פרופ' אבי לוי
פרופ' אבי לוי צילום: דוברות שאנן

מי מאיתנו לא נמצא ב״בור״ כלשהו, באיזשהו ״כלא״ פסיכולוגי או התנהגותי, ומי מאיתנו לא רוצה במודע, או שלא במודע, לצאת מאותו ה"כלא"? 12 שנה ישב יוסף בכלא המצרי שרחוק מלהיות הקייטנה של כלא רימונים.

להיפך, למעשה הוא ״קיבל״ עוד שנתיים בפנים על כך שביקש משר המשקים שיזכיר אותו לפני פרעה. שם בבור, בלי ביקורי משפחה שיפעימו בו מעט תקווה. ומה עם הגעגועים? אבא עוד חי? מה עם בנימין הקטן? איך מאותה תחתית שבה היה מצוי הוא יוצא מן הבור כשממש מריצים אותו משם: רחיצה, גילוח וצחצוח והוא מתגלה ביופיו המיוחד (עד כי אמרו עליו: בן פורת יוסף, בן פורת עלי עין), ומיד מתייצב לפני השליט כל יכול, מנהיג המעצמה הגדולה בעולם באותה עת, ומתמנה למשנה למלך, והרי קיימת דוגמה מובהקת יותר לביטוי מבירא עמיקתא לאיגרא רמה" מזה?

יוסף הוא המודל המושלם לאדם שה׳ מוליכו צעד אחר צעד בהשגחה פרטית, ונראה שהוא פועל לפי תוכנית סדורה מרגע שעזב את אביו כדי לחפש את אחיו ועד לפטירתו בסוף ספר בראשית, וגם אח"כ כשמשה רבינו ״סובל״ את ארונו על כתפיו, עד שלבסוף הוא מוחזר לעמק שכם, שם החלה דרכו העצמאית.

התלאות שעבר יוסף כנער ועד היותו בן שלושים, הפכו את התנהגותו והתנהלותו לייחודית ולהכרה שתקוותו טמונה בתלות מוחלטת ואמונה עיוורת בה'. כבר בפגישתו הראשונה עם פרעה, קבל עם ועדה עם חרטומיו ויועציו הוא מכריז: ״ויען יוסף את פרעה לאמר בלעדי אלוקים יענה את שלום פרעה״. דעו לכם המצרים, שאתם מאמינים בעץ ואבן ובמקריות התנהלות החיים, במקום בהשגחה האלוקית האמיתית.

ואכן, אלוקים מתנהג עימו במידה כנגד מידה, ומברך אותו בכל ומצליח ידו בכל אשר הוא פונה. זוהי הברכה הטובה ביותר שאדם יכול לבקש: מה שתעשה - ה׳ מצליח בידך ונותן את חינך בעיני כל הסובבים אותך. ״ויהי ה׳ את יוסף ויהי איש מצליח בבית אדוניו המצרי״.

יוסף גם ניחן בחכמה ובתכונות טבעיות של מנהיג. כבר תוך כדי פתרון חלומות פרעה הוא מציע לפרעה פתרונות שיאפשרו לו להתמודד עם שבע שנות הרעב שיגיעו לאחר שבע שנות שובע. ״ועתה ירא פרעה איש נבון וחכם וישיתהו על ארץ מצרים״. מדוע נאמר גם חכם וגם נבון? הרי בשביל תפקיד ביצועיסט היה ניתן לקחת איזה סמג"ד שיודע לארגן.

״חכם״ לפי הגדרת חז״ל הוא אותו האדם שרואה את הנולד. כלומר: יודע לחזות את המהלכים העתידיים ותוצאות אפשריות של כל פעולה. יותר מזה: אדם חכם חווה את העתיד כבר עכשיו שכן מאחר ויש לו ראיה נכוחה וברורה לראות את הנולד בהווה עוד לפני שהוא נולד... ומהו נבון: אדם המבין דבר מתוך דבר. פרעה מזהה תכונות אלו אצל יוסף ומיד מטיל עליו את המשימה, ובאותה הזדמנות מודה בהשגחת ה׳ :״אחרי הודיע אלוקים אותך את כל זאת, אין נבון וחכם כמוך. אתה תהיה על ביתי ועל פיך ישק כל עמי״.

יוסף זוכה בתפקיד הרם של משנה למלך. מציאות חן שה׳ נתן לו ומלווה אותו הביאה אותו לשאת חן בעיני פרעה. הראש מתקשה להבין כיצד עבד שהוצא מהבור רק לפני רגע הופך להיות השליט כל-יכול של מצריים. אין זה אלא יד ה׳.

לומדים אנו, שכדי לצאת מהבור הפרטי של כל אחד מאיתנו צריך ״לראות את הנולד״, לדעת לצפות פני עתיד ולחשוב על התוצאות האפשריות של מעשינו. תמיד להביט צעד אחד קדימה, האם זה מקדם אותך למטרות שהצבת לעצמך? אבל כל זה מותנה בדבר החשוב: לבטוח בה׳, ותמיד לדעת שאנו זקוקים לעזרתו כדי לעלות ולצאת ממעמקי ״הבור״, ולקוות שה׳ ילווה אותנו על כל צעד ושעל. ומאידך: כשאתה יודע שה׳ מלווה אותך, אזי גם יש בך יראת חטא ובכך משתפרת גם עבודת ה׳ שלך.

פרופ' אבי לוי הוא נשיא המכללה האקדמית דתית לחינוך שאנן בחיפה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו