מתכוננים לקליטת חולה במלונית קורונה
מתכוננים לקליטת חולה במלונית קורונה צילום: דובר צה"ל

משרד הבריאות הודיע כי החל ממחר (רביעי) מאומת אשר זוהה כחולה בווריאנט האומיקרון ישהה בבידוד במשך 14 יום ממועד ביצוע הבדיקה החיובית הראשונה, ולא עשרה ימי בידוד הנהוגים בוואריינטים אחרים.

אותו אדם יקבל אישור החלמה רק בתנאי שבשלושת הימים האחרונים של תקופה זו לא הופיעו תסמינים המונעים מתן אישור החלמה.

עדכון זה מתפרסם לאור החשד שמאומתים לווריאנט האומיקרון עלולים להיות מדבקים לתקופה ארוכה יותר מזאת שנצפתה במקרים של ווריאנטים אחרים.

עוד נקבע, כי אדם שהוגדר בחשד גבוה כחולה בווריאנט האומיקרון, במידה ולא התקבלו תוצאות ריצוף עד לסיום תקופת החלמה של עשרה ימים, יוגדר כמחלים באישור הרופא המחוזי.

ענקית התרופות פייזר וחברת ביונטק שפיתחו יחד את החיסון נגד נגיף הקורונה, הודיעו בצהריים (רביעי) כי הן פועלות לייצור חיסון חדש שיהיה מותאם להתמודדות עם זן האומיקרון.

בהודעה שפרסמו החברות נמסר כי מניסוי ראשוני שערכו עלה ששלוש מנות של חיסון מתוצרת הצליחו למנוע הידבקות בזן האומיקרון.

עם זאת, על פי הניסוי, שתי מנות חיסון הציגו יעילות פחותה משמעותית בהתמודדות עם הזן החדש.

מוקדם יותר פורסמו תוצאות בדיקות מעבדה ראשוניות שבוצעו בדרום אפריקה והעלו כי הנוגדנים שנוצרים כתוצאה מחיסון פייזר עשויים להיות יעילים עד פי 40 פחות נגד זן האומיקרון. מדובר במחקר קטן מאוד, אך בעדות ראשונה לכך שהזן החדש של נגיף הקורונה עלול להצליח לעקוף את החיסונים הקיימים בשוק.

עם זאת, הפחתת היעילות אינה אומרת שהחיסון אינו יעיל לגמרי והוא מספק הגנה מסויימת אל מול זן האומיקרון ועל פי המחקר בדמם של מי שהתחסנו בחיסון השלישי היו נוגדנים יעילים יותר נגד הזן החדש.

פרופ' אלכס סיגל, וירולוג במכון לחקר הבריאות של אפריקה אמר כי מתוצאות המחקר אפשר להניח שלאומיקרון יש עמידות גבוהה יותר מזנים אחרים אל מול החיסון. לדבריו יידרשו מחקרים גדולים הרבה יותר כדי לאשש את הטענה באופן סופי.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7