כוכבי ונתניהו
כוכבי ונתניהו צילום: Miriam Alster/Flash90

הרמטכ"ל אביב כוכבי ניסה שלוש פעמים בשנים 2020-2019 להשיג תקציב לבניית אופצייה לתקיפה צבאית באיראן, אך סורב על ידי מי שהיה אז ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בתחילת כהונתו השקיעה ממשלת נתניהו 11 מיליארד שקלים בהכנת אופציה צבאית. היכולות נשחקו והאיראנים השתכללו, ובשנת 2019, בזמן מערכת הבחירות, ביקש הרמטכ"ל מנתניהו כמה מיליארדי שקלים כדי לבנות אופציית תקיפה כזאת.

לפי הדיווח בחדשות 13, נתניהו השיב בשלילה והסביר שבהיעדר תקציב מדינה, לא ניתן להקצות תקציב כזה. בנובמבר 2019 נכנס לתפקידו שר ביטחון חדש - נפתלי בנט. כוכבי, מסתבר, ניסה להסתייע בבנט כדי להשיג את אותם מיליארדי שקלים, אבל נתניהו עדיין לא מצא את הדרך לעשות את זה, שוב בשל היעדר תקציב מדינה.

ממשלת האחדות קמה ב-2020, ומי שהחליף את בנט במשרד הביטחון היה בני גנץ. גם גנץ רצה קופסה תקציבית לנושא האיראני וגם הוא סורב. נתניהו, כזכור, לא העביר תקציב בממשלת האחדות וכך הביא לנפילתה. עם זאת, צה"ל ומשרד הביטחון מצאו טלאי אחר, בדמות הקדמת קבלת הלוואה מהאמריקנים. באישור היועץ המשפטי לממשלה אושרה ההקדמה הזאת וכן נעשה רכש של חימושים למיניהם.

מטעמו של ראש האופוזיציה נתניהו נמסר בתגובה: "מי שדחף כל הזמן את מערכת הביטחון לתקצוב ומוכנות לתקיפה נגד איראן זה דווקא ראש הממשלה נתניהו. ראש הממשלה נתניהו הוא זה שדרש ב-2019 להקצות חלק מתקציב צה"ל לאמצעי תקיפה מיוחדים באיראן. הוא אף הגדיר זאת בפני הקבינט המדיני-ביטחוני ובפני משרד הביטחון וצה"ל כיעד העליון לביטחון הלאומי של ישראל".

עוד נמסר כי "נתניהו קבע שההיערכות לתקיפה באיראן קודמת לזירות אחרות במסגרת תוכנית בניין הכוח של צה״ל. נתניהו היה גם זה שפתר את בעיית תוספת התקציב ב-2020 על ידי שימוש במנגנון החזר תשלומים מיוחד, דבר שאפשר תוספת חשובה להיערכות הקיימת לתקיפה באיראן. כל זאת במקביל לתקציבים נוספים שנתניהו העביר לגופים אחרים לאותה מטרה. הדברים נסמכים בפרוטוקולים מפורטים של הקבינט וגופי הביטחון".

לסיום נמסר מטעמו של נתניהו: "ההדלפות הכוזבות והמגמתיות הללו הן המשך הניסיון לגמד את פועלו של נתניהו בנושא איראן ויש לקוות שקמפיין שקרי זה אינו מיועד להכשיר את דעת הקהל בישראל לאוזלת היד של הממשלה הנוכחית מול איראן. אלמלא הפעולות המדיניות, המבצעיות והתקציביות של נתניהו בעשור האחרון, לאיראן כבר מזמן היה ארסנל של נשק גרעיני".