שרן השכל בעוז ובאו״ן
שרן השכל בעוז ובאו״ןצילום: מאיר אליפור

תנועת נוער הריבונות קיימה אתמול (שלישי) בשמורת עוז וגאו"ן שבגוש עציון את סמינריון חנוכה המסורתי לחיזוק והטמעת חזון החלת ריבונות ישראל ביהודה ושומרון.

באירוע השתתפו אישי ציבור, פוליטיקאים ועשרות בני נוער מכל רחבי הארץ. האירוע החל בברכה מוקלטת של ראש מהמועצה המארחת, מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, שהביע אמונו בכוחו של הנוער לחולל את מהפכת הריבונות שעוד תגיע ותהיה.

חברת הכנסת שרן השכל (תקווה חדשה) הייתה ראשונת הדוברים, שמיקדה את דבריה בריבונות על בקעת הירדן מהלך אותו היא מבקשת לקדמת מימיה הראשונים בכנסת וציינה כי בעוד הימין והשמאל התמקדו בוויכוח ביניהם על עתיד יהודה ושומרון, הרי שעל כורח הריבונות הישראלית בבקעת הירדן קיימת הסכמה לאומית בין הצדדים.

״בקעת הירדן היא רצועת ביטחון לישראל. הגיאוגרפיה של הבקעה הופכת אותה לנכס אסטרטגי ביטחוני שלא ניתן לוותר עליו", קבעה השכל והסבירה: "בין עזה למצרים יש פרצה שאף אחד לא יכול למנוע בה הברחות. במנהרות שבין עזה למצרים מוברחות סחורות ואמצעי טרור. המצרים מתמודדים עם המנהרות בהצפתן במים, מה שגורם לקריסתן ולטביעת כל מי שבהן. ישראל לא נוקטת בשיטות שכאלה. קו גבול של מאות קילומטרים ללא נוכחות ישראלית במזרח יזמין מנהרות טרור שיהפכו את המנהרות מול מצרים לבדיחה.

״הגבול בין יו"ש לירדנים הוא פי חמש מהגבול בין רצועת עזה למצרים, ואם בעזה לא מצליחים לבלום את זליגת הנשק הסכנה מול ירדן היא פי כמה. מי שאומר שבקעת הירדן לא חייבת להיות בידיים ישראליות לא מבין את הצרכים הביטחוניים של ישראל ומפקיר את ביטחון אזרחי ישראל. אין על כך חולק".

השכל הוסיפה ותיארה את הקמפיין שניסה לקדם מאז כניסתה לפוליטיקה להחלת ריבונות בבקעה ותיארה את תחושת ההתרגשות שחשה לנוכח הצהרת נתניהו בדבר הריבונות שתוחל בבקעה. לתחושתה ניתן ונכון היה לגבש קואליציה רחבה בממשלת נתניהו-גנץ סביב הריבונות בבקעת הירדן, בעיקר לנוכח ההתחייבות של שני המנהיגים לקדם את המהלך מתוך הסכמה בין ימין ושמאל.

״ניתן תאריך, הראשון ביולי. בשבוע שלפני כן, בישיבת סיעה נאמר לנו שזה יידחה אבל יקרה בעתיד. עברו עוד שבוע ועוד חודש וראיתי איך מנסים למסמס את התכנית עד שהממשלה בחרה לוותר על התכנית בתמורה לשלום עם מדינות ערב. זו הייתה אכזבה כי זו ממשלת ימין ושמאל שהתחייבה להזדמנות ההיסטורית שמוסמסה".

עוד ציינה השכל כי ברור לה ש"בממשלה הנוכחית זה לא יקרה, כי התחייבנו לשמר את הסטטוס קוו שחל על שני הצדדים ומחייב גם את שמירת ההתיישבות".

בפרק השאלות נשאלה חברת הכנסת השכל על החבירה לממשלה הנוכחית והרכבה המקפיא את פיתוח ההתיישבות. השכל לא התכחשה למורכבות המאפיינת את הקואליציה. "אם לא נצליח לשמור על האינטרסים של מדינת ישראל לא נהיה חלק מהממשלה הזו", קבעה.

"הקואליציה הנוכחית היא סופר-מורכבת. היא יכולה להיות כישלון מוחלט אבל גם הצלחה של חיבור אוכלוסיות וביצוע מהלכים שלא נעשו במשך שנים. מבחינה מדינית זה לא שונה ממה שראיתי בשש השנים האחרונות כשהייתי בליכוד".

"עשינו חיבורים לא קלים כדי להעביר תקציב ששיבש את תפקוד הרשויות וכדי להוציא את ישראל מרצף מערכות בחירות. הסיבה היחידה שהסכמנו להיכנס לממשלה עם רע"ם היא משום שרע"ם התחייבו לשים את הסוגיה המדינית בצד".

כשנשאלה אודות הלחץ האמריקאי להקמת קונסוליה לרש"פ בירושלים קבעה נחרצות כי הדבר "לא יקרה", כלשונה.

חבר הכנסת לשעבר פרופ' אריה אלדד הציג באירוע את תכניתו המדינית לאחר שלילה מוחלטת של הגדרת הסכסוך הישראלי-ערבי כסכסוך טריטוריאלי.

"הסוג המוכר ביותר של מלחמות בהיסטוריה הוא המלחמות על שטח ונחלה", ציין פרופ' אלדד והבהיר כי משום כך הנחת היסוד של מבקשי הפתרונות המדיניים הא שגם במקרה הישראלי מדובר בסכסוך טריטוריאלי המחייב מטבעו פתרון שמהותו היא חלוקה בין הצדדים, "זה לכאורה הפתרון ההגיוני ביותר. נחלק את הארץ בינינו ויהיה שלום...".

אלא שאלדד קובע כי מדובר בטעות חמורה באבחנה, כפי שהוכח כאשר עוד ועוד פתרונות מדיניים שמהותם היא חלוקת השטח כשלו והובילו לשפיכות דמים שרק הלכה והחריפה מניסיון לניסיון. "זה לא סכסוך טריטוריאלי. אדם שפוי לא מאמין שאם ניתן עוד קילומטר לערבים יהיה שלום. החדשות הרעות הן שלא יהיה שלום עם הערבים אי פעם כי מדובר במלחמת דת. עבור הערבים ארץ ישראל היא אדמת וואקף שאסור לוותר עליה. מי שמבטיח שלום אם רק נחלק את הארץ הוא שקרן, והיום ניתן להוסיף ולטעון שהוא משקר ביודעין, כי אם בעבר עוד אפשר היה לחשוב שזו תמימות, אחרי האינתיפאדות ברור ששום ויתור על ארץ ישראל לא יביא שלום".

"אנחנו רוצים ריבונות לא כי הדברים האחרים נכשלו, אלא כי אנחנו ריבונים בארצנו. מה שנכון ליווני ביוון ולאיטלקי באיטליה נכון שבעתיים ליהודי בארץ ישראל. אנחנו לא חותרים לריבונות כדי לבסס שלטון בארץ ישראל אלא כדי לבטא את הזהות האמתית שלנו בארץ ישראל. יהודי הוא אדון וריבון בארצו".

בהמשך הדברים התמודד פרופ' אלדד עם טענת השמאל לאבדן הרוב היהודי עם החלת הריבונות. את המענה לסוגיה מוצא פרופ' אלדד ברעיון שהגתה ועדת אונסקו"פ שנשלחה מטעם האו"ם לארץ ישראל המנדטורית כדי להציע חזון לאופן בו תתנהל ארץ ישראל ביום שאחרי עזיבת הבריטים. ההצעה יצרה חלוקה בין מדינה יהודית לערבית, "אבל הם רואים במדינה היהודית 600 אלף יהודים ו-450 אלף ערבים. בעיניהם זה מיעוט עוין וגדול שלא יאפשר למדינה היהודית לשרוד. אונסקו"פ מציעים שהערבים במדינה היהודית יהיו תושבי המדינה היהודית ואזרחי המדינה הערבית", אומר אלדד ומזכיר את התקדים של ערביי מזרח ירושלים המוגדרים כתושבים ולכן אינם מצביעים לפרלמנט.

"ההצעה היא הפרדה בין אזרחות לתושבות. הטהרנים יגידו שזה לא דמוקרטי לעילא ולעילא וזה נכון, אבל הדרישה שדווקא פה, במקום המסובך ביותר, הדמוקרטיה תהיה מושלמת, לא הגיונית", אמר והזכיר את קריאתו הוותיקה לפיה ירדן היא פלשתין, אמירה בה הוא חלוק על עמדתם של אחרים בימין הסבורים כי נכון לזכור שגם עבר הירדן המזרחי שייך לעם ישראל. אלדד ציטט את דבריו של חוסיין מלך ירדן לפיהם 'ירדן היא פלשתין ופלשתין היא ירדן ומי שאומר אחרת הוא בוגד'.

הרצאה היסטורית מרתקת נשא העיתונאי הסופר והיסטוריון ההתיישבות חגי הוברמן במהלך הסמינריון ובה פרס את קורות ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מראשיתה ואת דבריו פתח בדבריו הקדומים של רבי יודן על שלושת המקומות שעליהם לא יוכלו האומות לטעון שנגזלו על ידי עם ישראל, ושלושתם עומדים במוקד המאבק הערבי נגד מדינת ישראל, חברון, שכם וירושלים. הוברמן הדגיש כי "מי שצריך לדעת ששלושת המקומות הללו אינן גזולים בידינו הם קודם כל אנחנו".

"הציונות כמעט ולא עלתה אל ההר" תיאר הוברמן את ימי ההתיישבות של ראשית הציונות והתפנית שהחלה לאחר מלחמת ששת הימים בפעילותו ההתיישבותית של גוש אמונים בהובלתו של חנן פורת ז"ל, פעילות שהחלה בגוש עציון, המשיכה דרך ישובים בבקעת הירדן והלאה לעבר השומרון עד למציאות בה כיום השדרה המרכזית של ההר זרועה בישובים רבים.

גלעד אך, יו"ר תנועת 'עד כאן', הציג בפני עשרות בני נוער משתתפי סמינריון חנוכה של תנועת נוער הריבונות, כמה משיטות הפעולה של אירגונו במאבק נגד הדה לגיטימציה שמפעילים ארגוני שמאל קיצוני וארגונים פלשתיניים נגד ישראל.

"היום העיסוק בציונות מבולבל כי לא ברור מה טוב ומה רע לעומת תקופות קודמות שברור מי היה האויב ומי האוהב. כיום התקשורת מציגה את האויב מעט אחרת וכך גם מערכות אחרות והדבר גורר ייאוש, בעיקר אצל בני נוער, וייאוש יכול להביא גם למעשים פזיזים, לכן בחרנו בדרך הארוכה, הקמת עמותות ופעילות מול חברות וגופי תקשורת", פתח אך בתיאור המוטו שהוביל אותו להקמת הארגון ועמותות נוספות.

אך סיפר כיצד נאבק ארגונו בהרס הסביבה בידי הרשות הפלשתינית, בין אם במחצבות פיראטיות ובין אם בהפיכת יהודה ושומרון למטמנת הפסולת של ישראל תוך שיתוף פעולה עם גורמים עבריינים. בהמשך הדברים סיפר והציג סרטונים המתעדים את פעילות אנשי ארגונו בתוך ארגוני השמאל המתסיסים את ערביי יהודה ושומרון למאבק אלים נגד חיילי צה"ל והמשטרה.

עורכת הדין נילי נאהורי, יו"ר ארגון Israel is Forever סיפרה למשתתפי הסמינריון על פעילותו הציונית של אביה ג׳ק קופפר ז"ל שמלאה שנה לפטירתו. בדבריה הדגישה את הנחישות והחזון שהקרין לפעילי בית"ר בצרפת ובקרב העולים מצרפת בישראל סביב הקשר החי וההדוק לארץ ישראל.

בהמשך קיימה תנועת נוער הריבונות מרתון הרצאות טד קצרות של בוגרי התנועה שסיפרו מניסיונם ומהיכרותם את יכולתו של נוער חדור אמונה להפיח רוח ברעיון ולהפוך אותו לנחלת הציבור הישראלי כולו.
הסמינריון כולו הסתיים בהדלקת נרות משותפת עם הרב יוסף צבי רימון, רבו של גוש עציון.