לוחם יהודי
לוחם יהודי צילום: ידיעות ספרים

חיים הרצוג זכור לכולנו כנשיאה השישי של מדינת ישראל. המבוגרים שבינינו זוכרים את קולו השקט והבוטח בערב מלחמת ששת הימים עם פרשנות מעמיקה ומרגיעה לאשר צפוי כאן. כך היה גם ארבע שנים קודם לכן כאשר שרת כראש אגף המודיעין וניתח כמסביר הראשי של המדינה את התהליכים העוברים עלינו.

אבל חלק אחד פחות מוכר בעברו, הוא מחקרו המעמיק על השנים האיומות של העם העם היהודי. מחקר זה מובא עכשיו בספר חדש ומרתק לוחם יהודי שמביא את סיפורו של החייל והמפקד חיים הרצוג בשנים 1938-1948, העשור שבו הוטל העם היהודי אל תהומות השואה האינסופיים, ומהם עשה מאמצים על-אנושיים להעפיל אל תקומה לאומית.

הספר, המבוסס על מחקר היסטורי מקיף ועל תעודות מקוריות, חושף פרטים עלומים רבים על עשור משמעותי בחיי עם ישראל, ובכך תורם תרומה חשובה למחקר ההיסטורי על אודות התקופה הדרמטית של המעבר משואת העם היהודי לתקומתו בארץ ישראל.

וכך מתאר קצין המודיעין הבריטי חיים הרצוג את מפגשו עם היינריך הימלר – מבכירי הפושעים הנאצים, שפיקד בין היתר על הגסטפו והוביל את מבצע "הפתרון הסופי" לעם היהודי.

"עשינו מצוד אחר הנאצים, פתאום בא סמל המחנה ואמר: 'הימלר שבוי'. לא האמנתי. ביקשתי לראותו. הופיע איזה פקידון קטן, בעל עיניים צוננות כמו שני גושי קרח, נעמד דום ואמר בגרמנית: 'אני היינריך הימלר'. קשה היה להכירו. הוא גילח את שפמו, את עינו כיסתה רטייה שחורה. הפשטנו אותו ועל גופו גילינו כמוסת רעל..."

בעשור שעליו מבוסס הספר,הצטרף הנער חיים הרצוג לארגון ההגנה, התנדב לצבא הבריטי, לחם בשורותיו נגד הכיבוש הנאצי באירופה והשתתף בשחרור מחנה הריכוז ברגן-בלזן, נטל חלק במלחמת העצמאות כמפקד בצה"ל שזה עתה הוקם, והניח את היסודות לחיל המודיעין הישראלי שעליו פיקד פעמיים.

עורכי הספר השכילו לשזור את סיפורו האישי של הרצוג עם הסיפור הציוני-לאומי ולהנגיש סיפורים אלה לציבור. הספר, המבוסס על מחקר היסטורי מקיף ועל תעודות מקוריות.

הספר,חושף פרטים עלומים רבים על עשור משמעותי בחיי עם ישראל, ותורם תרומה חשובה למחקר ההיסטורי על אודות התקופה הדרמטית של המעבר משואת העם היהודי לתקומתו בארץ ישראל.

ראייתו של הרצוג שונה היא מהיסטוריונים רבים ובכך ייחודו. אלו לא רק תיאורם של עובדות אלא ניתוחם באופן מעמיק ובכך ייחודו.