הרב אורי סדן
הרב אורי סדןצילום: מכון משפטי ארץ

לקראת הוצאת ספרו החדש של הרב אורי סדן, חוקר במכון משפטי ארץ, אורות החושן – עבודה וקבלנות, פנינו אליו בנסיון להבין במה עוסק הספר ומהי נקודת החידוש בו?

ספרך עוסק בתחום דיני העבודה, מדוע בחרת לעסוק בתחום זה?

בניגוד ליתר דיני הממונות בהם נפגש האדם רק כאשר מתעוררת תקלה כלשהי, תאונה, שגיאה, או טעות. בדיני העבודה נפגש כל אדם כל יום ובמגוון רב של קשרים, ובמקביל: בבוקר הוא עובד במקום עבודה, אחה"צ הוא מעסיק בעלי מקצוע בביתו, בערב הוא מזמין ביביסיטר ובדרך לבית קפה הוא נוסע במונית בלילה הוא מתנדב ככונן במד"א. אדם כזה מוצא את עצמו קשור ביום אחד בלא פחות מחמש מערכות שונות של יחסי עבודה בחלקן הוא עובד, ובחלקן הוא מעסיק, לפעמים של פועלים ולפעמים של קבלנים. לכל אחד מהמערכות יש הלכות משלה ואדם המבקש לעבוד בנוסף לכך את הקב"ה צריך להכיר מה ההלכה דורשת ממנו בכל מערכת יחסים.

מה הוביל אותך לעסוק בתחום?

מפגש לפני כעשרים שנה עם עושק שכר עובדי הקבלן גרם לי להפגש בתחום ולהתחיל לכתוב בנושא. ברוך השם בזכות העיסוק בתחום המצב השתנה, אבל אני המשכתי להעמיק בו.

מה מיוחד בספר הזה?

בניגוד לרוב הספרים ההלכתיים בתחום דיני הממונות הוא מציג את ההלכה בשפה פשוטה וקולחת ללא חלוקה לסימנים וסעיפים, סעיפים קטנים, מחלוקות ושיטות מורכבות ומסובכות. כמובן שכל משפט בספר נסמך על מקורות הפסיקה המקובלים בשולחן ערוך ובפוסקים ראשונים ואחרונים, אליהם אני מפנה בקצרה בהערות שולים. בנוסף לכך בניגוד למרבית ספרי הפסיקה בתחום, הספר מתייחס למצב החוקי במדינת ישראל המשפיע גם על עיצובה של ההלכה למעשה.

למי מיועד הספר?

מכיוון שהוא אינו מחייב ידע מוקדם, ואין צורך לקרוא אותו מכריכה לכריכה, ומאידך הוא מסכם את ההלכה ממקורותיה ועד ההלכה למעשה תוך השוואה והתחשבות בחוקי מדינת ישראל, הוא מיועד למגוון רחב של קוראים, מקוראים בלתי מקצועיים ועד לרבנים, דיינים ואפילו שופטים ועורכי דין המבקשים לדעת מה יש להלכה לומר בתחומים בהם הם עוסקים.

מהן הציפיות שלך מהספר?

הייתי רוצה לראות יותר אנשים שעולמם הדתי אינו מצומצם לתפילה, ברכות, כשרות ושבת, אלא שואלים ומבקשים לשמוע מה יש לתורה לומר בתחומים בהם הם עוסקים ביום יום, בעבודה, במסחר, בכלכלה, בחקלאות, בתעשיה, בשירותים ובפרסום. עולם בו התורה נותנת את קולה בחיי היום יום של הפרט ושל הציבור. תחום דיני העבודה הוא הראשון, בעזרת השם אני מקוה שיבואו עוד.

זאת אומרת שיש לך תוכניות להמשך?

בהחלט. אני מקוה שהספר יהווה את יריית הפתיחה בסדרת ספרים בסגנון זה שתנגיש את כל תחום דיני הממונות לציבור הרחב. הספר הבא כבר בשלבי כתיבה. ספוילר: הוא יעסוק בהלכות רכבים, ובו אנסה לצקת את ההלכות שנכתבו על פרות וחמורים בכלים חדשים יותר ממודלים מתקדמים.

מתי הספר ייצא לאור?

הספר ייצא לאור בעוד חודשיים-שלושה, בינתיים אפשר לראות פרקים לדוגמא באתר דין תורה ובדף הפייסבוק של המכון.

מוזמנים לקרוא.