קורונה
קורונה צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

עד היום זוהו בישראל שבעה חולים מאומתים שנחשפו לווראיינט אומיקרון. אחת מהם מאומתת מחוסנת באסטרהזניקה ששבה ממלוואי, ואחת מאומתת מחוסנת בפייזר כולל בוסטר ששבה מדרום אפריקה.

בנוסף, ישנו מאומת מחוסן בפייזר כולל בוסטר ששב מאנגליה ורבעה מאומתים לא מחוסנים שחזרו מדרום אפריקה.

משרד הבריאות מסר כי קיים חשד גבוה לעוד 27 מקרים של חשיפה לוראיינט אומיקרון שעדיין לא התקבלו תוצאות הריצוף.

22 מתוכם לא מחוסנים, מחלימים שעברה חצי שנה מההחלמה, ומחוסנים במנה שניה שעברה חצי שנה ממועד החיסון. כל החמישה האחרים מחוסנים ומוגנים. מתוך אותם 27 מקרים, שמונה חוזרים מחו"ל או היו במגע עם חוזרים מחו''ל, ו-19 לא שהו בחו"ל לאחרונה.

בנוסף קיימים 14 מקרים נוספים, המוגדרים "בחשד נמוך" (דגימות שהוגדרו כחיובי גבולי) ונשלחו לבדיקה חוזרת במעבדות הקורונה.

ראש הממשלה נפתלי בנט כינס אמש הערכת מצב בעניין ההתמודדות עם זן ה"אומיקרון" בישראל, בהשתתפות שר הבריאות ניצן הורוביץ וגורמי מקצוע במשרדי הממשלה הרלוונטיים.

בישיבה הוחלט כי יינתנו קנסות באופן אוטומטי לנוחתים מחו"ל שלא יבצעו בדיקת PCR שנייה ביום השלישי או השביעי לנחיתתם (בהתאם לנדרש).

•משרד הבריאות ומשטרת ישראל יסנכרנו את מערכות המידע על מנת שהדו"ח יופק באופן אוטומטי. גובה הקנס יעמוד על 2,500 ש"ח. ההחלטה תיכנס לתוקף בתוך מספר שבועות, עם השלמת ההיערכות הטכנית למימושה.

פיילוט "יישוב מחוסן"

משרדי החינוך והבריאות, בשיתוף עם הרשויות המקומיות, יפעילו תכנית חיסוני ילדים מיוחדת ביישובים השונים, אשר במסגרתה ימומשו העקרונות הבאים:

• תיאום מוקדם בין משל"ט הקורונה, הרשות המקומית, בתי הספר, ועד ההורים המקומי, קופות החולים והרופא המחוזי.

• פעילות הסברה מקדימה במערכת החינוך בקרב ההורים ובני המשפחה טרם הגעת החיסונים.

• פעילות הסברתית ביישובים לקראת יום חיסונים מקומי ("הפנינג") ביישוב, במסגרתו יגיעו ניידות החיסון לבתי הספר ולמרכזי קהילה.

במהלך השבוע הבא ייצא לדרך פיילוט ברשויות מקומיות ראשונות. במקביל, הנחה ראש הממשלה על היערכות מיידית להרחבת המבצע לכל הרשויות ובתי הספר בישראל.

עוד הוחלט להמשיך בעבודת מטה, בהשתתפות כלל הגורמים, למציאת דרכים לעידוד התחסנות, אשר תוצג בהמשך.

בדיון הוצעו מספר מנגנונים לשינוי ההנחיות בנתב"ג בהמשך. משרד הבריאות, משרד התחבורה ופיקוד העורף ישלימו את עבודת המטה בנושא, ויציגו המלצות וחלופות בהמשך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו