נחמן שי
נחמן שיצילום: עדי גפן/TPS

שר התפוצות נחמן שי (העבודה) השתתף היום (רביעי) בכנס נגד ה-BDS שהובילה חברת הכנסת שרן השכל מתקווה חדשה ומכון המחקר NGO Monitor.

שי אמר בכנס כי הוא ״לא מוכן לקבל את הטענה שכל מעשה של ה-BDS הוא בגדר אנטישמיות. אבל בהחלט יש בתנועה הזו גם ממדים אנטישמיים״.

חבר הכנסת עמיחי שיקלי (ימינה) הגיב לדברי שר התפוצות: "עוד זה מדבר וזה בא. אחרי שהשר לביטחון פנים הצטרף רשמית לקמפיין 'אלימות מתנחלים' של בצלם, שר התפוצות יוצא להגנת תנועת החרם BDS. הממשלה הפוסט-ציונית הראשונה בהיסטוריה של מדינת ישראל".

שיקלי קרא לשר שי ״להתאפס על עצמו״ ואמר כי תנועת ה-BDS מובילה את קמפיין האפרטהייד, מובילה חרם כולל על ישראל, ללא הבחנה בין ישראל ליהודה בשומרון. הוא הוסיף כי "באירופה יש מדינות שפועלות נגד ה-BDS אבל רבות מהן הן הכוח המניע של ה-BDS".

ח״כ שרן השכל פתחה את הכנס נגד ה-BDS ואמרה: "ועידת דרבן הראשונה היתה מופע של אחיזת עיניים, שבמהלכו הואשמה ישראל בפשעי מלחמה, ברצח עם ובגזענות. שם הונחו היסודות למערכה המתמשכת שארגונים לא ממשלתיים הובילו - ועדיין מובילים - במטרה להביא לבידודה המוחלט של ישראל".

עוד אמרה ח"כ השכל: "הפניית האצבע המאשימה כלפי ישראל, מתעלמת משנים ארוכות של טרור המופנה כלפי אזרחי ישראל. הפניית האצבע המאשימה כלפי ישראל, מתעלמת גם מאחריותם של הפלסטינים לגורלם. מאז נוסדה הרשות הפלסטינית, הוזרמו אליה מיליארדי דולרים... אין בליבי ספק שאם הכסף הזה היה משמש לבניית תשתיות, לחינוך לפרויקטים בתחום האנרגיה, הסביבה והתעשייה − מצבם של הפלסטינים היה טוב בהרבה מזה שהוא היום".

במהלך הכנס חשף נשיא מכון המחקר NGO Monitor, פרופסור ג׳ראלד שטיינברג, את היקף המימון של ממשלות זרות לארגונים המעורבים בקמפיין הדה-לגיטימציה נגד ישראל – יותר ממיליארד דולר בעשור האחרון, למאה ארגונים לא-ממשלתיים המעורבים ב-BDS (חרם, משיכת השקעות וסנקציות), לובי בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג, האשמות בדבר אפרטהייד וצורות נוספות של דמוניזציה. חלק מהשחקנים המרכזיים קשורים ישירות לארגוני הטרור, ביניהם שישה ארגונים שהוכרזו לאחרונה כהתאגדויות לא חוקיות על ידי שר הביטחון.

סגן שר החוץ עידן רול, שמוביל את המאבק בדה לגיטימציה בתוך משרד החוץ אמר כי תנועות הדה לגיטימציה וה-BDS הן איום אסטרטגי על מדינת ישראל: ״הדה לגיטימציה משפיעה בכל התחומים מהביטחון ועד לאקדמיה ולתרבות... יש נזק מצטבר גדול בהרבה ממה שנראה לעין מביטול כזה או אחר של אמן או חברה עסקית״. רול ביקר את פעילות הממשלות הקודמות והתייחס גם למימון המדינתי לארגונים אנטי-ישראליים: "מי שרוצה לעזור לארגוני חברה אזרחית צריך לתמוך באלו שתומכים בשלום ולא בבידוד וחרמות".

חבר הפרלמנט האירופי וסגן יו"ר ועדת ביקורת התקציב באיחוד האירופי, ניקלאס הרבסט, אמר שבאיחוד האירופי ממעיטים בחשיבות של השנאה לישראל בספרי הלימוד הפלסטינים: ״הסטיגמציה של ישראל מובילה לדה לגיטימציה בחסות מימון אירופי ועלינו לפעול נגד זה״. הרבסט הוסיף שהוא מוביל יחד עם חברי פרלמנט נוספים מהלך לפגיעה במימון במקרים כאלה, ״יש לנו עבודה רבה לעשות ואני מבטיח לכם שאנחנו נמשיך להילחם נגד זה״.

חבר הפרלמנט התייחס גם למימון של האיחוד האירופי לארגונים פלסטינים הקשורים לטרור ואמר כי ההכרזה של ישראל על ששת הארגונים כקשורים לטרור היא התפתחות דרמטית שבאיחוד לוקחים מאוד ברצינות, והבטיח: ״עלינו להבטיח שהמימון שלנו לא יגיע לארגונים הללו לא באופן ישיר ולא באופן עקיף... יש לכם חברים באירופה״.

ח״כ צבי האוזר אמר כי: ״אנחנו משתמשים בכלים ישנים מול מערך השקרים המופץ באמצעים טכנולוגיים. בישראל לא מבינים את גודל הבעיה ולא איך להתמודד. אסור שהחברה האזרחית שנאבקת בדה לגיטימציה תעמוד בחזית, זהו מאבק אסטרטגי של מדינת ישראל שמגיע עד להאג, ואיום משמעותי שהכלים שלנו כעת אינם יעילים מולו. עלינו לחשוב מחדש ובסדר גודל אחר מאחר והייתה פה הזנחה ארוכת שנים והרמת ידיים אל מול האתגרים הללו״.

ח״כ שמחה רוטמן אמר כי מדינת ישראל מוכית שוק על ירך, מתגוננת ולא תוקפת, וככה אי אפשר לנצח מלחמה. רוטמן התייחס לקמפיין של ״אלימות מתנחלים״ ואמר ״לצערי יש שותפות פעילה של שרי ממשלה בקמפיין שקרי של אלימות מתנחלים נגד ישראל שאנחנו יודעים מי עומד מאחורי ומממן אותו. אנחנו נכנעים לשיח מתגונן וככה לא נצליח להאבק. דרוש קול בהיר מטעם מדינת ישראל הממשלה חברי הכנסת והארגונים - ממקום של התקפה. BDS זה אנטישמיות״.

חברת הכנסת שרן השכל, שיזמה את הכנס, סיכמה: "אני קוראת מכאן לקהילה הבינלאומית לבחון, לבדוק ולחקור את השימוש שנעשה בהון שמועבר לארגונים שמסווים את עצמם כארגוני סעד ורווחה או כארגוני זכויות אדם. אני קוראת למדינות העולם לרצות לדעת, לבקש את המידע. ובעיקר אני קוראת להן לחדול מעצימת העין מול קמפיין השנאה נגד ישראל".

בנוסף השתתפו בדיון יו"ר ההסתדרות הציונית יעקב חגואל, נשיא הוועד היהודי האמריקני דיוויד האריס, נציגים מארגוני חברה אזרחית הפעילים במאבק נגד הדה-לגיטימציה של ישראל, ביניהם StandWithUs, ישראל שלי, Elnet, Impact-Se ועוד.