הדלקת נרות חנוכה בבית הלבן
הדלקת נרות חנוכה בבית הלבן צילום: הבית הלבן

טקס הדלקת נר רביעי של חנוכה נערך הלילה (חמישי) בבית הלבן בהשתתפות נשיא ארה״ב ג׳ו ביידן ורעייתו ג׳יל, סגנית הנשיא קמאלה האריס ובעלה היהודי דאג אמהוף, רבנים ומנהיגי קהילות יהודיות.

ביידן סיפר בנאומו כיצד עבד עם כל ראשי הממשלות של ישראל מאז גולדה מאיר, ותיאר שבאחת ההזדמנויות סיפרה לו גולדה מה הנשק הסודי של ישראל - שאין לאזרחי המדינה שום מקום אחר ללכת אליו.

"כשמשפחות יהודיות מציבות חנוכיות בחלונות שלהן, אנחנו מכריזים על חירות. אנו מביעים את מה שהמכבים ביקשו - פשוט לממש את אמונתם, ואנו מראים שיש עדיין אור, שאפילו הלהבה הקטנה ביותר יכולה להזין את נשמת העם", אמר ביידן והוסיף: "מעט אור, בכל מקום בו הוא נמצא, יכול לפזר את החושך ולהאיר את הדרך קדימה. בין אם זה במקדש ירושלים או במקדש הדמוקרטיה שלנו, כל דבר ניתן לתיקון".

הנשיא הדגיש גם כי "ארה"ב מחוייבת להילחם נגד גילויי אנטישמיות - בבית ובעולם".

אמהוף השווה בדבריו בין אידיאלים יהודיים ואמריקאיים. לדבריו, "ההיסטוריה שלנו, הערכים שלנו כיהודים, הם חלק מהותי ממי שאנחנו כאמריקאיים. ערכים יהודיים הם ערכים אמריקאיים".

את החנוכיה הדליקו הסנאטור היהודי צ'אק שומר, הרב ד"ר אהרון גלאט, מומחה למחלות זיהומיות מלונג איילנד, והפעילה היהודייה סוזי שטרן.

לאור מגיפת הקורונה, כל המשתתפים חבשו מסיכות, לא הוגשו אוכל ושתייה ורשימת האורחים צומצמה כדי לאפשר ריחוק חברתי. גורם בכיר בבית הלבן אמר ל-Jewish Forward שזו היתה ככל הנראה מסיבת חנוכה בבית הלבן הקטנה בהיסטוריה.

נשיא ארה״ב ביידן צייץ בחשבון הטוויטר שלו בתחילת השבוע: "ג'יל ואני שולחים ברכות חמות לכל מי שחוגג את חג החנוכה בארה"ב וברחבי העולם. אנו מקווים שחג האורות יביא ברכות עליכם ועל כל היקרים לכם, שמחה ובריאות לכולם. חנוכה שמח".