היום (חמישי) יחל "פסטיבל סולידריות לקולנוע וזכויות אדם 2021" בסינמטק תל אביב, בחסות האיחוד האירופי, הקרן החדשה לישראל, עיריית תל אביב-יפו, ארגון 'בצלם', איגוד הבמאיות ובמאים ועוד.

בין הסרטים שיוקרנו בסינמטק יוקרן הסרט "עדויות מאי 2021", שמגדיר את הפעולות נגד הפרעות שחוללו הערבים ביהודים בערים המעורבות בזמן מבצע "שומר חומות" כדיכוי הפגנות מחאה, מסע הפחדה ודיכוי חופש הביטוי.

בתיאור הסרט בדף הפסטיבל נכתב: "במאי 2021 דוכאו הפגנות המחאה של הפלסטינים אזרחי ישראל על ידי המשטרה באלימות חסרת תקדים. מסע ההפחדה כלל מעצרים אלימים, התנכלויות יומיומיות ושימוש ברימוני הלם, כדורי גומי וגז מדמיע. במקביל, כנופיות של מתפרעים יהודים, לעתים חמושים, השליטו טרור ברחבי הערים המעורבות, בחסות כוחות הביטחון.

בעקבות דיכוי חופש הביטוי והסיקור המוטה והמסית של התקשורת העברית, אספה קבוצת פעילות ופעילים עדויות של תושבים מותקפים ביפו ולוד.

סרט נוסף שיוקרן הוא סרט של ארגון "בצלם" בשם "סוכני האפרטהייד: אלימות מתנחלים בשליחות המדינה".

בתיאור הסרט נכתב: "תקיפות באבנים, באלות, בגז, שיסוע כלבים, גירוש רועים, ניפוץ שמשות של מכוניות, הצתות, כריתת עצים, גניבת יבול, השתלטות על קרקע – מקבץ סרטונים מהשנה האחרונה בהם תיעדו מתנדבי פרויקט המצלמות של בצלם מקרים שונים של אלימות מתנחלים. אלימות זו אינה יוזמה פרטית של מתנחלים אלא אלימות שנעשית בשליחות המדינה, כדי לסייע לה להשתלט על אדמות בגדה המערבית".

סרט נוסף של "בצלם" שיוקרן באירוע הוא הסרט "על אדמה ולחם" המספר לצופים על "הפרה של זכויות האדם בשטחים" ואת חיי הפלסטינים "תחת הכיבוש הישראלי".

"סינמטק תל אביב" מוגדרת כעמותה. העמותה נהנת מכספי משלם המיסים ואף את מבנה הסינמטק ברחוב הארבעה בתל אביב קיבלה ללא תמורה מעיריית תל אביב. סך הכנסות העמותה מכספי המדינה בשלוש השנים האחרונות הוא 5,736,385 ש"ח.

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "מצער ומקומם שסרט אנטי ישראלי שיקרי שמציג את המציאות בלוד ב-180 מעלות הפוך מקבל חסות ומימון מהמדינה. בחודש מאי היו אלפי ניסיונות לרצוח יהודים שחלקם אף הצליחו זה הסיפור. הזוי שמשפחות נרצחים הפוגרומים מממנים מכספי המיסים שלהם סרטים שמציגים את הרוצחים כגיבורים".

"אנחנו דורשים משר התרבות - התערב ועצור את הקרנת הסרט שהינו עלילת דם נגד משטרת ישראל ואזרחי ישראל, לחילופין בטל את המימון למקום המסית שמוציא את דיבתם של שוטרי ישראל. אנחנו נמשיך לפעול לקדם תרבות ציונית ולא תרבות שמקדמת טרור, הכפשות, עלילות דם, ושנאת ישראל", כך שי גליק.

יו"ר תנועת אם תרצו מתן פלג הוסיף: "היכן היה סינמטק ת''א כשיהודי לוד ישבו נצורים בבתיהם? מדוע 'איגוד הבמאים' לא טורח לעשות סרט על סבלם של יהודי עכו? התשובה ברורה לכולנו אך השימוש במוסד הממומן בכספי ציבור לטובת תעמולה בעד פורעים הוא קו אדום. אנו קוראים לשר התרבות לדרוש מיידית את ביטול פסטיבל התעמולה או לעצור את התקצוב לסינמטק".

מלשכת שר התרבות וממשרד התרבות לא נמסרה עד כה תגובה.