הרב חיים נבון
הרב חיים נבון צילום: שלומי יוסף

הרב חיים נבון התייחס היום (רביעי) לרפורמת הגיור שפרטיה פורסמו היום לראשונה על ידי השר לשירותי דת מתן כהנא.

כזכור, במרכזו של מתווה הגיור של השר כהנא האפשרות שתינתן בידי רבני ערים להקים בתי דין לגיור, כדי לפעול לגיור עשרות ומאות אלפי אזרחים ישראלים שהם מזרע ישראל, אך אינם יהודים על פי ההלכה. השליטה במערך הגיור תישאר בידי מערך הגיור הממלכתי והרבנות הראשית.

המתווה החדש ששר הדתות מתכון להעלות בחקיקה ממשלתית בשבועות הקרובים, תואם באופן הדוק עם זקני רבני הציונות הדתית, בראשם הרב חיים דרוקמן, וביניהם גם הרב יעקב מידן, הרב רא"ם הכהן והרב איתן איזמן.

"אין סיבה להתנגד למתווה הגיור החדש, כי אין סיבה שרבני ערים לא יוכלו לגייר, כפי שהיה נהוג בעבר, בפיקוח הרבנות הראשית", כתב הרב נבון בחשבון הפייסבוק שלו.

"לצד זאת, אני לא רואה גם סיבה מיוחדת להתלהב מהמתווה הזה", הוסיף. "בניגוד למערך הכשרות, שלכל הדעות נמצא בקריסה, מערך הגיור נמצא במקום שונה לגמרי. נכון הוא שאין רבבות מתגיירים בכל שנה, אך אני לא רואה רבבות כאלו הנוהרים לגיור כהלכה בשום מתווה".

לדבריו, "רוב העולים שאינם יהודים הם אזרחים טובים, שאינם מרגישים צורך בגיור כהלכה, לפי כל גרסותיו. אם יש אנשים המעוניינים להתגייר וחשים שימצאו מענה שמתאים להם יותר אצל רב עיר זה או אחר - אדרבא; אך אינני רואה בפתח תנועת המונים אדירה הנוהרת לשום רב שיגייר לפי ההלכה".

"מי שרוצה להתמודד עם הבעיה הלאומית צריך קודם כל לתקן את חוק השבות, כך שנכדים של יהודים יוכלו לקבל אזרחות ישראלית רק אם הם אכן נרדפים בגלל מוצאם היהודי", ציין. "רוב העולים לארץ היום אינם יהודים, וקצב הגיור - בתרחישים הכי אופטימיים - לא קרוב להתמודד עם התופעה הזו. בנסיבות הללו, גיור אינו פתרון לבעיה לאומית, אלא מענה למסע רוחני של יחידים המחפשים את אלוהי ישראל, בדומה לאמנו רות המואבייה, וברוכים יהיו".