הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן והרב דב ליאור
הרב יעקב אריאל, הרב חיים דרוקמן והרב דב ליאור עופר עמרם, אבי דישי/פלאש 90, ערוץ 7

רבנים מבכירי רבני הציונות הדתית חתמו היום (ראשון) מכתב בו הם קובעים כי רק לרבנות הראשית לישראל סמכות בענייני גיור ובכל תחומי הדת.

מכתב הרבנים, החברים באיחוד "רבני תורת הארץ הטובה", מגיע על רקע רפורמת הגיור עליה הכריז השר לענייני דת מתן כהנא, כך דווח העיתונאי קובי בורנשטיין.

על המכתב חתמו הרב חיים דרוקמן, הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור, הרב חיים שטיינר, הרב איתן איזמן, הרב שמואל אליהו, הרב צפניה דרורי, הרב דוד חי הכהן, הרב אורי כהן, הרב אליקים לבנון, הרב יעקב פילבר, הרב איסר קלונסקי, הרב אריה שטרן, הרב יעקב שפירא והרב יוסף ארציאל. הרב זלמן מלמד והרב אליעזר ולדמן, החברים באיחוד "רבני תורת הארץ הטובה", לא חתמו על המכתב.

"לנושא הגיור השלכות רבות על קיומו ואחדותו של עם ישראל בהווה ובעתיד", נכתב. "לכן אנו קובעים כי הסמכות היחידה והמחליטה בתחום הגיור ובכל תחומי הדת, ההלכה והמסורת - הנה של הרבנות הראשית לישראל בלבד".

כפי שפורסם, במרכזו של מתווה גיור של השר כהנא האפשרות שתינתן בידי רבני ערים להקים בתי דין לגיור, כדי לפעול לגיור עשרות ומאות אלפי אזרחים ישראלים שהם מזרע ישראל, אך אינם יהודים על פי ההלכה.

במסגרת רפורמת הגיור השליטה במערך הגיור תישאר בידי מערך הגיור הממלכתי והרבנות הראשית באמצעות ועדת היגוי בת חמישה חברים. בראש הועדה יעמוד הרב חיים דרוקמן ושאר החברים בה יהיו שני נציגים שיבחר הרב הראשי לישראל ושניים שיבחר ראש הממשלה.

המתווה החדש, ששר הדתות מתכון להעלות בחקיקה ממשלתית בשבועות הקרובים, תואם באופן הדוק עם זקני רבני הציונות הדתית, בראשם הרב חיים דרוקמן, וביניהם גם הרב יעקב מידן, הרב רא"ם הכהן והרב איתן איזמן.

שר הדתות מתן כהנא אמר כי "אי אפשר לטעון שמדובר במתווה רפורמי שיעודד התבוללות, מכיוון שגדולי הציונות הדתית סומכים את ידיהם עליו, והם מצפים מהרבנות הראשית לאמץ אותה".

במסגרת עיקרי המתווה, יוקם אגף שיכונה "מחוז רבני ערים" בתוך מערך הגיור הממלכתי, ובמסגרתו יוכלו רבני ערים להקים בתי דין מקומיים. נוסף על כך, תוקם ועדת רבנים שתנסח את סדרי הדין להרכבים המקומיים. אחת הסוגיות הנפיצות תהיה השאלה אם לאפשר לרבני הערים לגייר עשרות אלפי קטינים. גיור של ילדים יאפשר הכנסה מהירה של אלפים לעולם היהודי, אך הוא נתקל בהתנגדות מצד גורמים שמרנים.

לקריאת כל עקרונות המתווה החדש לחצו כאן

כדי לשמר את השליטה של מערך הגיור הממלכתי והרבנות הראשית בהליך, הוחלט כי הרבנים הראשיים ומועצת הרבנות הראשית יוכלו בהליך מוסדר לשלול את מינויו של דיין גיור. על פי הנוהל, יוכל הרב הראשי לפנות לוועדת הרבנים בהמלצה לשלול את סמכותו של דיין שחורג מהנהלים, ולאחר המלצה מצד הוועדה, סמכותו תישלל על ידי מועצת הרבנות הראשית.

ח״כ יואב בן צור מש"ס הגיב לפרסום המתווה ואמר, "לא היה הרס וחורבן למוסד הרבנות הראשית והמסורת היהודית כמו שמוביל השר להריסת הדת מתן כהנא. מערכת הגיור היא ציפור הנפש של העם היהודי והפגיעה בו תוביל להתבוללות קשה. אין מנוס, נצטרך להקים מערך ספרי יוחסין פרטי".

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה הוסיף, "השר כהנא מעניק מתנה לגויים ביום אידם, לצערינו זהו מתווה של זילות בייחוס ובכל הכבוד של האומה היהודית, הם בועטים ועוקרים הכל. כפי שחששנו, שר הדתות הופך את תהליך הקבלה לעם הנבחר השורשי והיסטורי לרישום לקנטרי-קלאב. הם מובלים אותנו במהירות להקים מערך פנקסי ייחוס קהילתיים".