השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג התייחסה הערב (רביעי) לחוק הפיקדון שנכנס לתוקף והפולמוס סביב המס על החד פעמי באירוע במעון השגריר הבריטי ברמת גן לרגל השקת גיליון מחזור מיוחד לרגל יום המחזור הישראלי של מגזין הילדים החרדי 'נפלאות'.

"המחלוקת הציבורית שהתגלתה בנוגע לכלים החד פעמיים נקלעה לזמנים פוליטיים והועמסו עליה כל כך הרבה משמעויות שלא נוגעות לחוק. רב המשותף על המפריד והערכים שמשותפים לכולנו רבים מהערכים שמפרידים בינינו", אמר השרה.

"זו תקופה שבה הרבה מאוד אנשים מכל הסיבות שבעולם ובין היתר בגלל משבר בריאותי נשארים כאן בארץ ולא יוצאים מגבולותיה והולכים לטייל בנחלים, בשמורות הטבע ובחופים. כולנו רואים את פסולת הפלסטיק שעולה על גדותיה. רק לסבר את האוזן 90% מהפסולת בים ובחופים הם פלסטיק", אמרה.

היא ציינה כי הציבור החרדי הוא מהמובילים בתודעת המיחזור. "לפני 20 שנה אמרו לנו שהציבור החרדי הוא זה שסיכל את חוק המחזור על הבקבוקים הגדולים. האמת היא שזה לא נכון. הציבור החרדי הוא בין הציבורים המצטיינים במיחזור בקבוקים".

נספחת האקלים של בריטניה בישראל, ג'ניפר צ'נדלר קוק אמרה בטקס כי ההחלטה לשתף פעולה עם המגזין היא חלק ממדיניות בריטניה במלחמה העולמית בשינוי האקלים וביטוי ליחסים הקרובים שהשגרירות מקיימת עם הקהילה החרדית בישראל כבר שנים ארוכות, "לשגרירות יש היסטוריה ארוכה עם הקהילה החרדית בישראל ואני בטוחה שהיחסים הקרובים יימשכו עוד שנים רבות. שמחנו במיוחד לשתף פעולה עם מגזין נפלאות שבחר לעסוק בשינוי האקלים – אחד הנושאים החשובים ביותר לבריטניה ובעיקר בשנה האחרונה כמארחת של ועידת האקלים של האו"ם בגלזגו 26COP".

רני איידלר, מנכ״ל תאגיד המיחזור תמיר: ״שמחנו מאוד על ההזדמנות לשתף פעולה עם המגזין האיכותי "נפלאות" מבית נשיונל ג'אוגרפיק ולהנגיש לילדי הציבור החרדי בצורה מעניינת ברורה וצבעונית את החשיבות בשמירה על עולמנו וחשיבות מחזור אריזות. אנחנו משקיעים משאבים רבים לקדם את המודעות ולעודד עוד ועוד תושבים להפריד אריזות כבר בבית, הילדים הם מחוללי שינוי שיכולים לפעול ולהשפיע למען הסביבה״

יו"ר מגזין הילדים 'נפלאות עולם' ארי גלהר אמר, "יש גורמים פוליטיים שמנסים להפוך את נושא הסביבה לנקודת עימות עם הציבור החרדי אבל האמת היא שארון הספרים היהודי גדוש ועמוס בחשיבות ובצורך לשמור על העולם ואפילו 'נפלאות' הקדיש לפני כחצי שנה גיליון שלם להצלת הסביבה". לדברי גלהר, "הדרך לשינוי עוברת באמצעות הילדים שחפים מפוליטיקה ודעות קדומות ורק בכוחם לחולל את השינוי כאן ועכשיו".

באירוע השתתפו שורה של אישי ציבור חרדים בהם, אנשי חינוך, נציגי ציבור, מעצבי דעת קהל ועיתונאים חרדים. בין המשתתפים, השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, ח"כ משה ארבל, סגני ראש עיריית בני ברק מנחם שפירא וגדליהו בן שמעון, מנהל מנהל חינוך חרדי בעיריית ירושלים שמואל גרינברג, זוכה אות ה'אביר' מהמלכה אליזבת' הרב יצחק שפירא, מנכ"ל תאגיד המחזור 'תמיר' רני איידלר ועוד.

השרה זנדברג, גלהר, ואיידלר
השרה זנדברג, גלהר, ואיידלר צילום: עצמי