מתן כהנא
מתן כהנא צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מתווה הגיור של שר הדתות מתן כהנא נחשף לראשונה, ובמרכזו האפשרות שתינתן בידי רבני ערים להקים בתי דין לגיור, כדי לפעול לגיור עשרות ומאות אלפי אזרחים ישראלים שהם מזרע ישראל, אך אינם יהודים על פי ההלכה, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

השליטה במערך הגיור תישאר בידי מערך הגיור הממלכתי והרבנות הראשית.

המתווה החדש, ששר הדתות מתכון להעלות בחקיקה ממשלתית בשבועות הקרובים, תואם באופן הדוק עם זקני רבני הציונות הדתית, בראשם הרב חיים דרוקמן, וביניהם גם הרב יעקב מידן, הרב רא"ם הכהן והרב איתן איזמן.

שר הדתות מתן כהנא אמר כי "אי אפשר לטעון שמדובר במתווה רפורמי שיעודד התבוללות, מכיוון שגדולי הציונות הדתית סומכים את ידיהם עליו, והם מצפים מהרבנות הראשית לאמץ אותה".

במסגרת עיקרי המתווה, יוקם אגף שיכונה "מחוז רבני ערים" בתוך מערך הגיור הממלכתי, ובמסגרתו יוכלו רבני ערים להקים בתי דין מקומיים. נוסף על כך, תוקם ועדת רבנים שתנסח את סדרי הדין להרכבים המקומיים. אחת הסוגיות הנפיצות תהיה השאלה אם לאפשר לרבני הערים לגייר עשרות אלפי קטינים. גיור של ילדים יאפשר הכנסה מהירה של אלפים לעולם היהודי, אך הוא נתקל בהתנגדות מצד גורמים שמרנים.

לקריאת כל עקרונות המתווה החדש לחצו כאן

כדי לשמר את השליטה של מערך הגיור הממלכתי והרבנות הראשית בהליך, הוחלט כי הרבנים הראשיים ומועצת הרבנות הראשית יוכלו בהליך מוסדר לשלול את מינויו של דיין גיור. על פי הנוהל, יוכל הרב הראשי לפנות לוועדת הרבנים בהמלצה לשלול את סמכותו של דיין שחורג מהנהלים, ולאחר המלצה מצד הוועדה, סמכותו תישלל על ידי מועצת הרבנות הראשית.

ח״כ יואב בן צור מש"ס הגיב לפרסום המתווה ואמר, "לא היה הרס וחורבן למוסד הרבנות הראשית והמסורת היהודית כמו שמוביל השר להריסת הדת מתן כהנא. מערכת הגיור היא ציפור הנפש של העם היהודי והפגיעה בו תוביל להתבוללות קשה. אין מנוס, נצטרך להקים מערך ספרי יוחסין פרטי".

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה הוסיף, "השר כהנא מעניק מתנה לגויים ביום אידם, לצערינו זהו מתווה של זילות בייחוס ובכל הכבוד של האומה היהודית, הם בועטים ועוקרים הכל. כפי שחששנו, שר הדתות הופך את תהליך הקבלה לעם הנבחר השורשי והיסטורי לרישום לקנטרי-קלאב. הם מובלים אותנו במהירות להקים מערך פנקסי ייחוס קהילתיים".