ח"כ ישראל אייכלר
ח"כ ישראל אייכלר צילום: ערוץ 7

במהלך דיון בוועדת הפנים של הכנסת תקף ח"כ ישראל אייכלר את התקנות החדשות להגבלת הכניסה לישראל בעקבות זן האומיקרון המתפשט בעולם.

אייכלר טען: "יש כאן פגיעה בזכויות אדם. לא פגיעה יחידנית אלא המונית. השבוע הגיעה אישה זכאית חוק השבות, יהודיה עם תינוק בן שנתיים, בעלה ישראלי. היו לה את כל המסמכים הנדרשים להיכנס ארצה. אבל התינוק שלה, שהוא מחלים, לא חוסן כמובן, כי בשום מקום בעולם לא מחסנים תינוקות. אז לא נתנו לה להיכנס.

"היתה שם ממש התעללות", תיאר אייכלר. "לילה שלם היא נשארה בשדה התעופה, ולמחרת גירשו אותה ואת בנה לחו"ל. היא לא היחידה. רוב המגורשים בתקופת הקורונה היו אנשים שאמנם הם לא כהי עור, אך כהי לבוש, כלומר חרדים.

''ההתעללות נמשכת כבר שנתיים וחצי. אנשים חרדים מסומנים אצל הפקידים בנתב"ג והיחס אליהם עויין במיוחד. אכיפה בררנית היא תופעה בכל תקופת הקורונה. מגדירים את היהודים מחו"ל 'זרים' ואת הגויים "זכאי חוק השבות'.

"המדיניות שנקבעה כל פעם מחדש, בשם החשש מפני סכנת בריאות, חרגה מעל ומעבר לנושא הבריאות. הרי יש היום דרכים להבטיח את הבריאות. יש בדיקות, יש חיסונים, אפשר להבטיח שאף חולה לא ייכנס מחו"ל. במקום זה בוחרים להתעלל באנשים".

אייכלר הביא דוגמא: ''מי שבא לחתונה, רק אם הוא אח או אחות של החתן או כלה, או אבא או אמא - רשאי להיכנס. ואילו הסבא או הסבתא לא יכולים לבוא. לעומת זאת לבר מצווה כן אישרו לסבא או סבתא. מה ההיגיון? גם סטודנטים שיש להם אישורי כניסה לא נותנים להם להכנס. ע"פ החוק צריך לתת להם. אבל בהצהרת כניסה של משרד הבריאות שממלאים - הם מקבלים לרוב צבע אדום שמשמעותו: נא להביא את המסמכים המתאימים. כתוצאה מכך חברות התעופה בעולם לא מוכנות להעלות אותם לטיסה".

ח"כ אייכלר הסביר: "כשפקיד או שוטר מקבל סמכות לפגוע באזרח, יש תופעה של מדרון תלול. המחוקקים מדברים על בריאות הציבור והפקיד יכול לפרש את החוק כרצונו. הוא יכול להחליט או לעשות צרות לאנשים או לתת להם לעבור. ראיתי את זה בעיניי. אחד עובר - אחד לא. חרדים - עוצרים אותם הכי הרבה, גם מגרשים חזרה. יש לא מעט סטודנטים, תלמידי ישיבות שיש להם אישור גורשו בשנה האחרונה. אני יודע על ארבעה שגורשו ממש עכשיו".

לאחר הדיון הציג אייכלר את הדברים במליאה מול שרת הפנים איילת שקד. "מי נתן הוראה לאסור את כניסתה של האם והתינוק לארץ", שאל. "מי איפשר להושיב אותה לילה שלם בנתב"ג ולשלוח אותה לחו"ל בחזרה?".

השרה שקד השיבה כי אכן היו צריכים לאשר את כניסתה של האם והתינוק והבטיחה כי הנושא ייבדק על ידה. כך גם שאר הטענות שהוצגו בשאילתה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו