גבינות
גבינות צילום: iStock

שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר (ישראל ביתנו) הודיעו היום (שני) על פתיחת שוק מוצרי החלב לתחרות.

כיום מדינת ישראל מפקחת על היבוא במספר שווקים, וביניהם שוק מוצרי החלב. המכס הגבוה המוטל על יבואני מוצרי חלב הפך את הדבר ללא משתלם ומנע תחרות עם חברות מוצרי החלב הישראליות, מה שמנע הורדת מחירים.

שר האוצר ליברמן, בתיאום עם שר החקלאות פורר, חתם על צו שיבטל מכסים על מוצרי חלב רכים וכן יגדיל את המכסת הפטורות ממכס של גבינות קשות, באופן שצפוי להוזיל את המחירים של למוצרי חלב לצרכן הישראלי. הצו כולל ביטול מלא של מכסים על יוגורטים, מעדני חלב וגבינות עד 5% שומן – הצו יאפשר את פתיחת השוק ליבוא חופשי של מוצרים אלו ממדינות אירופה בהן המחיר לצרכן לק"ג יוגורט עומד על כ-8.5 ש"ח בממוצע לק"ג, בהשוואה ל-17 ש"ח לק"ג בישראל.

"הידעתם? מוצרי החלב בישראל יקרים ב-79% מהממוצע במדינות ה-OECD", כתב שר האוצר ליברמן. "לכן הבוקר הודעתי יחד עם שר החקלאות על פתיחת שוק מוצרי החלב לתחרות - צעד דרמטי בסל הפתרונות לטיפול ביוקר המחייה אשר יוזיל את מחירי הגבינות ומוצרי החלב בעשרות אחוזים".

"החלטנו לפתוח את שוק המעדנים, היוגורטים, הגבינות הקשות והגבינות הרזות, מוצרים שיש לכל משפחה במקרר ליבוא חופשי ממדינות אירופה", פירט. "באותן מדינות אירופאיות המחיר לק"ג יוגורט לדוגמה עומד על כ-8.5 ש"ח בממוצע לק"ג, בהשוואה ל-17 ש"ח לק"ג בישראל. 50% פער מטורף שאנחנו מחוייבים לצמצם אותו".

"בנוסף הגדלנו את הכמויות הפטורות ממכס של גבינות מיובאות במטרה להוזיל אותן למחירים שנמוכים ב-25% מהמחיר המפוקח בישראל", הוסיף ליברמן. "אנחנו שמים לב למגמות בעולם, גם למחירים וגם לעליות ועושים הכל כדי שכולנו נוכל ליהנות ממגוון מוצרי חלב במחירים זולים, וכמובן זאת לצד צעדים משלימים ששומרים ומקדמים גם החקלאות המקומית".

שר החקלאות, עודד פורר, הוסיף: "תחרות חופשית משיגה עבורנו שלושה יעדים: מחיר טוב לצרכן, מבחר גדול יותר של מוצרים ומחייבת גם את השוק המקומי להשתפר. זהו עוד צעד ברפורמה שאנחנו מובילים לפתיחת השוק ולחיזוק החקלאות המקומית".

איציק שניידר מנכ״ל מועצת החלב: "מדובר במהלך מתואם בין המדינה למועצת החלב והרפתנים שמאפשר את הגדלת המגוון לצד שמירה על הייצור המקומי, תוך הבטחת ודאות לעוסקים בענף החלב. הוכחנו כי ניתן לפעול יחד למען יוקר המחייה לצד שמירה על החקלאות ישראלית".