בנט ושרי הממשלה בנגב
בנט ושרי הממשלה בנגב צילום: חיים צח/ לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט וכמה משרי הממשלה הבכירים סיירו בדרום היום (שני) כדי לבחון מקרוב את האלימות המשתוללת בחברה הערבית.

בנט נפגש עם ראשי רשויות והגיע לנקודת תצפית על העיר רהט, שם קיבל סקירה מבצעית ממפכ''ל המשטרה ומפקד מחוז דרום.

"בשבוע הבא נציין חצי שנה להקמת הממשלה", אמר בנט. "מיום הקמתה הגדרנו את האלימות המשתוללת בחברה הערבית יעד לאומי. זה לא רק מילים. מדובר בחיי אדם. ביטחון אישי של תושבי הדרום שאבד. תגברנו כוחות. הקצינו תקציב גבוה מאוד. גיבשנו תוכנית לאומית ויחד פועלים בשטח. אנחנו עם הפנים קדימה.

"אני מגיע לכאן יחד עם חבריי השרים ובכירי המשטרה. שמענו הבוקר את הצרכים והקשיים של ראשי המועצות בדרום. הפשיעה במגזר הערבי היא לא של המגזר אלא של כולנו. אחרי שנים רבות של הזנחה שבהן הפשיעה הגיעה למימדים בלתי נסבלים אנחנו עוברים מהגנה להתקפה. שמחתי לשמוע מראשי הרשויות שהשינוי מורגש. קיבלנו פה מיליציות שפועלות כמו במערב הפרוע. המסר לתושבי הדרום הוא שאנחנו כאן ולא נרפה. דין באר שבע ורהט כדין תל אביב. נמשיך לפעול עד שנחזיר את תחושת הביטחון לתושבי הדרום", הוסיף בנט.

ראש הממשלה אמר לשוטרים שיש להם גיבוי מלא: "תעשו את העבודה ותחזירו את הביטחון לדרום".

בנט ושרי הממשלה בנגב
בנט ושרי הממשלה בנגב צילום: דוברות

שר המשפטים גדעון סער אמר כי "אנחנו נחושים להביא למדינת ישראל ולתת לרשויות אכיפת החוק את הכלים להתמודד באופן אפקטיבי עם הפשיעה. אציג היום בכנסת את החוק בנושא החיפוש שמאפשר למשטרה להתמודד עם העלמה של ראיות מזירת פשע כדי שהמשטרה תגיע לשיעור פענוחים גבוה יותר. נביא את החוק לעונשי מינימום של נשק בלתי חוקי. עונשי מינימום של מאסר בפועל. כדי להתמודד עם מכת המדינה הזו צריך ענישה מרתיעה. ואנחנו כממשלה וככנסת ניתן את הכלים הללו".

שרת הפנים אילת שקד אמרה כי "מלחמה בפשיעה במגזר הערבי והחזרת החוק והסדר בדרום, בנגב הם יעד מרכזי בממשלה. יש שילוב כוחות עם כל השרים. להילחם בדרך הכי אגריסבית בפרוטקשן, חממות הקנאביס וגם מצד שני להסדיר את ההתיישבות. המטרה היא לכנס את הפזורה ליישובים. אחרי שנים של הקפאה אנו בונים יישובים חדשים".

שר הרווחה מאיר כהן אמר: "האזרחים הבדואים הם אזרחי מדינת ישראל. אנו מחויבים לבריאותם ורווחתם. שהערים שלהם ייראו בדיוק כמו הערים שלנו. אנו נכנסים מתוך שיח של כבוד לעשות מהפכה ביישובים האלה ולטפל בפזורה הבדואית. גם הם אזרחים. יוקמו עוד יישובים".

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי אמר, "בראשית דבריי אני רוצה להודות לך, אדוני ראש הממשלה, לשר לביטחון הפנים, לשרים שנמצאים איתנו כאן, ולכל ראשי הרשויות בנגב, שמחזקים, מגבים ומעריכים את עבודת משטרת ישראל בנגב ובכלל".

"רק בסוף השבוע האחרון ראינו את המעבר החד בין אירוע פלילי באום אל -פאחם, שהביא לפציעת שוטרים ולתגובה נחושה ומהירה, לבין אירוע טרור שבו הצליחו שוטרים לנטרל מחבל שכמעט ורצח אזרח יהודי. בשני המקרים הללו, ובעוד עשרות מקרים אחרים - פועלים שוטרינו בנחישות, במקצועיות ובחתירה למגע".

המפכ"ל הוסיף, "בחודשים האחרונים המשטרה כולה, ובתוכה המחוז הדרומי, משקיעה כוחות ומשאבים רבים בשמירה על הביטחון. בכדי לעמוד בכלל המשימות ובאתגרים שעוד צפויים לנו בעתיד, נדרשת משטרה חזקה יותר וגדולה יותר כפי שכולכם אמרתם".

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ אמר לבנט במפגש שנערך מוקדם יותר היום: "הטרור האזרחי הוא האיום האסטרטגי לקיומנו. הגיע הזמן להחליט ולבצע: להחזיר את המשילות מיד, בכל הכוח ובלי פשרות, להתחיל בהסדרת ההתיישבות הבדואית ולצאת לדרך עם תוכנית כלכלית-חברתית לנגב בהשקעה של עשרות מיליארדים, על מנת להפוך אותו לאזור הביקוש הבא של ישראל".

ראש העיר דימונה בני ביטון אמר כי "במגזר הבדואי הולכים ללמוד בשכם ושם לא לומדים על הרצל וז’בוטינסקי. תקימו להם מכללות שילמדו פה". ביטון פנה לבנט ואמר לו: "יש כאן מיליציות, נגבה אותך בפירוק שלהן".