ריקודגלים בתל אביב
ריקודגלים בתל אביב צילום: חזקי ברוך

ביום ראשון צפויה להתקיים צעדת דגלים בערים המעורבות במסגרת מבצע הצדעה לתושבים בהם. מאחורי האירוע עומדת שורת ארגונים בהם תנועת הנוער אריאל. דביר עמיאור, מזכ"ל התנועה, מספר על היוזמה ומשמעותה.

"מבצע שומר חומות טלטל את המדינה וההתקוממות של ערביי ישראל והפרעות הפתיעו הרבה מהציבור, גם אותי ברמה האישית כמי שלא חי את הדברים ביומיום", אומר עמיאור ומזכיר כי בעוד לרבים נוח לחשוב שמדובר באירועים שהתרחשו במאי האחרון ובכך הסתיימו, המציאות שונה לחלוטין: "נוח לנו לזכור את האירועים כאירועים קשים שקרו בחודש מאי, אבל מאז הטרור היומיומי וההתנכלויות נמשכים ואנחנו פוגשים אותם בעוד ועוד סרטונים וסיפורים שלא מגיעים לתקשורת ולשיח הציבורי. המטרה היא לחזק את התושבים ולעודד אותם ולומר למדינה לקחת אחריות ולממש את הריבונות שלה, להניף דגל ישראל במקומות הללו בגאון".

האם צעדת דגלים שכזו אינה גוררת אחריה את ההתנכלויות והמהומות הבאות? "ההתקוממות הבאה כבר כאן. בכל יום יהודים מותקפים על רקע זה שהם יהודים. זה לא אירועים שהיו ואירועים שיהיו. מדובר בפגיעות בנפש שחווים אותם בכל יום בעכו, יפו, לוד וירושלים. זה לא ייפסק אם מדינת ישראל לא תסתכל לבעיה בעיניים ותפנים שמדובר בטרור לאומני ולא באירוע על רקע פלילי או על רקע של שיעמום. עשרות משפחות שוקלות לעזוב והתפקיד של כלל החברה זה לעודד ולחזק אותם".

על דבריה של יו"ר השדולה למען הערים המעורבות, ח"כ רות וסרמן לנדה, ולפיהם "לצעוד בתוך שכונות ערביות בעיר לוד, אחרי מה שקרה במאי, זו התגרות לשמה", אומר עמיאור כי המסקנה המתבקשת מהאירועים הקשים הפוכה לחלוטין: "לחשוב שלצעוד עם דגל ישראל בכל חלק ממדינת ישראל זו התגרות ופרובוקציה זו התפיסה שמביאה את אירועי הטרור הבאים. מי שרוצה להשליט את הריבונות ורוצה שהדברים ייפסקו ושיהודים יוכלו לחיות בשקט ובביטחון, צריך להיות זה שיילחם שבכל קרן רחוב יהיה דגל ישראל. דגל ישראל הוא לא פרובוקציה אלא ביטוי לריבונות ישראל בערים שלה".

עוד שאלנו את עמיאור אם אינו חושש לשלומם של החניכים והמדריכים שיגיעו לצעדות, וגם לאפשרות שמי מהם ייגרר להתלהטות והסלמה של האירועים. "אני סומך על משטרת ישראל וכוחות הביטחון שיעשו את כל הפעולות הנדרשות כדי לאבטח את הצועדים בצעדה. אנחנו לא מחפשים להתעמת ולהתגרות אלא לשמוח ולחגוג", אומר עמיאור ומוסיף כי הוא קורא גם לערביי הערים המעורבות לבוא ולהצטרף לצעדות ולהביע בכך את רצונם בחיי שיתוף עם שכניהם היהודים ואת הכרתם בריבונותה של מדינת ישראל, "מי שהכי נפגע מהאלימות בערים המעורבות זו החברה הערבית עצמה", הוא מזכיר.

"לגבי החבר'ה שלנו, אנחנו מתדרכים אותם בצורה מאוד ברורה, שלא מחפשים התגרויות וחיכוך ובכל אירוע שכזה אנחנו מבקשים מהם לנתק מגע ומקווים למניעת הפרות סדר מצד הציבור הערבי על ידי המשטרה".

הצעדות יחלו ביום ראשון בשעה 18:30 בלוד בפארק הרמב"ם וברמלה במרכז הספורט העירוני הסמוך לקניון רמלה.