הקצינים הבכירים בוועדת חוץ וביטחון
הקצינים הבכירים בוועדת חוץ וביטחון צילום: חזקי ברוך

בכיר בצה"ל הודה היום (שני) בתופעת סירוב פקודה שאירעה במבצע שומר החומות מצד אוכלוסיית המשרתים המוסלמים בצבא.

תא"ל אמיר ודמני, ראש חטיבת התכנון ומִנהל כוח האדם בצה"ל, סיפר בדיון ועדת חוץ וביטחון: "בכל שנה אנחנו מצליחים לגייס עוד מוסלמים ובדואים שאינם מחוייבי גיוס. שיעור המקרים שבם היה פערים של משמעת ונפקדות היה מועט ביותר והם היו ספורים.

"עיקר האירועים היו בבסיסי הכשרה כי אותם חיילים היו מאויימים על ידי הכפר שלהם. היו כ-20 מקרים כאלה בכל שומר חומות. במרכז ההובלה היה מספר בודדים של סירוב פקודה", ציין ודמני.

יו"ר מועצת הנהגים המובילים, גבי הרוש, מחה: "אני בוגר יום כיפור וליוויתי הרבה חיילים לבתי העלמין ואנחנו לא ערוכים. המצב שלנו יותר חמור ממלחמת יום כיפור''.

ח"כ קרן ברק מהליכוד המליצה לא לגייס בני מיעוטים לצה"ל: "לא לגייס ערבים ואם מגייסים אז שיהיו האקסטרה ולא נצטרך להסתמך עליהם. אין נאמנות כפולה. ברגע האמת הערבים יעדיפו להיות נאמנים לעצמם, אין מצב מבחינתי שצה"ל יכול להיות תלוי בהם במשהו".

רח''ט לוגיסטיקה בצה"ל, תא"ל פיני בן מויאל, התייחס לסירוב הפקודה מצד אזרחים שעובדים כנהגי משאיות בצה"ל, "כל אדם או ספק שנכנס לעבוד בצה"ל בחוזה עובר בידוק וסינון של משרד הביטחון. כל מה שקשור להובלה, שינוע ורכבים על ידי ספק אזרחי אנחנו עומדים ביעדים שהרמטכ"ל הציב לנו. ככל שאותו ספק לא יעמוד הוא חשוף לעונשים כבדים בחוק. בעניין שומר חומות הנתונים לא נכונים. אם תרצו נסגור פה דלתות ונראה לכם נתונים אמיתיים".

ח"כ עמיחי שיקלי שאל: "יש אירועים חריגים שהגיעו אלינו ואתה אומר שלא היו? היה סירוב פקודה גם של ספק וגם של בני מיעוטים בצה"ל והשאלה שלנו היא היה או לא היה''.

בן מויאל ענה: "אני מחויב לאגף המבצעים בצה"ל להתייצבות המלאה של הסד"כ בגזרות השונות והוא הגיע ללא שום עיכובים''. ראש מערך הובלה במשרד הביטחון איציק לוי: "לא היה שום אירוע חריג ולא היתה שום סכנה לביטחון ישראל בשל סירובם של מיעוטים".

דובר צה"ל מסר בתגובה "לאחר תחקיר שנערך בעקבות מבצע ״שומר החומות״, לא נמצא פער בהתייצבותם של נהגים למשימות מבצעיות במהלך המבצע, מלבד מקרים פרטניים במסגרתם התמודדו אלו עם אירועי ספיגה בביתם, או אשר שחגגו בביתם חגים מסורתיים שהתרחשו באותה העת. כלל הבקשות הוכרו ואושרו, ולא הייתה בכך פגיעה בצרכי צה״ל.

מרכז ההובלה הסדיר מאויש בצורה מלאה ומכשיר מספר רב של נהגים מדי שנה וכמו כן לא מוכר פער בסד״כ המילואים. צה״ל משקיע מאמצים רבים בתכניות לשילוב בני מיעוטים בכלל התפקידים".