הרצוג מדליק נר ראשון של חנוכה במערת המכפלה
הרצוג מדליק נר ראשון של חנוכה במערת המכפלה צילום: חזקי ברוך

במעמד מרגש מאין כמותו הדליק השבוע נשיא המדינה יצחק הרצוג נר ראשון של חנוכה במערת המכפלה שבעיר האבות חברון.

מעמד הדלקת הנר הראשון במקום הזה על ידי נשיא המדינה היה מרגש מרומם ומעצים מאין כמוהו וכאשר מצרפים לעצם בחירת הנשיא להיות כאן ביום הזה את הדברים החשובים אותם בחר להשמיע כאן בחברון ליד ציוני קברי האבות – הרי שבאירוע מכונן מדובר, לא פחות !

כבוד הנשיא הרצוג השיל מעליו עכבות הקיימות אצל רבים ממנהיגינו, התעלם מהמחאות והתעמולה הארסית של השמאל ההזוי והקיצוני, התחבר בכל רמ"ח אבריו ועמקי נשמתו היהודית הגאה אל אבות האומה ואל נחלתם היא נחלתנו ונשא דברים המרוממים את עמנו כולו לחוויה שכולה גאווה יהודית, קדושה וקוממיות. כמו אז בימי החשמונאים כן גם היום היו הדברים  לניצחון על חורשי רעתנו ועל כל אויבינו מבית ומחוץ.

לא ארצה כאן ועכשיו לפגום בחגיגיות ולכן אומר רק שכל המתנגדים למעשהו זה של כבוד הנשיא  הם נגד עצם קיומה של המדינה היהודית ככזו. כשחלקם (האויב הערבי) אף רוצים בהשמדתה והיעלמה מעל פני האדמה. וכמו תמיד, כאשר אלה ושכמותם אבלים וכועסים -  עם ישראל כולו חוגג ושמח.

אצטט מדברים אותם אמר נועם ארנון דובר הישוב היהודי בחברון:

"הנשיא הראשון של שבט יהודה כלב בן יפונה עלה לכאן למערת המכפלה ומכאן קבל כוח, עצמה, גבורה ואמונה...גם דוד המלך המקום הראשון בו מלך היה חברון.....מנהיגי ישראל רוצים לייסד את מנהיגותם ואת תפקידם הלאומי בעם ישראל על הבסיס של השורשים העמוקים ביותר של האבות והאימהות והם נמצאים כאן במערת המכפלה"

וכמובן מדברי כבוד הנשיא הרצוג, כאמור, דברים מרגשים היוצאים מן הלב והנכנסים אל הלבבות וממלאים אותם בתחושות נעלות ומרוממות:

"והיום דווקא כאן דווקא בחברון עלינו לחדש את הקריאה - אחי ואחיותיי, גם היום, עם כל המורכבות, ואינני מתעלם לרגע מהמורכבות – הזיקה ההיסטורית של העם היהודי לחברון, למערת המכפלה, למורשת האימהות והאבות איננה מוטלת בספק. ההכרה בזיקה הזו צריכה להיות מעל לכל מחלוקת."

לאחר שהתפלל במקום ולאחר הדלקת הנר הראשון הוסיף כבוד הנשיא הרצוג ותיאר בהתרגשות ניכרת את תולדות משפחתו והקשר הבלתי אמצעי של זו לעיר האבות. מה יש לומר, יהודי בין יהודים ולא סתם יהודי אלא נשיא מדינת היהודים.

במערה נכחו כל אותה העת מלבד המכובדים ומארגני האירוע גם משפחות שכולות, חיילי צה"ל ומפקדים, וותיקי היישוב היהודי – כולם שותפים, כולם מתרגשים, כולם גאים ושמחים.

ריגשת את כולנו כבוד הנשיא הרצוג. יהודים בכל רחבי ארצנו שמחים בך ומוקירים את העובדה שהתייצבת כאן במערת המכפלה ביום הזה כדי להמשיך ולסמל כאזרח הראשון במדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו את רוח המכבים, את הניצחון על אויבים, את הקשר של כולנו עם אבות האומה ועם נחלת אבות, את נצח ישראל.

ועל כך שלוחה לך תודה גדולה, מעומק לבם של אלפי רבבות בית ישראל, בארץ הקודש ואף מחוצה לה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו