חסום בסלעים ובחסות רמ"י. קבר מתתיהו
חסום בסלעים ובחסות רמ"י. קבר מתתיהו צילום: שבח ברגשטיין

שבח ברגשטיין הוא מהמקפידים לבקר באופן תכוף את קבר מתתיהו הכהן ביער בן שמן. אתמול (שלישי), כאשר הגיעו הוא ומבקרים נוספים למקום, גילו שמישהו מנסה לכסות את הקבר בסלעים ועפר.

"היו כמה ניידות מג"ב משטרה ואנשי רשות מקרקעי ישראל", הוא מספר בראיון לערוץ 7. "עצרו אותי כמה מטרים מהציון. ראיתי ששמים סלעים בפתחים ושופכים חול", הוא אומר ומספר ששאל קצין מג"ב מדוע המקום מכוסה בסלעים ועפר, וזה השיב לו 'בגלל ששני אנשים ישנו שם בלילה'.

"בגלל זה? מחריבים מקום?", שואל ברנשטיין. "לא יתכן שבגלל דברים כאלה יסתמו את קבר מתתיהו", הוא קובע ומספר כי כבר "בעבר רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) החרימו ספרים וכיסאות בטענה של השתלטות על אדמות מדינה ועל מקום ציבורי".

"מעבר לכך הם טוענים שזה לא מקום קבורת מתתיהו אלא קבר שייח' חירבאוו'י, אבל אם אני רוצה לקרוא תהילים בקבר שייח', מישהו יאסור עלי את זה?", הוא שואל ומעיר כי "מי שירשום בוו'ייז 'קבר מתתיהו' יגיע לשם. לעומת זאת שייח' חירבאווי' קבור ארבעים קילומטר משם".

על הנוכחות היהודית במקום מספר ברנשטיין כי מדי יום מגיעים לקבר כחצי מניין עד מניין יהודים בתחלופה ובימי החנוכה מדובר בביקורי שיא של יהודים רבים שמגיעים מכל הארץ, להתפלל במקום ולקרוא בו תהילים. כעת, הוא מספר, "יש הרבה שזועמים ורוצים לנקום מתוך תחושה של מלחמת דת".

"נציג רמ"י אמר שאין בעיה שתתפללו כאן, אבל אל תשימו כסאות ואל תשאירו ספרים", הוא מספר וקובע על הותרת המקום בכיעורו בלב יער בן שמן על ידי אנשי רמ"י, ובמקביל קורא לציבור להגיע למקום, להתפלל בו ולקרוא בו פרקי תהילים, גם אם הגישה לקבר עצמו נחסמה.

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה כי "מדובר בפעילות של הסיירת הירוקה. מהסיירת נמסר שהדבר נעשה בתיאום עם משטרת ישראל לאור הסגות גבול חוזרות ונשנות, שהייה ולינה במתחם ופעולות לא חוקיות נוספות. החסימה בוצעה לבקשת המשטרה בתיאום עם רשות העתיקות ובהתאם לסמכויות הקבועות בחוק. כל זאת כדי למנוע המשך ההפרות במקום והפעילות הלא חוקית".