ח"כ מיכל וולדיגר
ח"כ מיכל וולדיגר צילום: חזקי ברוך

תופעת הרווקות המאוחרת היא סוגיה המטרידה בשנים האחרונות רבנים, מחנכים והורים בציבור הדתי-לאומי תופעה רחבה וכואבת.

ביום רביעי הקרוב יערוך פרויקט 252 כנס מיוחד בו יינתנו כלים למחפשי זוגיות בדרך לחופה, בין האורחים בכנס תהיה גם חברת הכנסת מיכל וולדיגר ממפלגת הציונות הדתית.

"מדובר בנושא חשוב ויש להתייחס אליו בכובד ראש. הנושא מטריד לא רק את הרווקים והרווקות שתקועים ומרגישים ייאוש, אלא גם את ההורים שרוצים לראות את ילדיהם מקימים בית", אומרת חברת הכנסת מיכל וולדיגר, "הלחץ של ההורים כמובן משפיע על הילדים ורק מחמיר את המצב".

מה לדעתך גורם להתרחבות התופעה?

"אינני אשת מקצוע אבל לטעמי יש בילבול גדול. הצעירים שלנו מדהימים, אבל קצב ההתחדשות בעולם הטכנולוגי, גורם לבלבול. מגוון עצום של עצות והדרכות, לעיתים הסותרות אחת את השניה, רק מוסיף לבלבול. מה מתאים לי? מה נכון לי? מה אני רוצה? בנוסף, העולם שלנו הפך לכפר גלובלי ובהתאם ההיצע מתוכו יכולים הצעירים לבחור את בן/בת זוגם שלהם גדל לממדים ענקים.

בעבר הדרך להכיר ולפגוש היו מצומצמות, לדוגמא בשכונה, בתנועה, בצבא או דרך חברים. לכל האפשרויות הללו הצטרפו בשנים האחרונות גם הרשתות החברתיות, המאפשרות פריסה גדולה הרבה יותר, מפגשים וירטואלים מכל רחבי העולם. מבחר גדול, זה מעולה, אבל גם מגדיל את הבלבול. הבלבול הפנימי שנפגש עם המבחר העצום מגדיל את הקושי לבחור ולהחליט".

מה לדעתך אפשר לעשות כדי להתמודד עם האתגר הזה?

"אחת הדרכים להתמודד עם הדבר הוא ליווי והדרכה, כדוגמת מה שעושים בפרויקט 252 או בחיבורים. אדם חיצוני, שיוכל לשמש לצעירים כמאמן, איתו יוכלו לדבר, לשאול, להתייעץ ולהתמודד עם לבטים ושאלות. אדם אוביקטיבי שאינו בן משפחה ו/או חבר, שידע להשאיר את השיפוטיות מחוץ לתמונה, להקשיב, ללבן יחד עם הצעירים את הרעשים הפנימיים ולסייע להם בניתוב הדרך".

על מה תדברי בכנס חנוכה של פרויקט 252?

"בין היתר גם על כך שמוסד הנישואים אינו כלא. אני שומעת מלא מעט צעירים כי אין הם ממהרים להיכנס ל"עול" הזה, בטרם טיילו בחו"ל, בטרם סיימו לימודים וכדומה. הם חוששים מחנק ומצמצום מרחב המחייה שלהם. לא כך יש להתייחס למוסד היקר הזה.

נכון, מותר לחשוש ואכן מתווספים מחויבויות שלא היו קודם, אך מצד שני ישנם כל כך הרבה יתרונות שקשה לתאר. להתחתן זה כמו לחזור הביתה, זה להיות בתוך חממה תומכת ואוהבת, מצמיחה ומגדילה. לצורך כך נדרשת עבודה, נכון, אבל בואו נודה על האמת, העבודה היא חיינו וכל דבר טוב דורש השקעה. כמובן שגם נקיים שו"ת מרתק עם הצופים".

כנס חנוכה יתקיים ביום רביעי כז' כסלו 1.12 בשעה 19:00 ויועבר בזום. ההשתתפות - ללא עלות, נרשמים בלחיצה כאן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו