התפרעויות ברמת אשכול
התפרעויות ברמת אשכולצילום: משפחת גבאי

אמיל חדד, חבר מועצת העיר לוד מטעם סיעת הליכוד, הציע בסוף השבוע לכנס ישיבת מועצה בעירייה ולדון בפינוי שכונת רמת אשכול מיהודים.

חדד שיגר מכתב לראש העיר לוד יאיר רביבו ובו דרישתו לקיים ישיבת מועצה שלא מן המניין, ולהעלות בה שלושה נושאים.

הנושא הראשון, כלשונו, הוא "פינוי מרצון של כל היהודים מרמת אשכול". בנוסף, חבר המועצה מטעם סיעת הליכוד הציע לפנות את המכינה הקדם צבאית השוכנת ברמת אשכול לשכונה אחרת. הנושא השלישי בו ביקש לדון חדד הוא "איך אנחנו ממשיכים להתקיים בכבוד לבין הערבים כמו שב-50 שנה האחרונות".

הרעיון של חדד לחולל טרנספר נגד יהודי לוד הוא לא חדש ולא נולד בעקבות פרעות תשפ"א שביצעו הערבים ביהודים, ובעיקר בשכונת רמת אשכול. בשלהי שנת 2004 סיפר חדד לעיתונאית "בשבע" עופרה לקס על הצעתו. "הרעיון מתגבש אצלי המון זמן", אמר חדד, "את הבעיה של לוד זיהיתי כבר בשנת 88´, ומה שאמרתי אז, התגשם היום (שנת 2004, י"ג)".

הצעתו של אמיל חדד
הצעתו של אמיל חדדצילום: מסך

לדבריו, "אז היה צריך לעשות משהו כמו נצרת-עילית ונצרת-תחתית. להפריד בין הערבים והיהודים. אם פעם הערבים חיו בשכונות שלהם, היום הם גרים בכל שכונה בעיר. ברמת-אשכול יש בערך 180 משפחות יהודיות שחיות בתנאים בלתי נסבלים, חלק מזה בדיור ציבורי וחלק בקנייה. המטרה שלי היא לפנות מן השכונה מיעוטי יכולת, שאין להם יכולת להתרומם. כל יום יש להם הטרדות. גיהינום. בחמש בערב הן סוגרות את עצמן".

ראש העיר לוד, עו"ד יאיר רביבו, תקף בחריפות את חבר המועצה אמיל חדד בתגובה: "מכתבו ההזוי של חבר המועצה אמיל חדד אינו על דעתי או מי מחברי המועצה. לפני 18 שנה הוציא מר אמיל חדד מכתב זהה לועדת הפנים של הכנסת ומשום מה הוא החליט למחזר אותו פעם נוספת. נמשיך לפתח את שכונת רמת אשכול לתושביה היהודים והערבים תוך שמירה על שכנות טובה".

הוא הוסיף: "במשטר דמוקרטי יש לכל איש ציבור אפשרות להביע דעה גם אם היא זו שטות מוחלטת כמו במקרה הזה. המבחן הוא האם יקרה עם המכתב הזה משהו והתשובה היא כמובן לאו מוחלט, ואפילו לא דיון. ואגב יודגש כי אף אחד מ-18 חברי המועצה האחרים כולל 6 חברי האופוזיציה הערבים לא חתמו על הבקשה. לסיכום, זהו מכתב מטופש של חבר מועצה משועמם שקיבל ממני שיחת נזיפה חמורה ובה הבהרתי לו חומרת העניין".