דרך חדשה לראות את העולם
דרך חדשה לראות את העולםצילום: iStock

בעוד בשנים האחרונות מייצרים יותר ויותר אביזרי עזר לחירשים, אצל עיוורים המצב הטכנולוגי עדיין לא מספיק מתקדם.

אבל האם ייתכן שעיוורים יוכלו לראות גם בעזרת השמיעה שלהם? דניאל קיש, פסיכולוג התפתחותי ועיוור בעצמו, מצליח לראות כבר קרוב ל50 שנה בעזרת השמיעה, והוא מאמין שעם התרגול הנכון- גם אחרים יוכלו לרכוש את המיומנות הזאת.

דניאל התעוור כשהיה בן 13 חודשים בלבד בעקבות סרטן בעיניו, אבל למזלו גדל לתוך משפחה תומכת שניסתה לעזור לו כמה שיכלו. להפתעת כולם, כאשר דניאל גדל הוא הצליח להתמצא במרחב בעזרת שיטה ייחודית שפיתח- שמיעת נקישות שהוא עושה עם הלשון.

השיטה, שזכתה לשם "אקו-לוקיישן" מאפשרת לדניאל לקלוט את ההד שחוזר מהקולות שהוא יוצר ובכך "לראות" את החדר. בדומה לאופן שבו עטלפים מצליחים לראות בחשיכה בעזרת סונאר פנימי, גם דניאל פיתח עם השנים יכולת לחוות את החדר בעזרת ההד שמוחזר מנקישות הלשון שלו.

"הראייה" הייחודית של "אקו-לוקיישן" נבחנה במחקרים רבים כולל במחקרים שדניאל ערך אחרי שהפך בעצמו לפסיכולוג התפתחותי. מחקר שנערך בקנדה בחן בדיקות MRI מוחיות של אנשים עם "יכולות העטלף". במחקר נמצא כי אצל אנשים אלו אזורים מוחיים שקשורים לראייה הצליחו לקלוט גם אותות קוליים ולמעשה "לראות" דרך השמיעה. דניאל עצמו לא אוהב ששואלים אותו האם יש לו "יכולות על טבעיות" והוא מסביר שהוא אנושי לחלוטין ולא נעקץ על ידי עכביש- ומאמין שגם אחרים יכולים לרכוש את יכולת הראייה הייחודית שלו.

מחקר שנערך לאחרונה ניסה לבחון האם ניתן ללמד ראיית אקו-לוקיישן גם בגילאים מאוחרים יותר עיוורים. המחקר נערך מטעם אוניברסיטת דורהאם שבאנגליה ובמהלכו 12 עיוורים ו14 אנשים ללא לקות ראייה עברו קורס של 20 מפגשים במשך 10 שבועות.

לאחר הקורס, כל המשתתפים הצליחו להשתמש בצורה זו או אחרת בראיית אקו-לוקיישן כאשר למעלה מ80 אחוזים מהעיוורים אמרו שהם שיפרו את יכולות ההתמצאות שלהם.

אז האם בעתיד יותר עיוורים יוכלו להיעזר בשמיעה בשביל להתמצא בסביבה שלהם? דניאל שפתח ארגון לעזור לאנשים "מכל סוגי העיוורון" מקווה מאוד שכן.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!