הסרת משקפיים בלייזר
הסרת משקפיים בלייזר צילום: ISTOCK

מחקרים מצביעים על כך שאחוז הסובלים מקוצר ראייה הולך ומטפס.

מסקר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2017, עולה כי חמישים וחמישה אחוזים מבני העשרים ומעלה במדינת ישראל מרכיבים משקפי ראייה וששיעור החרדים שמרכיבים משקפיים אף גבוה יותר.

דווח כי שלושה עשר אחוזים מהם סובלים מקשיים בראייה ברמה נמוכה, חמישה עשר אחוזים מהם סובלים מקשיים בראייה במידה מסוימת ואילו כמעט שניים וחצי אחוזים מהם סובלים מקשיים חמורים בראייה.

נתונים שנאספו במדינות אחרות ברחבי העולם מצביעים על מסקנה דומה. שלושים עד ארבעים אחוזים מתושבי ארצות הברית ואירופה הבגירים סובלים מקוצר ראייה. ביבשת אסיה המצב חמור אף יותר - ממחקר שערך ארגון הבריאות העולמי עולה כי מחצית מהסינים סובלים מקוצר ראייה. ואולם, את תואר שיאנית העולם בקוצר ראייה קוטפת העיר סיאול שבדרום קוריאה, שם זקוקים לא פחות מתשעים ושישה אחוזים מהתושבים למשקפיים.

שכיחותה של תופעת קוצר הראייה הולכת וגוברת בהתמדה בעשורים האחרונים, ולפי מיטב התחזיות, מחצית מאוכלוסיית העולם תזדקק למשקפיים עד שנת 2050.

עד איזו דרגת חומרה נחשב קוצר ראייה לסביר?

כידוע, קוצר ראייה נמדד במספרים, כאשר מספר 0.00 מייצג ראייה מושלמת אשר אינה זקוקה לתיקון. לפיכך, ככל שהמספר שלכם רחוק יותר מאפס, כך גדלה חומרת קוצר הראייה שממנה אתם סובלים.

קרדיט: PEXELS

מספר הנע בין 0.25+/- ל-2.00+/- מייצג קוצר ראייה קל, מספר הנע בין 2.25+/- ל-5.00+/- נחשב לבינוני, ואילו מספר הגדול מ-5.00+/- מייצג קוצר ראייה חמור. ראוי לציין שסביר להניח שהמספר שלכם יגדל לאורך השנים, כך שמומלץ לעבור בדיקת ראייה מעת לעת.

ומה לגבי משקפיים?

מחקרים הצביעו על כך ששבעים אחוזים מהאירופאים מאמינים שהרכבת משקפיים מקשה על ביצוע פעילות ספורטיבית, ושבעים וחמישה אחוזים מהם סבורים כי הרכבת משקפיים עלולה לגרום לאי נוחות בתנאי מזג אוויר מסוימים.

זאת ועוד, מחקר שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מצביע על מתאם גבוה בין בעיות ראייה לבין בדידות, קשיים חברתיים והפרעות נפשיות כמו דיכאון וחרדות: עשרים וארבעה אחוזים מהם דיווחו כי הם סובלים מבדידות, לעומת חמישה אחוזים בקרב שאר האוכלוסיה, ועשרים ושניים אחוזים מהם דיווחו כי הם חשים דיכאון לעתים קרובות, בניגוד לחמישה אחוזים בלבד בקרב האוכלוסייה הכללית.

יחד עם זאת, בשלושים השנים האחרונות זמין לקהל הרחב פתרון פשוט ואפקטיבי לקוצר ראיה, בדמות ניתוח לתיקון הראייה בלייזר. טיפול הלייזר הראשון נערך בשוויץ בשנת 1985, ומאז חלה התקדמות דראסטית בתחום, אשר הובילה לשיפורים ברמת הבטיחות המוצעת וכן באיכות התוצאות המתקבלות.

חששות הנוגעים לניתוח לתיקון ראיה בלייזר

למרות היתרונות הברורים הטמונים בניתוח להסרת משקפיים, דומה שרבים חוששים לעבור פרוצדורה רפואית כה עדינה באזור העיניים, שנתפס בצדק כרגיש במיוחד. לפי מחקר שנערך בגרמניה בשנת 2010, שמונים אחוזים מהאירופאים חוששים לערוך ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, וזאת למרות ששישים ותשעה אחוזים מתוכם מאמינים שמדובר בניתוח בטיחותי. שני שלישים מהנשאלים אשר הביעו חשש מסרו כי חששותיהם נובעים מטכנולוגיית חיתוך הלייזר.

חוסה גואל, נשיא האיגוד האירופאי של מנתחי הקטרקט, סבור כי תוצאות המחקר מעידות על חוסר המודעות בקרב האוכלוסייה לסטנדרט הבטיחות הגבוה שעל פיו פועלים מנתחי עיניים מנוסים.

ואכן, מחקר אשר בחן את השפעתו של ניתוח הסרת משקפיים בלייזר על 13,655 מטופלים לאחר חודש אחד, עשוי לתרום להפגת החששות. ממחקר זה עולה כי 98.6 אחוזים מהמטופלים שביצעו ניתוח הסרת משקפיים בלייזר הציגו רמת סיפוק גבוהה מתהליך השיקום המהיר, ואילו 95 אחוזים מהם הביעו סיפוק מתוצאות ההליך.

אם כן, דומה כי רמת הסיפוק הגבוהה מתוצאות ניתוח הסרת משקפיים בלייזר עומדת בניגוד מוחלט לחשש שההליך מעורר. פנינו לדוקטור ניר סורקין, מומחה מטעם אסותא אופטיק, על מנת להבין האם יש סיבה לחשוש מהניתוח -

"בסופו של דבר, אכן מדובר בניתוח, כך שהחששות מובנים", מסר לנו ד"ר סורקין, "ואולם, ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר קיימים כבר מעל לשלושים שנה, והטכנולוגיה הלכה והשתפרה עם השנים. הטכניקות נעשו מדויקות יותר ויותר וכמוהן גם המכשירים שבהם אנו משתמשים. כיום, כלל הניתוחים מתבצעים ללא חיתוך מכני, או במילים פשוטות - אין יותר סכינים. הפרוצדורה נעשית באמצעות לייזר ברמת דיוק גבוהה במיוחד".

ד"ר ניר סורקין, קרדיט אסותא אופטיק

"כיום, אחרי שלושים שנות ניסיון ולאחר שמיליוני אנשים עברו את הניתוח, אנו יודעים אילו מטופלים הכי מתאימים לעבור את ההליך. לכן, בערך 30 אחוזים מכלל המטופלים אשר באים לבדיקת התאמה כלל לא עוברים את הניתוח בסופו של דבר - אנחנו עורכים את ההליך רק למי שנמצא מתאים בכל הפרמטרים".

"זה טבעי לחשוש", מסכם ד"ר סורקין, "ואולם, הניתוח עצמו קצר במיוחד ונמשך מספר דקות בלבד, ובמהלכו יכול המטופל לשאול שאלות".

לסיכום

אם כן, ניתוח לתיקון הראיה באמצעות לייזר הוא הליך בטוח במיוחד, אשר בוצע על מיליוני חולים בעשורים האחרונים. נראה אפוא כי הסיבה לחששות של אנשים רבים מפני הניתוח טמונה בחוסר הוודאות האופף את ההליך. ואולם, מידת שביעות הרצון הגבוהה בקרב מטופלים אשר עברו את הניתוח מלמדת כי אין סיבה אמיתית לחשש. לכן, במידה שאתם סובלים מקוצר ראייה, מומלץ לפנות לרופא מומחה, לשאול שאלות ולנסות להפיג את החששות.