אורית סטרוק
אורית סטרוק צילום: יצחק קלמן

נכון לעכשיו, רב הנסתר על הנגלה. אף אחד, ממש אף אחד, גם לא ווליד טאהא או איילת שקד, לא יודע מה גודל הנזק של חוק החשמל.

למה ואיך זה קורה? הכל בגלל שה"מתווה" עוד לא סוכם. איזה מתווה? מה הוא משנה בכלל? מי צריך לסכם את תוכנו? ומתי זה יקרה?

אסביר: זוכרים שהיתה מחלוקת בין ווליד טאהא לאיילת שקד על 5 "עיזים" שטאהא הכניס לתוך החוק?
נחזור בקצרה על עדר העיזים של רע"מ: כמות, בעלות, משילות, התנתקות, ציות.

אז ככה: בעז אחת - איילת ניצחה. זו עז ה"כמות". ווליד הסכים להכניס לתוך החוק את קו התאריך של חוק קמיניץ - קו 2018, ובכך לוותר על כ 40,000 מבנים, שלא יולבנו. האמת, שהנצחון של איילת בעז הזו הוא נצחון-פירוס, כי הוא משאיר אותנו עם כמות עצומה של מבנים שכן יולבנו: 70,000 מבנים. רק להשוואה: לפי נתוני מחלקת המחקר של הכנסת, עד היום, בכל מבצעי-ההלבנה הקודמים, הולבנו אלפים בודדים בלבד. אז עוד נצחון כזה ואבדנו.

בעז אחרת - ווליד טאהא ניצח. זו עז ה"משילות", שבה איילת ויתרה. היא הסכימה להכניס את המערכת השלטונית לתוך סד-זמנים שיגרום לה לוותר על חוות הדעת המקצועית של מהנדס המחוז ושל הועדה המחוזית, ולהנפיק החלטות חסרות בסיס מקצועי, החלטות שקשה יהיה להגן עליהן בבית המשפט.

עד כאן תיקו: עז אחת יצאה, ועז אחת נשארה. נשארנו עם 3 עיזים: בעלות, התנתקות, ציות.

מה קורה איתן? כאן הסוד הגדול: 3 העיזים הללו הוצאו מנוסח החוק, אבל ווליד טאהא מצפה ואף דורש שהן יכנסו ל"מתווה" המוצמד לחוק, כלומר לנייר-העקרונות שיקבע כיצד החוק יבוצע: גם עז ה"בעלות" - שתאפשר להלבין מבנים גם אם מי שמתגורר בהם או בנה אותם אינו בעל הקרקע. בעברית פשוטה: תכשיר גזל קרקעות.

גם עז ה"התנתקות" - שתמנע ניתוק המבנה מחשמל אם יתברר שאין לו סיכוי לקבל היתר בניה. כלומר החיבור לחשמל יהיה אל-חזור.

וגם עז ה"ציות" - שתאפשר להלבין אפילו מבנים שבימ"ש נתן צו שיפוטי להריסתם. (מישהו זוכר את עמונה, ונתיב האבות, שנהרסו רק בגלל זה?)

אתם מבינים? הכל תלוי ב"מתווה", והוא עוד לא סוכם. אם 3 העיזים האלה ישארו ב"מתווה" - אז בעצם ווליד טאהא ניצח 4-1, אם הן יצאו מהמתווה - אז 4-1 לאיילת וייתכנו כמובן גם מצבי ביניים.

בכל מקרה, עם ישראל ומדינת ישראל הפסידו, השאלה רק בכמה. אז אחרי שמונה ימים בהם נהנינו מאור נרות החנוכה, חזרנו לחושך של חוק החשמל. ומי שודאי ימשיכו לשבת בחושך הם תושבי ההתיישבות הצעירה ביו"ש, אליהם החשמל של ווליד טאהא ואיילת שקד לא יגיע.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו