תמיר הימן
תמיר הימןצילום: דובר צה"ל

ראש אמ"ן היוצא, האלוף תמיר הימן, אומר כי ישראל הצליחה למנוע את ניסיון האיראנים "להכות שורשים" בסוריה.

בריאיון לכתב העת לענייני מודיעין וביטחון במרכז למורשת המודיעין סיפר הימן: "ביצענו הרבה מאוד סיכולים ושיבושים של צירי העברת כסף ואמצעי לחימה. גולת הכותרת של המאמצים האלה היא מניעת הניסיון של האיראנים להכות שורשים בסוריה".

"הכל התחיל מרגע שהאמריקנים יצאו מההסכם, האיראנים העבירו חוק בפרלמנט האיראני שסינדל אותם - חוק המחייב התקדמות בגרעין כהתרסה ובשאיפה להחזיר לשולחן את המו"מ", אמר ראש אמ''ן לשעבר ולדבריו הובאו בכאן חדשות.

באשר למניעת פצצה גרעינית אומר הימן כי ישנה אפשרות של תקיפה קינטית, במקביל לאפשרות של ערוץ חשאי שבו ינסו להגיע להסכם מול איראן. אחרי הדברים הללו הסתייג הימן והוסיף: "יש פערים גדולים בין הצדדים. המערב וארצות הברית לא יכולים לחזור למתווה ההסכם הקודם כי המציאות השתנתה, ויש בה שורה של הפרות מצד האיראנים. אנחנו מבינים את משמעות ציר הזמן האירני, הזמן האירני הוא ארוך טווח והם סבלניים. האיראנים מאמינים שהצדק איתם".

עוד הדגיש הימן כי ישראל נמצאת בהתכתשות גוברת והולכת עם איראן וכוחותיה, אך אלה לומדים שהכללים השתנו: "כשהם תוקפים אוניה ישראלית, הם מגלים שאוניה בימינו היא יישות בין לאומית וגלובלית, ושזו התקפה על העולם החופשי ונתיבי השייט - ולא רק על ישראל. במיוחד כשיש הרוגים שאינם ישראלים, הם נבוכים מהאירוע הזה".

לגבי המצב ברצועת עזה אמר האלוף תמיר הימן כי "חוסר היציבות במקום נובע מהמצב הרעוע ברצועה. כשותפים בתהליך ההסדרה, איפשרנו שורה של צעדים כדי לשמור על יציבות. המציאות הנוכחית מחייבת נוהל מהודק של הממשק עם הרצועה".