השופט שאול שוחט
השופט שאול שוחט צילום: אתר בתי המשפט

שר המשפטים גדעון סער החליט, בהסכמת נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות, למנות את סגן נשיא בית המשפט המחוזי ת"א השופט שאול שוחט לכהונה בפועל בבית המשפט העליון לתקופה של שישה חודשים.

ההחלטה התקבלה בעקבות העובדה שלא הגיעו להבנות בוועדה למינוי שופטים על מינויים קבועים. המינוי הזמני נעשה בהתאם לסמכות השר אך מדובר בצעד חריג שלא נעשה בו שימוש 14 שנים.

שוחט לא נמצא ברשימת המועמדים לעליון שעליהם דנה הוועדה לבחירת שופטים. סער יוכל להאריך את המינוי בחצי שנה נוספת כדי להקל על העומס בבית המשפט העליון.

השר סער אמר: "אמשיך לעשות מאמצים להגיע להסכמות הנדרשות בוועדה לבחירת שופטים באשר למינויי הקבע בבית המשפט העליון, שישקפו גם את הגיוון הנדרש בערכאת השיפוט העליונה במדינה.

"האחריות המוטלת עלי היא, בין היתר, לאפשר לבית המשפט העליון לתפקד ולצמצם את הפגיעה הנגרמת לאזרחים כתוצאה מהרכב חסר. אני משוכנע שהשופט שוחט יתרום מניסיונו השיפוטי העשיר ומכישוריו לעבודת בית המשפט העליון", הוסיף שר המשפטים.

דיון הוועדה לבחירת שופטים בוטל בשבוע שעבר, ויו"ר הוועדה סער מנסה להגיע להסכמה על מינוי ארבעת השופטים החדשים לבית המשפט העליון.

שרת הפנים איילת שקד (ימינה), חברת הוועדה, סיפרה בתחילת השבוע לגלי צה"ל: "אין דבר יותר חשוב במערכת המשפט מזהות השופטים. מכיוון שיש ארבעה שופטים, אנחנו עובדים כדי להגיע להסכמות, כשהמטרה היא שני שופטים מכל מחנה".

''יש הזדמנות היסטורית להגיע לשוויון שמרנים-אקטיביסטים בעליון, מקובל על סער שיבחרו שניים לכל מחנה וזה מה שנעשה", הבטיחה שקד.