מנדלבליט
מנדלבליט צילום: Yonatan Sindel/Flash90

התנועה למשילות ודמוקרטיה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה כי יתפטר מתפקידו בעקבות דבריו שפורסמו השבוע בחדשות ערוץ 12.

בפנייתה מציינת התנועה כי מדברי מנדלבליט עולה שהוא פעל באופן לעומתי לראש הממשלה לשעבר כשסיכל מינויים חוקיים, וכן כי במעשיו עבר לכאורה על החוק האוסר על עובד ציבור למסור ידיעה שהגיעה לידו בתוקף מילוי תפקידו.

בתנועה למשילות טוענים כי דבריו של מנדלבליט מהווים לכאורה שיבוש הליכי חקירה ומשפט. "התנועה מדגישה את חומרת הדברים במיוחד לנוכח סירובו של היועמ״ש לפתוח בחקירת ההדלפות מתיקי נתניהו ומעמדו של מנדלבליט כיועץ המשפטי וכתובע הראשי כאשר אין כל סמכות שיכולה להורות על חקירתו והעמדתו לדין. ככל ומנדלבליט לא יתפטר, תיאלץ התנועה לעתור לבג״ץ בעניין".

השבוע נחשפו בחדשות 12 תמלילי שיחות סגורות שקיים היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בהקשר של כתבי האישום נגד יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו. מנדלבליט אמר בין היתר כי "נתניהו סיכן את הדמוקרטיה, ניצלנו בחסדי שמיים".

"ראיתי ההתגלגלות למקום של נאמנות אישית, שזה אומר סכנה לדמוקרטיה. גדלתי על תורת ז'בוטינסקי, הדרך הזאת מתחילה בחירות האישית, והשלטון נועד לשרת את היחיד, אני חושב שמי שהנהיג את המדינה לאחרונה הבין את זה לא פחות טוב", צוטט מנדלבליט.

בהתייחס לכתב האישום נגד ראש הממשלה לשעבר אמר, "זו החלטה שהיה לי קשה איתה, גם אחרי זה לא האמנתי זה ילך למקומות כאלה, בלי לשים לב פתאום מצאנו את עצמנו במלחמה על הלגיטימיות של היועץ המשפטי לממשלה, על ה-DNA של העם היהודי ומדינת ישראל".

ממקורביו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו נמסר בתגובה: "אלה אמירות משיחיות של פקיד ממשלתי שהחליט להחליף את העם – לא פחות. מנדלבליט מעיד על עצמו שהוא בא להפיל את ראש הממשלה נתניהו, ומאשר בקולו את דבריו של עד המדינה חפץ, שהעיד היום שתיק 4000 הוא תיק פוליטי הזוי שלא היה בא לעולם אלמלא ראש הממשלה היה נתניהו".