גידי מרק, מנכ"ל 'תגלית' משוחח איתנו בכנס IAC שבפלורידה על המשמעות הדרמטית של הפרויקט בראשו הוא עומד על המאבק באנטישמיות ובשימור הקשר עם העם היהודי ומדינת ישראל.

"תגלית קמה כדי להבטיח עתיד משגשג לעם היהודי. כל אחד מהמשתתפים בכנס הוא או צעיר או שיש לו ילדים צעירים ומה שחייבים לעשות הוא לגבש אותם ולהחזיר אותם בצורה כזו או אחרת לישראל, או במגורים או בביקורים תכופים, כפי שאנחנו אומרים למשתתפי 'תגלית', לא משנה איפה אתה גר, ישראל היא בית עבורך".

מרק סבור שהביקור בישראל חשוב ומשמעותי הרבה יותר מהנתיב החינוכי שבו לומדים מעט על יהדות וישראליות. הוא מזכיר כי הבריחה מישראל לעיתים כרוכה גם בבריחה מיהדות וישראליות, "הרבה לא שולחים את הילדים למסגרת יהודית, כך ששיעורי ההתבוללות בקרבם בדרך כלל גבוהים יותר מאשר בקהילה הכללית. חשוב לנו לגבש אותם".

בדבריו מקפיד מרק לקבוע כי "הם לא עזבו אותנו. אני מקווה שהכול זמני. אנחנו צריכים לחבק את כולם. הם המשפחה שלנו. כך אנחנו עושים לאלה שעזבו אותנו לפני אלפיים שנה וכך אנחנו צריכים לעשות לאלה שעזבו לפני עשרים שנה. הם הילדים שלנו ואנחנו רוצים לקרב אותם ולהביא אותם כמה פעמים לישראל", הא אומר ומציין כי רבים מבני הישראלים החיים בחו"ל שמגיעים ל'תגלית' מתגייסים לצה"ל לאחר המפגש עם בני נוער וצעירים בני גילם בישראל. "חלק גדול מהחיילים הבודדים בצה"ל הם בוגרי 'תגלית' והשיעור של בני ישראלים בקרבם ממש בולט".

הקורונה השפיעה רבות על הפרויקט בכך שלראשונה לא יכלו יהודים להגיע לישראל, המדינה שהגדרתה היא 'מדינת היהודים'. "צריך לפתוח מסלול אחד לתיירים, מסלול אחד לישראלים ומסלול אחד למערכת החינוך הציונית. ישראל אולי לא יכולה להסתדר עם זרים, אבל יהודים הם לא זרים", אומר מרק.

"אם לא ניתן חינוך ציוני לדור היהודי הצעיר נראה את התופעה שכבר ניתן לפגוש כעת, הקמפוסים ריקים ואין את אותם חמישים אלף צעירים שחוזרים לקמפוסים מ'תגלית' ומחזיקים את העמדה הישראלית המבוצרת האחרונה בקמפוסים מול אנטישמיות ומול BDS. אפשר לחיות בלי זה שנה או שנתיים, אבל כבר עכשיו אנחנו בגירעון של כמאה עד מאה וחמישים אלף צעירים שלא הגיעו בשנתיים האחרונות לישראל ואנחנו מרגישים את התוצאות בקמפוסים".