ח"כ משה אבוטבול
ח"כ משה אבוטבול צילום: חזקי ברוך

ח"כ משה אבוטבול מש"ס טען היום בנאומו במליאת הכנסת כי בתקופת עליית יהודי ארצות ערב, ממונם נבזז לא רק על ידי המקומיים בארצות המוצא אלא אף על ידי נציגים יהודים בישראל.

"היום אנחנו נמצאים במצב שחייבים להעלות על נס את הנושא של החקיקה בעניין הזה, ולציין את גירוש יהודי ארצות ערב ואיראן, כי קרו שם דברים נוראיים מאוד", אמר.

לדבריו, "אילצו את אותן משפחות, ברמזים עבים בגודל של פיל – אם לא תעזבו את המדינה, אנחנו נזיק לכם, לגופכם, לעצמכם, למשפחה. הם נאלצו לעזוב את אותן ארצות, אבל גם נאלצו לשחרר את הנכסים שברשותם במחירים אפסיים כדי לצאת. לצערנו, האנשים הללו נפרדו מהרכוש שלהם, וזה רכוש שהם עבדו בשבילו כל ימי חייהם.

"לכן, יש חשיבות לא לשכוח. גם כאשר מחוקקים ויוצרים הסכמי שלום עם ארצות ערב, גם עם מרוקו וגם עם ארצות נוספות שעומדות בתור, כפי שאומרים כולם, לא לשכוח את אותן ביזות שעברו אותם יהודים, את אותה העלמת רכוש, את אותה גזלת רכוש. לצערנו, הם נאלצו למכור אותו.

"אני חושב שחובתם של ראשי הממשלה, שרי החוץ או כל אלה שעוסקים בנושא של הסכמי השלום במזרח התיכון לא לשכוח את אותם פרקים אפלים אלה, ולנסות לשפות את המשפחות הללו. חלקן כבר ממש לפני פרידה מהעולם הזה. לפחות שהבנים שלהן, או אלה שכן נמצאים, יוכלו לקבל את מה שמגיע להם בדין ובצדק.

בשלב הזה התייחס לחלקה של ישראל בסבלם של העולים. "באותה הזדמנות ובאותה נשימה אני רוצה להביע כאב אמיתי שהיה באותה תקופה. כשאנחנו באים ומטיפים לאחרים: תשלמו את מה שלקחו וגזלו וכו' וכו', אי-אפשר להעלים עין מאותו כאב אמיתי שחוו בעיקר בני עדות המזרח כאשר הם באו לארץ, בפרט העולים מתימן.

"יש עדויות ברורות שמעבר לגזלת המורשת, גזיזת פאות, ועוד כל מיני עדויות וכאבים שונים, או התינוקות שנעלמו וכו' וכו', ואני מדבר על הגזלה של אוצרות התרבות שלהם.

"העולים הגיעו לארץ עם ספרי תורה, עם תכשיטים יקרים. חלקם היו צורפים, ועשו ממש כתרי תורה, תכשיטים מאוד מאוד יקרים ותשמישי קדושה. לצערנו, בואו נאמר את האמת, אותם אלה שעסקו אז בעלייה באו וסיפרו להם סיפורי בדים: אתם חייבים להשתחרר מאותם אוצרות – אותם דברים יקרים שהיו להם – המטוס לא יתרומם על כנפי נשרים, המטוסים לא יתרוממו, אם לא תשחררו מעליכם את אותם אוצרות יהודיים אותנטיים – שהיו להם.

"לצערנו, עם קום המדינה, המדינה לקחה את זה או מכרה את זה לכל מיני מוזיאונים בעולם, או לקחו את זה לעצמם, אינני יודע. אבל העדויות והכאבים של אותן משפחות עדיין צרובים בליבן.

"אני חושב שצריך לתת על זה את הדעת, מי שמתעסק קצת בתרבות, אולי שר התרבות, או מי שכן נמצא באותה ממשלת ריפוי, שידאגו גם לנושאים האלה. לפני שאנחנו באים ומדברים על מדינות זרות, בואו נראה איך אנחנו מתקנים את עצמנו מאותו שוד תרבותי שחוו בני תימן ובני עדות המזרח. נלקחו מהם בכוח, בעורמה ובתכסיסים לא מכובדים אותם אוצרות יהודיים שהיו להם".

את דבריו חתם באומרו כי "אם אנחנו נהיה בסדר, גם אחרים יהיו בסדר. אבל אסור להשתיק את אותה פרשייה. מצופה מכל אוהבי האדם שיש בינינו שיעשו את הכול כדי שאותן משפחות שמרגישות כאב עמוק בלב ממה שגזלו מהן יוכלו לקבל בחזרה את האוצרות שלהן".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו