התקרחות
התקרחותצילום: pexels

"המפגש עם החבר'ה מהפלוגה היה כמו סתירת לחי בשבילי", סיפר במבוכה איתן [שם בדוי]; "הרגשתי כאילו אני האח המבוגר של החבר'ה. היה רק חסר שמישהו מהם יסתלבט עליי ויקרא לי 'אבא'. אפילו המ"פ נראה יותר צעיר ממני". הוא הידק במבוכה את הכובע שחבש על ראשו, שמצדדיו בצבצו פלומות של שיער.

הוא המשיך לספר על אחד מהחבר'ה שיישב לידו, וכשכולם היה עסוקים בשיחות, פנה אליו בשקט. "הוא אמר לי: 'אחי, אתה יודע שאפשר לטפל בנשירה'. הייתי בשוק, העיניים כמעט יצאו לי מהחורים. זה לא עניינים שמדברים עליהם," הסביר את הזירה של הלוחמים.

"חשבתי שאני היחיד מהפלוגה שיש לו את הבעיה הזו. התביישתי לשאול אבל איכשהו לא יכולתי לעמוד בפיתוי ובהזדמנות הפז שהוא זרק לי. אני מודה, שבהתחלה לא הבנתי איך הוא קשור לעניין, כי השיער שלו נראה מצוין. אבל אז הוא סיפר על העבר שלו ועל ההתקרחות, ושוב הייתי בהלם. חשבתי, איך זה יכול להיות?!"

"זה בגנטיקה שלך להיות קרח", כך אמר רופא העור לאיתן מספר שנים לפני המפגש הפלוגתי. הוא מעולם לא חשב לפנות לרופא בעניין ההתקרחות, אבל כשהגיע לבדיקה בעניין רפואי אחר, ניצל את ההזדמנות, ושאל כדרך אגב אם יש דרך לבלום את נשירת השיער המוקדמת, שהחלה אצלו בגיל 25. "חשבתי שאם זה מה שאומר הרופא, אז זה באמת הגורל שלי. מחוסר ברירה התחלתי ללכת עם כובעים, אבל לא לכל מקום זה מתאים".

באותו מפגש פלוגתי שמע איתן לראשונה על שיטות הטיפול המתקדמות PRP ו־iPRF, שמעודדות צמיחה מחודשת של שיער. "כמעט ליטפתי לו את השיער מרוב התרגשות", סיפר איתן; "אם הוא לא היה מספר לי שקיימת אפשרות כזו, לא הייתי חושב בכלל לפנות למרפאה. בשבוע הבא אני מתחיל טיפול. אני הולך 'לשבור' את הגנטיקה", הוא אמר בקריצה שובבה.

המצוקה של איתן היא נחלתם של צעירים רבים, שסבורים שעם הגנטיקה אי אפשר להתווכח; ואת מה שקיבלו בתורשה יאלצו לשאת על ראשם מכאן ואילך. מה שהם אינם יודעים הוא, שאפשר באמצעות הליכים פשוטים למדי לשנות את תמונת המצב שמתרחשת על ראשם.

מומחים ממרפאת PRP Clinic מציניים כי הם מודעים לקיומה של תפיסה שגויה בקרב צעירים, ומדווחים שמדי יום מגיעים לקליניקה מטופלים חדשים, החל משנות ה־20 לחייהם, לאחר שכבר היו בטוחים במאת האחוזים שאין סיכוי להציל את שערם. התודעה שלהם בעניין משתנה מקצה לקצה זמן קצר לאחר הטיפול הראשון בסדרה.

בדרכי הטבע: טיפול טבעי שמעודד צמיחה מחודשת של שיער

המומחים במרפאת PRP Clinic מדגישים את יעילותו של טיפול PRP לשיער או לחלופין את טיפול iPRF לבעיית נשירת השיער, ומציינים את האפקטיביות הרבה של השיטות עבור צעירים בשנות ה־20, ה־30; וכן הלאה.

ההליך הרפואי שמונהג בשתי השיטות, PRP ו־iPRF, דומה למדי, למעט אי אילו שינויים, שמאפשרים למומחי השיער ליצור התאמה מדויקת יותר למטופלים שונים. חשוב להדגיש שאחד מהיתרונות של שיטת ה־PRP ובאותו אופן של שיטת ה־iPRF הוא בכך שהן טבעיות.
מדובר בשיטות חדשניות ומתקדמות, שבמקור צמחו מהרפואה האורתופדית, ונועדו לטיפול בבעיות ברכים ומרפקים. עד היום ממליצים מנתחים אורתופדים בעולם וכן בישראל להשתמש בשיטה זו לפני שהם מפנים את מטופליהם לניתוח. העובדה שמדובר בהליך שמעודד פעילות טבעית של הגוף, ומוכיח הצלחה רבה, הביא להפצתה לתחומי האסתטיקה [טיפוח העור] ולטיפול יעיל בנשירת שיער.

ההליך הטבעי לעידוד צמיחת השיער בשיטת PRP וה־ i-PRF

כאמור, קיים דמיון רב בין שתי השיטות, כאשר ה־i-PRF ידועה כדור הבא של השיטה הוותיקה PRP. חשוב לציין, שאין זה אומר שאחת עדיפה על פני השנייה. ההחלטה באיזו מהשיטות להשתמש, מבוססת על מצב השיער ועל אבחנתו של רופא שמתמחה בבעיות שיער.
במרפאת PRP Clinic מאבחנים את הפונים רופאים ותיקים, המיומנים בטיפול בבעיות נשירת שיער, וקובעים תוכנית טיפולים מותאמת ואישית. "אין מקרה אחד שדומה באופן מוחלט למקרה שני. לכן חשוב לנו להיות מדויקים עם האבחנה ועם ההליך. רק כך מתאפשר להגיע לתוצאה הטובה ביותר".

לאחר ביצוע אבחנה, ניתן להתחיל בהליך עצמו. בשלב ראשון נשאבת מנת דם מהמטופל, שמשמשת כ"חומר הגלם" לטיפול בנשירה. מנת הדם עוברת הליך של עיבוד באמצעות מכשיר צנטריפוגה, ובסופו מתקבל נוזל פלזמה עשיר בטסיות.
הליך העיבוד בצנטריפוגה מתבצע בצורה מעט שונה בשיטת ה־PRP לעומת i-PRF ובנוסף קיים שוני מסוים במבחנות וגם בתוצר. אולם משלב זה נמשך ההליך בצורה דומה.

בשלב הבא מפוזר נוזל הפלזמה העשיר בטסיות על האזור המקריח באמצעות מזרק או אקדח הזרקה. במרפאת PRP Clinic פיזור החומר נעשה בעזרת אקדח הזרקה צרפתי מסוג U225. המומחים במרפאה מסבירים את בחירתם בעיקר בשל פונקציה שקיימת באקדח, ומאפשרת לפזר את הנוזל בצורה נרחבת ואחידה על הקרקפת [לעומת המזרק ששיטת הפיזור שלו היא נקודתית]. טכניקה זו ממקסמת את התוצאות. כמו כן, נובעת הבחירה בשל העובדה שהטיפול בעזרת אקדח מלווה בפחות כאבים לעומת השימוש במזרק.

לאחר פיזור הפלזמה על הקרקפת במקומות הנדרשים, מתחילה פעילות טבעית ועצמאית של הנוזל בגוף, אשר מעודדת את חידוש הפעילות של זקיקי השיער הרדומים. את התוצאות של צמיחת השיער באזורי ההתקרחות ניתן בדרך כלל לראות בפרק זמן של כשלושה – ארבעה חודשים, בהתאם לתהליך הצמיחה הטבעי, כמובן שמשתנה מאדם לאדם.

סדרת הטיפולים מותאמת באופן אישי למטופל, אולם באופן כללי ניתן לומר שבשנה הראשונה מומלץ לבצע ארבעה טיפולים; ולתחזוקת התוצאות בשנים שלאחר מכן, מומלץ לשוב על הטיפול פעם עד פעמיים בשנה, תלוי במידת הדלילות של השיער.

למי מתאימה שיטת הטיפול PRP/ iPRF ?

שתי השיטות מתאימות למספר קבוצות באוכלוסייה הסובלות מנשירת שיער. הקבוצה הראשונה היא מקרים שבהם מתחילה הידלדלות ראשונית בשיער, כאשר הרצון הוא לבלום ככל האפשר את התקדמות הנשירה ולעבות את מראה השיער הדליל מחדש. במקרה זה לרוב מדובר בצעירים עד גיל 25 שחווים נשירה מטרידה, שעבורם פתרון השתלת השיער אינו מומלץ בשל גילם הצעיר. או לחילופין אנשים מבוגרים יותר שאצלם ההתקרחות התחילה בגיל מתקדם יותר והיא ראשונית. המשותף לשניהם הוא העובדה שמצבם עדיין קל באופן יחסי, ולכן עם הטיפול הנכון פעמים רבות הם יוכלו לשפר משמעותית את מצבם ולקבל מראה שיער צפוף וחזק גם מבלי לעבור השתלת שיער.

הקבוצה השניה היא אנשים שעברו השתלת שיער, וחשוב להם למקסם את תוצאות ההשתלה באמצעות טיפול תומך. במקרה זה מטרת הטיפול העיקרית היא לספק מעין "חממה" לקליטת השיער המושתל, וכן לאפשר אחוזי הישרדות מקסימליים של הזקיקים החדשים.

הקבוצה השלישית היא נשים הסובלות מדלילות בשיער בין אם בגיל צעיר ובין אם בגיל המעבר. אצל נשים, בשונה מגברים, בדרך כלל מדובר בשיער דק או דליל ולא בקרחות של ממש, ולכן הן מועמדות קלאסיות לטיפולי פלזמה לשיער.

קבוצה נוספת מורכבת ממטופלים לאחר מצבים רפואיים שונים שגרמו להתקרחות משנית. לדוגמא מחלימים מקורונה, סבוראה, לאחר הקרנות וכו'. חשוב לציין כי שתי השיטות אינן מיועדות לאנשים שהינם קרחים לגמרי. במצב זה יש לבחון התאמה להשתלת שיער.

"אנחנו מודעים לכך שאורח החיים האינטנסיבי מוביל אנשים לדחוק לפינה את הטיפול בטיפוח האישי שלהם. אולם, לצד זה יודעים שהתרומה של הטיפול היא הרבה־הרבה מעבר לטיפוח בלבד. יש לכך השפעה עצומה על הדימוי העצמי שמִתחזק ומשפיע על כל מעגלי החיים של המטופלים שלנו", מסבירים המומחים ממרפאת PRP Clinic. על מנת להקל על לקוחותיהם נוקטת המרפאה בגישה של זמינות נרחבת, ומציעה לוח זמנים שכולל גם טיפולים בשעות הערב.

המידע לכתבה מוגש באדיבותה של מרפאת PRP Clinic בתל אביב.

המרפאה מציעה שירותי ייעוץ, טיפולי PRP, טיפולי iPRF וריגנרה בביצוע מלא של רופאה מוסמכת ברפואה רגנרטיבית, המתמחה בבעיות שיער. במרפאה נעשה שימוש באקדח הזרקה מתקדם U225 לטובת טיפולי ההזרקות.

לפרטים נוספים: 058-4664664