מבחני הרבנות. ארכיון
מבחני הרבנות. ארכיון צילום: פלאש 90

מחלקת המבחנים ברבנות הראשית לישראל תפעיל בקרוב פיילוט חדש במסגרתו יוכלו הנבחנים במבחני הרבנות להגיש את המבחן באמצעות מחשב.

המצב כיום הוא שנבחני הרבנות צריכים לענות על המבחנים הקשים בכתב יד, תוך שבמשך שעות הם עונים על שאלות בעיון וכותבים על דפים רבים. מדובר במבחנים שאורכם למעלה מחמש שעות.

המחברת עם תשובותיו של הנבחן נסרקת ומועברת לבדיקת 2 בודקי בחינה שונים וממוצע הציונים הוא ציונו הסופי של הנבחן.

גורם ברבנות הראשית ששוחח עם ערוץ 7 מסר כי מדובר בפיילוט נסיוני שמטרתו להביא לייעול מערך הבחינות ולהקל על הנבחנים.

עוד מסר הגורם כי פיילוט המענה על המבחנים באמצעות מחשב הוא חלק מתהליך שיפור כללי שהרבנות הראשית עשתה להנגשת השירותים אותם היא מעניקה.

עם זאת, הבחינה באמצעות מחשב תעלה לנבחנים ככל הנראה יותר מבחינה בכתב יד. בתוך כך, הרבנות הראשית הפיצה ללומדים את לימודי הרבנות סקר בן שאלה אחת במטרה לבחון את מידת הרצון לבחינות באמצעות מחשב בתוספת תשלום.

מנכ"ל הרבנות הראשית (בפועל) הראל גולדברג מסר לערוץ 7: "כחלק מהליך התייעלות שנועד לשפר את רמת השירות שמעניקה הרבנות הראשית במסגרת מערך הבחינות שתחת אחריותה, נבחנת חלופה לאפשר לנבחנים לכתוב את הבחינות באמצעות מחשב נייד באולם הבחינות. זאת, על מנת להקל על נבחנים המיומנים בהקלדה על מחשב, באופן שאף עשוי להביא לקיצור משך הבדיקה".

לדבריו, "הליך זה נבדק מול הנבחנים וראשי כוללים וככל ונמצא היענות מתאימה, מחלקת הבחינות תעבור לביצוע פיילוט. אנו מקווים כי שיפור זה יחד עם שיפורים רבים אחרים לטובת ציבור הנבחנים שהוכנסו בשנים האחרונות, יקל על אלפי הנבחנים שנבחנים בכל שנה ברבנות הראשית".