עידית סילמן וניר אורבך
עידית סילמן וניר אורבך Olivier Fitoussi/Flash90

יו"ר סיעת ימינה ח"כ ניר אורבך ויו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן נפגשו אתמול (שני) עם נציגי משרד האוצר בעניין סבסוד מעונות היום.

זאת על מנת לבחון את ייעול המנגנון המוצע לסבסוד מעונות היום.

סוכם כי הגורמים המקצועיים באוצר ונציגי הישיבות ידונו בהקדם על התקנות החדשות והאם ניתן לעשות שינוי לטובת בחינת הנתונים בצורה אחידה, כל זאת כהכנה לפגישה הבאה בנושא בהובלת הח"כים.

מוקדם יותר סיפרה נעמה מושקוביץ, ממובילות מחאת 'תורתן אמנותן', על המפגש עם בעלה של ח"כ סילמן, שמוליק, בביתה של חברת הכנסת אליה הוכנסו נשות האברכים שמחו נגד ביטול סבסוד המעונות.

"הגענו לשם נשים עם ילדים עם שלטים שהמסר שלהם ברור: מאסנו בדיבורים שאנחנו שומעות כבר כמה חודשים. אנחנו רוצות פתרון מעשי וממשי שיאפשר לחיות אתו ושימלא את חשבון הבנק שהולך ומתרוקן לנו בכל חודש. אנחנו לא יכולות להמשיך כך. הדיבורים הללו לא מספיקים לנו. דרוש מתווה שיחזיר את הילדים למעון בתשלום סכום הגיוני שאפשר לחיות אתו", אומרת מושקוביץ.

בדבריה מדגישה מושקוביץ כי תחושתן של נשות האברכים היא של אהדה והבנה למצוקתן מצידם של נציגי הציבור הדתי בממשלה: "גם עידית סילמן וגם ניר אורבך הם אנשים טובים שרוצים לעשות טוב. ברור לנו שהם מזדהים עם המסרים שלנו ואנחנו יודעות שהם משקיעים מכוחם ומזמנם כדי לעזור לנו ולעניין המהותי של פגיעה בלומדי תורה וערך לימוד התורה. זה לא עניין פרטי שלנו".

על המפגש עם בעלה של סילמן מספרת מושקוביץ: "שמוליק יצא אלינו החוצה והזמין אותנו להיכנס לשיח. הוא אירח אותנו בבית וזה לא מובן מאליו. התרשמנו שיש הרבה הסכמה, רצון טוב ואהדה. הוא אמר 'אתן לא צריכות לשכנע אותי בצורך בפתרונות, יש גם לנו בני משפחה אברכים'. כל זה נכון וידוע עוד קודם, אבל זה לא אומר שמשהו קרה. בסופו של דבר אשתו היא יו"ר הקואליציה, במקום שבו יש לה השפעה פוליטית והיא צריכה לממש אותה".

על תגובתו של סילמן לדברים שאלנו את מושקוביץ אם לתחושתן יש מי בקואליציה שמציב וטו על השולחן וקובע כי לא ניתן יהיה להמשיך עד שהסוגיה לא נפתרת, והיא משיבה כי "כאן מגיעה נקודה מאוד כואבת שעלתה בצורה מאוד ברורה. שמוליק בעצמו אמר שבסיטואציה הפוליטית הנוכחית ל'ימינה' אין הרבה כוח פוליטי מול ליברמן שמרשה לעצמו לעשות מה שהוא רוצה. הוא רוצה למשוך את קהל הבוחרים שלו על ידי פגיעה בחרדים ובלומדי התורה, מולו נמצאת מפלגה שהקימה את הקואליציה הזו ולה עצמה אין מספיק כוח פוליטי לעמוד מולו. הם לא מוכנים ללכת עם זה עד הסוף, הם לא רוצים לפרק את הממשלה. יש להם הרבה מה להפסיד מזה ולא נראה שהם הולכים להפוך את השולחן כמו שליברמן עצמו עשה להם".

"הם במקום שבו ליברמן משתולל כמו בריון, עושה מה שהוא רוצה, והם נאלצים לספוג והתחנן על נפשם כמקבצי נדבות. זה משפיל. זה מקום חלש ולא טוב ואני תוהה מה הם עושים שם במקום הזה. בשביל מה הם שם...".

ועם כל זאת מדגישה מושקוביץ' כי יש מי שמנסה למצוא מתווה שיפתור את הבעיה. "אנחנו יודעות שהם עובדים על מתווה, מנהלים מגעים בניסיון להגיע לנוסחה שתיתן מענה לכמה שיותר אברכים, אבל מבחינתנו כל עוד זה לא נחתם הוא לא קיים. אנחנו ממשיכות לשלם מחיר מלא על המעונות. אלו תהליכים שאנחנו לא יודעים מתי יסתיימו".

על פרטיו של אותו מתווה אומרת מושקוביץ: "אנחנו בקשר יומיומי איתם אבל אנחנו לא יודעות מה בדיוק השיח, אבל הרציונל הכללי הוא שרוצים להגיע אליו הוא מספר שנים שגם מי שלא לומד רבנות ודיינות יקבל סיבסוד, ושלומדי רבנות ודיינות יקבלו את הסיבסוד בקריטריונים אפשריים, כי כעת בשנות הלימוד לא יקבלו את הסיבסוד ומה שהוצג עד כה הוא אחיזת עיניים שכאילו יש פתרונות. ברמה המעשית זה ממש לא נכון".

בהקשר זה ראוי להזכיר כי המציאות כעת היא שלומדי דיינות ורבנות יקבלו סיבסוד רק לאחר שעברו בציון 80 את המבחן הראשון. בשנות הלימודים שקדמו למבחן זה לא יינתן הסיבסוד וכך גם לא יקבלו סיבסוד מי שהציון שלהם נמוך מ-80. זאת לבד מלומדי תורה שאינם במסלולי דיינות ורבנות שלא מקבלים אותו כלל ועיקר.

"חבל מאוד שאנשים נמצאים במקום שבו אפשר לרמוס את הערכים שלהם ואין להם יכולת לעשות משהו נגד זה", אומרת מושקוביץ על דברי סילמן בנושא כוחה המוגבל של 'ימינה' מול ליברמן. על עידית סילמן עצמה אומרת מושקוביץ' כי "יש לנו תקשורת ישירה איתה. אתמול היא הייתה עסוקה ולא יכולה הייתה לדבר, אבל לפני כן אנחנו מתקשרות איתה באופן יומיומי וחוות ממנה רצון טוב ואהדה. זה לא מובן מאליו, אבל היא צריכה להפעיל את כל הכוח שלה כיו"ר הקואליציה ממפלגה שאליה משתייך ראש הממשלה"