקשורים לצנעת הפרט. היו לחצים כבדים שאחתום ואאפשר להם להעתיק את החומרים מהמחשב. הבנתי שזה איום, שהם יפרקו לי את הפרטיות. זה לא נאמר ברמזים''.

במהלך הדיון הוקרן קטע מחקירתו של חפץ, שהראה את תרגיל החקירה שהפעילו נגדו. בהקלטה נשמע החוקר צועק אל עבר חפץ: יש לך משפחה? יש לך ילדים? יש לך אשה? הם חשובים לך? איך אתה מתרגם את החשיבות הזאת... אל תעשה את זה עבורך! תעשה את זה עבור המשפחה שלך! ...מה אתה ראש ארגון פשיעה, איפה אתה נמצא?".

חפץ הוסיף כי אלו לא הדציבלים הכי גבוהים שהיו שם: "כל הצרחות, האיומיום ולהיות במרחק סנטינמטר מהפנים שלי".

קודם לכן, בדיון על תיק 2000, נשאל חפץ על מערכת היחסים בין נתניהו לנוני מוזס באותה תקופה, "הוא היה בטוח שמוזס עומד מאחורי יאיר לפיד וגם מאחורי אחרים, שמעתי ממנו הרבה פעמים שמוזס מנסה להפיל אותו.

"כשניסיתי לחלוק את העמדה הזו, שמוזס לא בעל השפעה כמו שהוא מתאר אותו, הוא היה פוטר את זה בזלזול. אם יש אייטם של בן כספית שעבד 30 שנה במעריב, הוא היה אומר שזה נוני. כל דבר שהיה משמעותי, היה אומר שזה ארנון מוזס".

במהלך עדותו סיפר על הנסיונות לתווך בין מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס לבין מו"ל ישראל היום שלדון אדלסון, ועל העיסוק בבית משפחת נתניהו על הידיעות הביקורתיות כלפיהם בידיעות. חפץ אמר כי "הלהבות שם באותם ימים היו בלתי נתפסות. רק אירועים בסדר גודל של המרמרה היו גדולים מזה".

חפץ התייחס גם למעורבות של שרה נתניהו בהחלטות של ראש הממשלה לשעבר: "המעורבות שלה, הידיעה שלה בזמן אמת, השותפות שלה בקבלת החלטות הן ברמות שקשה לתאר במילים". עוד התייחס גם לעימות בצוות של נתניהו סביב שאלת הסגירה של ערוץ 10 בשנת 2015, ואמר כי בעוד שרה ויאיר לחצו לסגור את הערוץ, חפץ וארי הרו התנגדו בתוקף.

חפץ אמר עוד בעדותו כי "היה קו של שרה ויאיר נתניהו שהם רצו לתקוף את בנט בכל הכוח וגם את שקד ואנחנו החזקנו בשיניים את המדיניות הזו. כדי להרגיע את הדרישות לתקוף את בנט היה צוות פיראטי. אנשים צעירים היו תוקפים את בנט בצורה אנונימית אבל המטה הסתייג מזה".

לדבריו ניתנה הוראה לשתף בעמוד הפייסבוק של נתניהו פוסט של בנט. "התחוללה סערה אדירה ששרה ויאיר הובילו והוא פוטר בניגוד לכל הגיון של קמפיין זמן קצר לפני הבחירות. אי אפשר להכריז את חשיבותו בקמפיין והוא פוטר באותה שיחת צעקות וקללות, זו הייתה שיחה של שרה ועוד באותו יום נתניהו שלח אותו לדרכו".

בכאן חדשות דווח כי חפץ אמר אתמול בעדותו כי ראש הממשלה לשעבר נתניהו רצה שיעביר למו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס מסרים שיש בהם איום, כמו למשל "לא כדאי לו להתעסק עם ראש ממשלה". כמו כן, חפץ נשאל על הלחצים שהופעלו עליו לחתום על הסכם עד מדינה, שאלות שבמהלך התשובה עליהן פרץ בבכי.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו