התרמת דם
התרמת דם צילום: איתן שויבר/TPS

נמשכת הסערה סביב שינוי טפסי התרמות הדם במד"א. חודש לאחר ישיבה שנערכה בין צוות ישיבת 'מדברה כעדן' במצפה רמון לבין הגורמים הרלוונטים במד"א, הבטיחו במד"א לעדכן את הישיבה בהחלטה של וועדה שהתכנסה לדון בנושא.

כעת, משלא הגיעה תשובה בנושא, פנו בישיבה למנכ"ל מד"א, אלי בין, בבקשה לקבלת תשובות ברורות.

בראשית מכתבם מדגישים הרב אודי הראל, ר"מ בישיבה וכן דביר זלצמן האחראי על תרומות הדם מטעם הישיבה כי "רוח ההתנדבות וההקרבה של בני הישיבות בכלל ושל בני ישיבתנו, ישיבת מצפה רמון, אינה צריכה להוכחות. רצינו בעבר ונרצה תמיד לתת מעצמנו למען העם ולמען החברה ללא כל תנאים ובכלל זה הרצון לתרום דם באופן עקבי ומאסיבי".

בהמשך המכתב מספרים בישיבת 'מדבר כעדן' בפני מנכ"ל מד"א על הפגישה שנערכה בין הצדדים. לדבריהם, "בתאריך כ"ו חשוון (1.11) קיימנו פגישת זום עם סמנכ"לית שירותי הדם פרופ' שנער וליאור אלטמן ראש מערך תרומות הדם, וזאת מתוך רצון כן שלנו לחזור למעגל התורמים ממנו נאלצנו לצאת בעקבות החלטתכם להחליף את "אב" ו"אם" ל"הורה 1 "ו"הורה 2" בטופס ההתרמה. בפגישה הוסבר לנו ששיניתם את הטופס ע"מ להתחשב באלו שנולדו מתרומת זרע ולהט"בים למרות מה שהשתמע מדברי פרופ' שנער שהאחוז של התורמים הלהטבי"ם ושנולדו מתרומת זרע הוא ממש מזרעי".

"אנו", כותבים בישיבה, "הבענו את רצוננו הכן והעמוק להמשיך ולתרום, אך אנחנו מאמינים ומחנכים לכך שמשפחה זה אבא ואמא ועל הערך היסודי הזה, לנו ולכל עמ"י, לא נוכל לוותר. לכן ביקשנו מכם להחזיר את הטופס הקודם בו מעוניינים חלק גדול מאוד מהתורמים. בפגישה הובטח לנו שתעדכנו אותנו בהחלטת הועדה, לפני שיצאו הטפסים, ולא כך היה. כעת התברר כי החלטתם החלטה תמוהה- לוותר על הנתון של "אב" ו"אם" ואף על "הורה 1 "ו"הורה 2 ,"וזאת למרות שבמהלך השיחה איתנו הסבירה פרופ' שנער באריכות את הצורך בנתון של ארץ המוצא של האב והאם".

משכך, מציינים בישיבה כי "איננו מבינים מה מונע מכם לחזור לטופס הקודם המייצג את רוב התורמים או לכל הפחות לקיים שני טפסים מקבילים. טופס "אב" ו"אם" וטופס "הורה 1 "ו"הורה 2 "למי שמעוניין בו, ואף אם הצלחתם למצוא פתרון טכנולוגי להשגת הנתון של "ארץ מוצא אב ואם", האם כל כך חשוב לכם להפקיע את המושגים "אב" ו"אם" ולמחוק אותם מחיינו?! מקומם של ה"אב" וה"אם" נגרם גם ע"י טופס זה המייתר לכאורה את הצורך בהם. אנו, לעומת זאת, שמחים ומאושרים שנולדנו לאב ואם ולא מרגישים כל צורך להתנצל או להתבייש בכך" כותבים בישיבה.

''לצערנו הרב עולה כאן חשש חמור שבנק הדם ומד"א, ארגונים העסוקים בהצלת חיים, חוטאים לתפקידם ונכנעים לשיח אלים וכוחני המתיימר להיות "מכיל" אך בפועל אין מכתיב "תקינות" וערכים ספציפיים, ממנו. וכי בגלל שאיננו מתביישים בכך שנולדנו לאב ואם, אין לנו זכות לתרום דם? היכן ערכי הסובלנות וקבלת האחר שמד"א כל כך התהדרה בהם? אלפי בחורי ישיבות ומיליוני אזרחים נוספים, אשר שמחים בכך שנולדו לאב ואם אינם רשאים לתרום דם מבלי לחטוא לערכיהם ולאמונתם?!" נשאל מנכ''ל מד"א אלי בין.

עוד כותבים נציגי הישיבה במכתבם כי "אנחנו מעוניינים מאוד לחזור ולתרום דם כפי שתרמנו במשך שנים רבות, אך לא נשלם את המחיר של חינוך מחדש. לכן אנחנו מודיעים לכם בכאב רב לא נוכל לתרום בינתיים ונלחם על זכותנו לתרום דם באופן שאינו מנוגד לאמונתנו וערכינו ואנו בטוחים כי בדברים אלו אנו משמשים פה לרבים".

נזכיר כי עם כניסתו לתפקיד שר הבריאות החליט ניצן הורביץ לאפשר ללהט"בים לתרום דם, דבר שלא התאפשר להם לעשות עד כה בשל חשש למחלות. במקביל החליטו במד"א לשנות את הטפסים ובמקום שם האב ושם האם שונה הטופס ל'הורה 1' ו'הורה 2', דבר שעורר את זעמם של תורמי דם קבועים ובהם בני ישיבות המקיימים ימי התרמת דם קבועה למד"א במהלך השנה. כאמור, לאחר ניסיון הידברות שונו הטפסים, אך עם זאת במד"א החליטו שלא להחזיר את שם האב והאם כפי שהיה נהוג עד כה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו