מרכז המבקרים
מרכז המבקרים צילום: 'שומרוני בן זאב תקשורת',

אחרי כמעט 90 שנה, נחנך היום (ג') מרכז המבקרים ע"ש משה נובומייסקי בסדום, בשטח מחנה העובדים ששרידיו נותרו מאז במקום.

המרכז, הנקרא על שמו של מייסדה של חברת האשלג הארצישראלית, הוקם בהשקעה של 60 מיליון ש"ח, וכולל שיפוץ ושחזור המבנים, אוהלים ששימשו למגורי העובדים, חדר האוכל והמשרדים. תולדות האתר מונגשות באמצעות טכניקות מולטימדיה, ששוזרות בצורה מוחשית ומרתקת את סיפורו הייחודי של המקום לאזרחי ישראל, באופן שמותאם לכל קשת הגילים.

המרכז, פרי שיתוף פעולה הדוק בין המשרד לירושלים ומורשת, המועצה לשימור אתרים והמועצה האזורית תמר, בהובלת חברת ICL - שופך אור על סיפור הגבורה המופלא של עובדי המחנה שלקחו חלק בהקמת התעשייה, הכלכלה והמדינה.

מרכז המבקרים מייצר חיבור למורשת ולהיסטוריה בצורה חווייתית, מתוך הכרה לחשיבותו הערכית והציונית של המפעל הייחודי בו יצרו בריכות רדודות מאדמת מלחה אטימה למים, על מנת להפיק מהן אשלג הנותן בין היתר מענה לצרכים בעולמות המזון, החקלאות והתעשייה.

זאב אלקין, שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת: "אני נוסע בכביש הזה המון שנים, זה הכביש שלי, לאורך השנים ראיתי לצידי הדרך בניינים הרוסים, בקתות כאלה שלא הכרתי, הילדים שאלו אותי אבא מה זה פה, המקום תמיד סקרן אותי עד שפתאום התגשם פה חלום ונבנה פה אתר שמספר את הסיפור החלוצי המעורר השראה של משה נובומייסקי והקמת חברת האשלג. יש פה דוגמה נפלאה איך סיפור של מורשת הופך להיות מחובר לתעשיה של היום, והמשימה שלנו היא לרתום עוד שחקנים, דוגמת ICL, מהתעשייה שיהיו שותפים של המדינה לפעילות לשימור המורשת."

רביב צולר, נשיא ומנכ"ל ICL: "אנו שואבים השראה מדהימה מהחלוצים שהגיעו לכאן בתנאים הקשים, והצליחו להקים את התעשייה הכי גדולה בישראל בשעתה. כחלק מהאחריות שלנו, התחייבנו לשמור על מפלס האגן הדרומי של ים המלח שלא ירד."

עמרי שלמון, מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל: "הדרך להגשמת יעד האתר הייתה רצופה בקשיים, צעד צעד גברנו עליהם. אנחנו בסופו של שבוע המורשת, בו ציבור גדל הולך לבקר באתרים, שהוא נמצא בעיני על בסיס הערכים שגדלנו עליהם בארץ הזאת."