בקבוקי מיץ. אילוסטרציה
בקבוקי מיץ. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) אישר היום (שלישי) את צו המיסוי על משקאות ממותקים.

מהצו הוחרגו מיץ תירוש ומיצים המכילים פחות מ-5% סוכר ל-100 מיליליטר.

הצו, שעליו חתם שר האוצר אביגדור ליברמן באוקטובר האחרון, ייכנס לתוקף ב-1 בינואר 2022. הצו מטיל על משקאות עם 5 מ"ג סוכר ל-100 מ"ל ומעלה מס קנייה של 1 שקל לליטר משקה, 6 שקלים לליטר תרכיז, ו-6 שקלים לק"ג אבקה.

על משקאות עם פחות מ-5 מ"ג סוכר ל-100 מ"ל, מיצי פירות ומשקאות עם ממתיק שאינו סוכר – יוטל מס קנייה של 0.7 שקל לליטר משקה, 4.2 שקלים לליטר תרכיז ו-4.2 שקלים לק"ג אבקה.

בנוסף, כולל הצו מס על המלאים המצויים בידי הסוחרים מעל לגובה של 10,000 שקלים מס. עלפי החלטת הוועדה היום, הוחרגו מהצו מיץ ענבים ומיץ לימון שכמות הסוכר בו נמוכה מ-5 מ"ג ל-100 מ"ל. ההחלטה צפויה להגדיל את הכנסות המדינה ממסים בכ-380 מיליון שקל בשנה.

הטלת המס על משקאות מתוקים וממותקים נועדה לסייע במאבק בתופעת השמנת היתר, שהחמרתה בשנים האחרונות גורמת לנטל כבד על שירותי הבריאות ופוגעת בבריאות הציבור.

על פי נתוני משרד הבריאות, משקאות מתוקים וממותקים אחראים ל-30%-40% מצריכת הסוכר המוסף (שאינו מצוי במזון באופן טבעי), ומחקרים מלמדים כי מיסוי משקאות אלו עשוי להביא להפחתת הצריכה שלהם ולשיפור ניכר בבריאות הציבור בטווח הארוך. בהחלטה למסות את צריכתם של משקאות אלו, מצטרפת ישראל לשורה של מדינות נוספות, בהן פינלנד, בריטניה, מקסיקו, הונגריה וצרפת.

עם אישור הצו אמר ח״כ קושניר: ״כולנו ראינו את הקרקס שנעשה פה בשבועות האחרונים סביב מיסוי משקאות ממותקים מצד לוביסטים וחברות המשקאות. למרות זאת, לא נכנענו ללחצים ולפופוליזם והעברנו צו שמטרתו אחת ויחידה: שמירה על בריאותם של ילדינו.

"המצב הקיים, של התעלמות מכמויות הסוכר האדירות שנכנסות לגופם של הילדים שלנו – מסתיים היום", הוסיף קושניר, "אי אפשר לטמון את הראש כבת יענה ולהתעלם מאחוזי חולי הסוכרת המטורפים שיש היום במדינה. מכך שכל ילד שלישי עתיד לחלות במחלה. מכך שכ-30% מהוצאות קופות החולים הן על טיפול בחולי סוכרת.

"את הצעדים הללו רבים לפניי פחדו לקדם, אבל אני מאמין בצעד הזה ואני יודע כמה הוא חשוב עבור בריאות הציבור."

יחד עם אישור הצו, הממשלה הציגה תכנית של 80 מיליון ₪ למניעת תחלואה בסוכרת ובהשמנת יתר ועידוד צריכת משקאות בריאים. "בוועדה עמדתי על כך שיתווספו עוד 40 מיליון ₪ לקופות החולים לצורך טיפול ומניעת המחלה. כך שיוקצו סה״כ 120 מיליון ש''ח", סיפר ח"כ קושניר.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7