רוני סומך
רוני סומך צילום: יחצ

לרגל ציון יום הולדתו ה-70 של המשורר, הסופר והאמן הישראלי רוני סומק, מדיטק חולון יוצא במופע חד פעמי ומרגש במיוחד, של מוסיקה, תרבות ואקטואליה.

האירוע יהיה במסגרת ״תן למילים לעשות בך״ שבה נפגשים על במה אחת שחקנים ומוסיקאים, סופרים, ומשוררים המציגים ביצועים מקוריים ולחנים חדשים לטקסטים ספרותיים המתבססים על נושא המופע. כל מופע מהווה אנתולוגיה בימתית חיה העוסקת ביוצר שהשפיע על התרבות הישראלית באופן עמוק. במהלך השנים הולחנו בסדרת המופעים יותר מ-300 שירי משוררים וטקסטים ספרותיים.

הרכב האמנים המשתתפים הפך לאנסמבל קבוע הכולל את יהלי סובול, דניאל סלומון, ערן צור, קרני פוסטל ואסף רוט, וכל מופע הפך לאסופה בימתית סביב נושא ספרותי מסוים, משורר/ת או סופר/ת. לאורך השנים סדרת המופעים יצאה במחוות מרגשות לדרור משעני, נתן אלתרמן, א.ב יהושע, חיים גורי ועוד.

השנה מוקדש המופע לציון הולדתו ה-70 של רוני סומק וכולל עושר ספרותי ושירה באמצעות הלחנה ועיבודים מוסיקליים חדשים. שיריו של המשורר רוני סומק תורגמו עד היום ב-43 שפות והוא נחשב למשורר הישראלי המתורגם ביותר בעולם.

סומק נולד ב-1951 בבגדד והועלה ארצה ב-1953. הוא למד רישום במכון אבני וספרות ופילוסופיה יהודית באוניברסיטת תל-אביב, פרסם 13 ספרי שירה, והאחרון שבהם עד כה הוא "כל כך הרבה אלוהים". כמו כן פרסם שני ספרי ילדים "כפתור הצחוק" ו"הקוף שלוף והקוף בלוף" עם שירלי סומק.

"והשירה היא נערת פושעים במכונית אמריקנית, מתחת לגלגלי המכונית הזאת נסלל כביש באספלט שהוא תערובת בין אום כול'תום לאלביס פרסלי". כתב רוני סומק.

דני וייס, מנכ"ל המדיטק: "אין דרך טובה יותר לסיים את עונת 2021 של סדרת הדגל של המדיטק "תן למילים לעשות בך" מאשר במופע חגיגי לציון יום הולדתו ה-70 ופועלו הרב של המשורר רוני סומק. כבר למעלה מעשור שמדיטק חולון מקיים את הסדרה המחברת בין מיטב הכותבים בתרבות הישראלית לבין יוצרים מרכזיים בתחומי המוזיקה, התיאטרון ועוד, במופעים ייחודיים וחד פעמיים. כבר כעת אנו מסיימים לעבוד על עונת 2022 של סדרה איכותית זו".