אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתכוון להחליט עד לסיום כהונתו בעוד כשלושה חודשים האם להעמיד לדין את חבר הכנסת אריה דרעי בגין עבירות מס.

בהקלטות שפורסמו בחדשות 12 נשמע מנדלבליט אומר: "אני חושב שהתוצאה היא לא טובה, היא רעה אפילו, שזה לקח כל כך הרבה זמן. תיק דרעי בא אליי כתיק שחיתות מאוד חמור, חקירה של נושאים ודברים כאילו שזה נראה וואו, גדול, כן?

״מהתיק הזה לא נולד אפילו עכברון, זאת אומרת כלום, זה לא שמשטרה, לא יודע, זה כאילו פשוט כלום, לא הייתה חקירה על העלמות מס. לקח פרק זמן מאוד ארוך, שלא הלך לשום מקום. פשוט כלום, עכשיו מתוך זה שחוקרים סיפור גדול שהוא לא קיים אז מגיעים לסיפורים אחרים. האם אפשר להתעלם מהם? חד משמעית לא, אי אפשר, אתה מגיע לדברים אחרים, לעולמות אחרים לגמרי ומגלים דברים".

בדבריו התכוון מנדלבליט לכך שלאחר שנחקר חשד לשוחד, לא נשאר כלום - אך במהלך החקירה התגלו חשדותל עבירות מס, וכי במקרה זה יש סיכוי סביר להרשעה של דרעי. היועץ מעוניין לקבל את ההחלטה בעניינו של יו"ר ש"ס עד לסיום כהונתו בעוד כשלושה חודשים.

"יש סדרה שלמה של דברים וזה עובד מקצועית דרך המשטרה, דרך הפרקליטות ומגיע אליי, אני לא מכיר דרך אחרת, אני לא מוכן לעשות אחרת, גם אם זה ייקח הרבה זמן. הרבה מאוד זמן זה שם היה. עכשיו זה נורא ואיום, יש פה בעיה, אני כאן אחראי על כל המערכת, שחייל ברצועת עזה נפגע בגלל רשלנות או בגלל תאונת אימונים אז הרמטכ"ל גם נושא באחריות. יש בעיה במערכת, אני מסכים. עכשיו זה סדרה שלמה של אירועים כאלה, קטנים יותר או פחות. זה לא בטון, אין שם בטון, יש דברים אחרים. האם יש סיכוי סביר להרשעה? התשובה לדעתי כן. אני מתכוון שתהיה הכרעה בדבר הזה לכאן או לכאן לפני שאני מסיים את התפקיד", הבהיר היועץ.

אתמול נחשפו בחדשות 12 תמלילי שיחות סגורות שקיים היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בהקשר של כתבי האישום נגד יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו. מנדלבליט אמר בין היתר כי "נתניהו סיכן את הדמוקרטיה, ניצלנו בחסדי שמיים".

"ראיתי ההתגלגלות למקום של נאמנות אישית, שזה אומר סכנה לדמוקרטיה. גדלתי על תורת ז'בוטינסקי, הדרך הזאת מתחילה בחירות האישית, והשלטון נועד לשרת את היחיד, אני חושב שמי שהנהיג את המדינה לאחרונה הבין את זה לא פחות טוב", צוטט מנדלבליט.

בהתייחס לכתב האישום נגד ראש הממשלה לשעבר אמר, "זו החלטה שהיה לי קשה איתה, גם אחרי זה לא האמנתי זה ילך למקומות כאלה, בלי לשים לב פתאום מצאנו את עצמנו במלחמה על הלגיטימיות של היועץ המשפטי לממשלה, על ה-DNA של העם היהודי ומדינת ישראל".

ממקורביו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו נמסר בתגובה: "אלה אמירות משיחיות של פקיד ממשלתי שהחליט להחליף את העם – לא פחות. מנדלבליט מעיד על עצמו שהוא בא להפיל את ראש הממשלה נתניהו, ומאשר בקולו את דבריו של עד המדינה חפץ, שהעיד היום שתיק 4000 הוא תיק פוליטי הזוי שלא היה בא לעולם אלמלא ראש הממשלה היה נתניהו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו