ניר אורבך
ניר אורבך צילום: אריאל זנדברג

לבקשת יו"ר סיעת ימינה ח"כ ניר אורבך ובשיתוף פעולה עם יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר הוחלט להוציא מסדר היום של הוועדה לאישור הטבת מס לעמותות מכוח סעיף 46 שתי עמותות ערביות: 'כייאן' ו'אמסח דמעת אליתים'.

לגבי עמותות אלה תתקיים בדיקה מעמיקה נוספת של רשות המסים.

ח"כ ניר אורבך אמר, "כשעברתי על רשימת העמותות לאישור קפצו שתי עמותות שהפעילות שלהן מאוד מטרידה. עמותה אחת היא 'כאיין', שיש לה גם פעולות מבורכות בחיפה אבל בין היתר היא עוסקת בתחום הקרקע הדיור וזכות השיבה של ערבים לגבולות 48. הן גם עובדות עם פורום Jusur Forum של נשים שעוסק בנכבה ובהשלכות החברתיות העכשוויות שלה בהקשר מגדרי. כחלק מהעיסוק בזכות השיבה הן גם ערכו קמפיין בשם '7 days of return' במהלכו פעלו נשים להעלאת המודעות לנכבה. הן עורכות סיורים כדי להעלות את המודעות לנכבה ולזכות השיבה ומארגנות גם ערבים בנושא. הפעילות הזו מנוגדת לחוק יסודות התקציב, סעיף 3ב(ב)" הפחתת תקציב או תמיכה בשל פעילות נגד עקרונות המדינה
(4). "ציון יום העצמאות או יום הקמת המדינה כיום אבל". בשת"פ עם יו"ר ועדת כספים הייתה פניה של יועמ"שית ועדת כספים לרשות המיסים כדי לעשות בדיקה נוספת".

הוא הסביר גם לגבי העמותה השנייה. "דומה ואולי יותר מטריד בנושא של עמותת 'אמסח דמעת אליתים'.
שמנוהלת ע"י מוחמד אל רג'בי ואשרף סלהב שהם גם חברי הועד של עמותה המכונה "זכאת אל קודס". שהוקמה ומובלת ע"י השייח עכרימה סברי, שייח קיצוני ביותר התומך בפיגועי התאבדות. מעבר לזה, שיש פעילות פלילית של לפחות אחד מהועד המנהל, אשרף סלהב, הוא נעצר עקב אירוע סחיטה וב2011 הפלאפון שלו הוחרם בשל חשדות שטרם פורסמו לציבור".

"אל רג'בי הוא גם התראיין לערוץ ירדני והסביר את מטרות פעולות ה"צדקה" שלו למען יתומים במזרח ירושלים ובעיר העתיקה ומטרת הפעולות הן מימוש האחיזה הפלסטינית של ערבים בירושלים.
חשוב לציין שאגף האכיפה במשרד החינוך החליט על בדיקה של בית הספר שהעמותה מפעילה עקב חשד כי בתוכן החינוכי יש הסתה נגד מדינת ישראל ונוגד את האינטרסים של מדינת ישראל".

"אני לא מדבר פוליטית עכשיו, אני מדבר עובדתית. יש פה שאלה של מסכת עובדתית של הועד המנהל של גוף שפועל נגד האינטרסים של מדינת ישראל", סיכם אורבך.