אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: איסטוק

חודש ינואר הוא חודש קשה בקורותיהם של רכזי השב"כ ששניים מהם חוסלו בידי סוכנים לבד מניסיון התנקשות נוסף שלא צלח בחודש זה לאורך השנים. סא"ל במיל' גדעון מיטשניק, מרצה למורשת והיסטוריה ביטחונית, מספר על האירועים הקשים בראיון לערוץ 7.

"לאורך השנים היו מספר רב של התנקשויות וניסיונות התנקשות ברכזי שב"כ וקצ"אים (קציני איסוף) של המוסד ומפעילים של 504. בהתמקדות באירועי ינואר ניתן זרקור לעבודה המסוכנת להקרבה והאומץ שמגלים רכזי השב"כ", אומר מיטשניק ומספר:

"האירוע הראשון ב-26 לינואר 73'. זה קורה במדריד. הנרצח הוא רכז שב"כ בשם ברוך כהן, אדם בעל ניסיון רב במגזר הערבי, הוא הושאל למוסד על רקע ההתמודדות עם טרור חו"ל. הוא עוסק בגיוס סוכנים מהפתח', הוא יושב עם המשפחה שלו בבריסל ופועל באירופה בכסות של איש עסקים. ארגון 'ספטמבר השחור' מכינים לו מארב במדריד והוא נורה בסוף פגישה עם סוכן שבגד במסעדה".

מיטשניק מציין כי לרוב אירועים שכאלה מתרחשים כאשר הסוכן הבוגד מנסה להתנקש או שהמידע שבידו מועבר לארגון שמאחוריו והם אלה שמבצעים את המארב. במקרה זה המארב בוצע על ידי הארגון ולא על ידי הסוכן עצמו. עם זאת ההערכה היא שהוא ידע שנעשה בו שימוש כפיתוי להתנקשות.

מיטשניק מציין כי ההתנקשות בחייו של ברוך כהן מגיעה אחרי ניסיון התנקשות קודם בקצין האיסוף צדוק אופיר בבית קפה בבריסל, שם הוא נפגש עם סוכן שאמור להעביר מידע על 'ספטמבר השחור' אך תוך כדי הפגישה הוא יורה בו מטווח קצר ומצליח לפצוע אותו אנושות, אך לא להתנקש בחייו.

מהאירועים הללו מתגבשים לקחים לקראת המשך הפעילות מול סוכנים, מקומות מפגש נבדקים לפני פגישות וכיוצא באלה, ומטישניק מציין כי לא תמיד נוהל זהירות שמתקבע בארגון ישראלי אחד מתקבע גם בשאר הארגונים.

לימים כותב חיים חפר מקאמה, 'מותו של לוחם', על מותו של ברוך כהן ובתיכון הריאלי בחיפה מתקיים מבצע הנצחה לזכרו מדי שנה.

ב-3 בינואר 93' רכז השב"כ חיים נחמני נרצח בדירת מפגשים ברחביה. כינויו של נחמני הוא קפטן עפיף והוא מגיע לפגישה עם חמזה אבו סרור, שמחכה בדירה עם שניים מבני דודיו שאמורים היו לכאורה להפוך לסייענים. כשהוא פותח את הדלת הוא מופתע על ידי השלושה שדוקרים אותו ופוצעים אותו אנושות במכות פטיש. מאוחר יותר הוא מת מפצעיו.

חאמזה, שגם תכנן את הרצח, נמלט ושני בני דודיו נלכדים בתוך תקופה קצרה. עובר זמן עד שחאמזה נהרג בפיגוע שהוא מבצע ב-2014. מסתבר שחודשים אחרים לאחר שהוא התחיל לעבוד עם השב"כ הוא התחרט ורצה לחבור לחמאס וכדי לטהר את שמו הציע את רצח המפעיל שלו.

אירוע נוסף שאירוע בינואר התרחש בסוף ינואר 2002 ותחילתו בהפקת לקחים מאירועים קודמים. "מאחר ובדירות מפגש היו התנקשויות, הלקח היה שלא מגיעים למקום ידוע מראש, אלא שלפני הפגישה נשלחים מאבטחים לבדוק את הסוכן כדי למנוע מצב שהוא מגיע עם כלי נשק".

"האירוע מתרחש באזור כפר סבא. שני מאבטחים של השב"כ שבדקו את המקור מסיעים אותו ברכב מסחרי למקום מפגש, ותוך כדי הנסיעה המחבל מפעיל מטען חומר נפץ שהוסתר באזור חלציו, שם לא הייתה בדיקה. מקום המפגש אמור היה להיות במשטרת טייבה ובדרך הוא הפעיל את המטען. המאבטחים נפצעו קל עד בינוני כי הם היו עם מיגון. הלקח מאירוע זה היה שבודקים גם באזור החלציים. גם הפתח' וגם הג'יהאד האיסלאמי לקחו אחריות על הפיגוע".

מיטשניק רואה באירועים אלה ובאירועים רבים אחרים כאלה שמביאים את כולנו להצדיע לרכזי השב"כ וקציני האיסוף העושים עבודה מסוכנת, לא תמיד מתוך ביטחון שישובו לבתיהם ותוך סיכון חייהם, ואנחנו מתוודעים לפועלם רק לאחר מותם. בדבריו הוא מזמין לבקר באתר ההנצחה לחללי המודיעין בגלילות, שם מובאים שמותיהם של כ-600 חללי המודיעין ובמרבית המקרים מופיע גם סיפורם וסיפור נפילתם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו