הסביבון
הסביבון ש. אשכנזי

בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו בקיץ על מיקומו של בית כנסת עתיק במרכז מוסקבה, נמצא סביבון עם האותיות נ-ג-ה-ש חקוקות על קצהו.

הארכיאולוגים הצליחו לנקות ולקרוא את האותיות שהודפסו על הסביבון שעשוי מעופרת מהמאה ה־19.

עיריית מוסקבה דיווחה על כך לפני מספר ימים לכבוד ימי החנוכה. בהודעתה ציינה את החיים היהודים שהיו במוסקבה ואת האפשרות שהסביבון היה שייך לאחד מבני הקהילה היהודית שהתקיימה בעבר במקום.

הסביבון אותר כאמור על שטח אחד מבתי הכנסת העתיקים ביותר במוסקבה. בשנת תר"צ נסגר בית הכנסת ובשטחו נפתחה אכסניה לחיילי הצבא האדום המשוחררים והמבנה בו שכן בית הכנסת, הפך לבניין מגורים בן ארבע קומות.

ראש המחלקה למורשת תרבותית אלכסיי ימליאנוב אמר כי הסביבון שנמצא עשוי מעופרת. לאחר הניקוי נמצאו עליו האותיות המוכרות, עם האות "ש" ולא "פ", מאחר וסביבונים בחו"ל מיוצרים עם האות "ש", כפי שצריך להיות לסביבון מחוץ לארץ ישראל. ויתכן ובקרוב הוא יוצג לציבור הרחב במוזיאון היהודי הגדול השוכן בשכונת מארינה רושצ'ה.

כמדי שנה, במרחק הליכה מהמקום הממוקם בסמיכות לקרמלין, הרב בערל לאזאר הדליק את נר ראשון של חנוכה במעמד המונים ובפרסומי ניסא מהגדולים בעולם, טקס הפותח שלל אירועים בכל בתי חב"ד הפזורים בשכונות השונות בעיר ובכל מוסדות החינוך.