קריסת בניין בבני ברק. ארכיון
קריסת בניין בבני ברק. ארכיון צילום: דוברות הכיבוי - מחוז דן

בשבועות האחרונים אירעו שוב ושוב מקרים בהם נאלצו הרשויות לפנות בניינים מדייריהם בשל חשש לקריסה.

באירוע הזכור בחולון הקריסה התרחשה שעות אחרי הוצאת הדיירים ובמקרים אחרים בוצע הרס מבוקר של המבנה. על שקיעה של מבנים, תופעה קיימת שמסתבר שניתן לזהות אותה זמן רב לפני שהיא מתרחשת, שוחחנו עם גיל גורן, מנהל היחידה לטכנולוגיות ניטור ובטיחות במעבדות איזוטסט.

גורן קובע כי מעקב אחר בניינים מועדים לפורענות יכול להוביל לזיהוי סימני אזהרה מקדימים לפני אפשרות של קריסת מבנה, ואת הסימנים הראשונים יכולים גם האזרחים עצמם לזהות עוד בשלב מוקדם המאפשר תיקון של הליקויים.

על הגורמים לשקיעת הבניינים אומר גורן: "יש הרבה סיבות שיכולות לגרום לשקיעה של מבנים. זו יכולה להיות סיבה אחת או הצטברות של סיבות. זה יכול להיות תכנון לקוי של הביסוס של הבניין, זה יכול להיות שימוש בחומרי בניה לא תקינים, יכול להיות מצב שבו בבניין שתוכנן כראוי והחומרים היו כראוי, הגיעו דיירים והורידו קירות עם קונגו מהשכן, ומכאן הבניין מתחיל להידרדר כי הוא לא מתוכנן לפעולות שכאלה. גם בניה פרטיזנית של תוספות בניה כפי שאנחנו מכירים יכולה להשפיע על כל מעמד המבנה. כל אחד מהגורמים וצירוף שלהם יכול לגרום לבניין שלא לעמוד במה שהוא לא מתוכנן לעמוד בו".

זיהוי ראשוני של הבעיה מתחיל עם הופעת סדקים, דלתות שפתאום קשה לפתוח או לסגור, חלון שכביכול תקוע, כל אלה אמורים לעורר סימני שאלה, אומר גורן, והדברים בולטים הרבה יותר כאשר הדברים משתלבים, יש גם סדרים או דלת שלא נפתחת ובמקביל ידוע שהשכן עשה שיפוץ, הברים מעידים על שקיעה של הבניין.

כשאנחנו שואלים על הדרכים לזיהוי מקצועי אומר גורן כי קיימות שיטות רבות ואמצעים רבים בשוק כשם שישנם מהנדסים רבים ומעבדות רבות וכל אחד ושיטותיו, והוא יתמקד בשיטה האיטלקית שאותה מפיצה בישראל החברה שלו לזיהוי ובדיקה של מבנים: "השיטה שלנו מאוד פשוטה לשימוש ולא יקרה. היא עוקבת אחרי תנועת המבנה. מתקינים אותה מחוץ למבנה בלי להפריע לדיירים. אנחנו עוקבים שלושה או ארבעה חודשים ומדובר במעקב ברמה של עשיריות הס"מ. אנחנו בודקים אם המבנה זז. אם הוא לא זז או זז בהתאם לטמפרטורה וחוזר לעצמו הכול בסדר, אבל אם יש שקיעה זה סימן מדאיג שצריך לשקול באופן משמעותי מה נכון לעשות ומהנדס נותן פתרון מעשי".