הלוויתם של הילדים הללי וטוב ראי מעודד צילום: נדב גולדשטיין/TPS

שלושה בני אדם, בהם שני ילדים טוב-ראי והללי מעודד מהישוב ברוכין בשומרון, נהרגו לפני כניסת השבת בהתנגשות בין רכב ישראלי ופלסטיני בכביש 465, סמוך לצומת עופרים שבבנימין.

בבית החולים נאבקים להציל את חיי הוריהם של הללי וטוב ראי. מצבם קשה מאוד. אם המשפחה הודיה הייתה בהריון והצוות הרפואי נאלץ לקבוע את מותו גם של העובר שברחמה.

אב המשפחה יניב למד בישיבת אלון מורה, שם התגורר עם אשתו זמן קצר לאחר נישואיהם. לאחר מכן עברו לרחובות ולפני מספר ימים עברו עם ילדיהם ליישוב ברוכין שבשומרון.

הלוויתם של הילדים הללי וטוב ראי נערכת בבית העלמין ברחובות. בתאונה נהרגו גם שני פלסטינים, אחמד סלאם שלש ובן דודו זיאד איבראהים שלש, בני 17 ו-19.

הלווית הילדים
צילום: נדב גולדשטיין/TPS

"זה לא קל, אנחנו שואבים כוחות מהמשפחה והחברים שמחזקים ומחבקים", אמר הערב ישי ראוכברגר, דודם של הילדים שנהרגו. בריאיון לכאן רשת ב, הוסיף הדוד כי המשפחה מנסה להסתכל קדימה ולראות איך תומכים במי שנשאר.

"יש לנו משפחה ענפה משני הצדדים שתומכת. אנחנו מתרכזים בעצמנו, לחזק אותנו ואת הפצועים ולקוות לטוב ולהתפלל. מאמין שעם הזמן נסתכל קדימה ונראה מה אפשר לעשות מעבר", אמר ראוכברגר.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הביע זעזוע וצער על האסון הנורא, "בעיצומו של חג האורות נכבה אור כל כך גדול, כל משפחת השומרון ועם ישראל כולו אבלים וכואבים עם המשפחות, הלב נשבר על שני הילדים הרכים, כל עם ישראל מתפלל לרפואת ההורים, המאושפזים במצב קשה".

עוד הוסיף דגן ואמר, "כתוצאה מתת תקצוב של שנים, כבישים רבים ביהודה ושומרון צרים, מפותלים, ומסוכנים בדיוק כמו הכביש הזה בו קרתה התאונה; בשנים האחרונות חל שיפור מסויים אולם כבישים רבים עדיין לא עומדים בשום סטנדרט מינימאלי, כולל הכביש הזה. כמו כן העדר האכיפה וההרתעה כלפי התופעה של העבריינות והנהיגה של הנהגים מהרשות הפלסטינית שרבים מהם נוהגים ברכבים שלא אמורים להיות על הכביש, ללא רישיון ואין מספיק אכיפה על התנועה, זה מצב שצריך להשתנות באופן מיידי. לטובת כל הנוסעים על הכביש" .

מהחקירה הראשונית עולה כי הרכב הפלסטיני שהגיע מכיוון הכפר שקבא ביצע ככל הנראה פרסה לא חוקית בקו הפרדה רצוף. כתוצאה מכך, המשפחה הישראלית שהגיעה מהנתיב הנגדי ונסעה לכיוון מודיעין עילית – התנגשה עם רכבה בדופן של הרכב הפלסטיני בזמן שזה ביצע פרסה. מבדיקה שנערכה הרכב הפלסטיני נחשב "משטובה" - רכב שהורד לפירוק ואסור בשימוש.

מנהל מרחב ירקון במד"א, דורי חיים, סיפר כי "צוותים גדולים של מד"א וכוחות הרפואה של צה"ל שהגיעו למקום החלו מיד בבדיקות רפואית לפצועים שהיו לכודים ברכבים. שני פצועים פלסטינים היו מחוסרי הכרה, ללא דופק וללא נשימה ולאחר בדיקות רופא צבאי קבע את מותם. מהרכב השני חילצנו בסיוע כוחות הכיבוי ארבעה פצועים.

הילד היה ללא סימני חיים ולאחר בדיקות רפואיות בשטח נקבע מותו. ילדה כבת 9 שהייתה מחוסרת הכרה סבלה מפגיעה אנושה. היא הייתה ללא דופק וללא נשימה ולאחר פעולות החייאה ממושכות היא פונתה לבית חולים בלינסון כשמצבה קריטי. גבר ואישה בשנות ה-30 לחייהם שנפגעו באורח קשה מאוד היו בהכרה מעורפלת, העברנו אותם לניידות לטיפול נמרץ ופינינו אותם במצב קשה מאוד לבתי החולים שיבא בתל השומר ובלינסון".

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ הביע צער כבד על האסון, "אנו, תושבי בנימין מרכינים ראש ומשתתפים בצער הנורא של משפחת מעודד על הסתלקות הילדים, ומתפללים להחלמה מהירה של ההורים יניב והודיה.

הערבים שנהגו במכונית וגרמו לתאונה נסעו בכלי משחית ופגעו במשפחה היקרה. נדרשות פעולות אכיפה מסיביות אל מול העבריינות הערבית בכבישים".

גנץ הוסיף "כשאנחנו דורשים לקדם את שיפור הכבישים אנחנו מדברים על חיי אדם. הכביש המפותל ליד עופרים מיושן ולא סלחני לשום סטייה או טעות. אני קורא לשרת התחבורה לשקול מחדש את המדיניות עליה הכריזה שלא לקדם כבישים ביו"ש".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו