מנכ"ל חברת התרופות פייזר, אלברט בורלא
מנכ"ל חברת התרופות פייזר, אלברט בורלא צילום: רויטרס

אלברט בורלא, מנכ"ל חברת פייזר העולמית, לא נבהל מהווריאנט החדש ומגלה מה הוא חושב על האופן שבו ישראל מנהלת את המשבר.

בראיון לעיתון ידיעות אחרונות התייחס בורלא לווריאנט הדרום אפריקני: ״אנחנו עדיין לא יודעים אם אומיקרון יכול לחמוק מההגנה שמקנה החיסון. מה שאנחנו כן יודעים הוא שהחיסון הנוכחי שלנו יעיל מאוד כשמבצעים אותו כנדרש - סדרה של שתי זריקות ואחריה מנת בוסטר באותו מינון עבור בני 18 ומעלה.

״אני מאמין שהאופציה הטובה ביותר כרגע כנגד התפשטות וריאנט אומיקרון וכל וריאנט חדש אחר שמתפתח, היא שכל האנשים שזכאים לחיסון יחוסנו באופן מלא בשלוש המנות, כמומלץ.

״אנחנו ממשיכים לעבוד בקצב גבוה ולעדכן את גרסאות החיסון שלנו נגד הווריאנטים הקודמים, בטא ודלתא, שזוהו מוקדם יותר השנה. המחקרים האלה יהוו בסיס לעדכון החיסון הנוכחי כך שיתאים לכל וריאנט מדאיג עתידי, אם נזדקק לכך".

לדברי בורלא, אם יימצא שהחיסון השלישי אינו מגן מפני אומיקרון או וריאנטים עתידיים אחרים, בפייזר יכולים לפתח ולייצר חיסון מותאם בתוך כמאה ימים, בכפוף לאישור רגולטורי.

בורלא נשאל האם הוא יכול לומר להורים שחוששים כרגע: החיסון בטוח במאה אחוז. לדבריו ״בביולוגיה וברפואה אין דבר שהוא בטוח במאה אחוז. אבל אני יכול לומר להורים, שאני מאה אחוז בטוח שהם צריכים לתת אותו לילדים שלהם, כי הסיכונים הם כל כך כל כך כל כך פחותים מהסכנה של קוביד. זו בכלל לא תחרות".

ראש הממשלה לשעבר נתניהו הרבה להתגאות בקשר האישי עם בורלא. על היחסים שלו עם רה"מ החדש, בנט, בורלא מספר: ״הוא אכן מצלצל אליי, גם אם לא באמצע הלילה. היחסים שלי עם נתניהו היו מצוינים. יש פה שני היבטים. הראשון הוא ההיבט שלי כמנכ"ל חברה, אבל גם כיהודי, שעובד עם המנהיגות של המדינה שאני אוהב, כדי לעשות את המיטב עבור האנשים שלה. מדינה שכל היהודים חשים שהיא הנמל הבטוח שלנו. את זה, לא משנה מי יהיה ראש הממשלה, אעשה שוב ושוב־ושוב.

״אבל כמובן שפיתחתי קשר אישי כי כשאנשים מתקשרים ואתה מדבר איתם על הנושאים האלה ואתה רואה את המאמץ שלהם לעשות את הדבר הנכון עבור האנשים שלהם - אתה מתחבר אליהם. וזה היה חלק גדול מהקשר האישי שפיתחתי. אבל עבורי, לא משנה מי יהיה ראש הממשלה, אעשה מה שאוכל עבור ישראל".

יש מי שטוענים שישראל היא מעבדת הניסיונות של העולם בתחום החיסונים. בורלא קובע כי ״ישראל היא מגדלור של תקווה במגפה הזאת. מדינה שהדגימה לעולם בשלב מאוד־מאוד מוקדם שאנחנו יכולים לעשות את זה, שאנחנו יכולים לשנות את המסלול של המחלה.

״כאשר במרץ, שלושה חודשים אחרי תחילת החיסונים ושנה אחרי הכרזת המגפה, ישראל חזרה לשגרה והציבור יכול היה לצאת החוצה ולעשות 'לחיים' בזכות החיסון, זו הייתה תמונה שפורסמה בכל עיתון בעולם – באסיה, באמריקה הלטינית, באירופה. בכל מקום. זה יצר תקווה: גם אנחנו רוצים גם להשתחרר כמו ישראל. לכן השם של ישראל יישאר לנצח כקרן של תקווה בהיסטוריה של המגפה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו